کلینیک مجازی من

می‌توانید از طریق شماره ۰۹۳۳۲۷۲۱۷۱۱ در تلگرام یا واتساپ با ما در ارتباط باشید.


10 مارس, 2020 بدون دیدگاه

عوامل موثر در بروز سرطان سينه

اخبار بیماری ها

سرطان سینه چیست؟

سرطان سينه نوعی بیماری است که در آن سلولهای پستان از کنترل خارج می شوند. انواع مختلفی از سرطان سينه وجود دارد. نوع سرطان سينه بستگی به این دارد که سلول های سینه به سرطان تبدیل می شوند.

سرطان سينه می تواند در قسمت های مختلف پستان آغاز شود. سینه از سه قسمت اصلی تشکیل شده است: لوبول ها، مجاری و بافت پیوندی. لوبولها غده هایی هستند که شیر تولید می کنند. مجاری لوله هایی هستند که شیر را به نوک پستان منتقل می کنند. بافت همبند (که از بافت فیبر و چربی تشکیل شده است) همه چیز را در کنار هم احاطه کرده و نگه می دارد. بیشتر سرطانهای پستان در مجاری یا لوب ها شروع می شوند.

سرطان پستان می تواند در خارج از پستان از طریق رگ های خونی و عروق لنفاوی گسترش یابد. وقتی سرطان سينه در سایر قسمتهای بدن گسترش می یابد، گفته می شود که متاستاز شده است.

انواع سرطان سینه :

کارسینوما داکتال تهاجمی:

سلول های سرطانی در خارج از مجاری به قسمت های دیگر بافت پستان رشد می کنند. سلولهای سرطانی مهاجم همچنین می توانند در سایر نقاط بدن گسترش یابند یا متاستاز شوند.

سرطان لوبولار تهاجمی:

سلولهای سرطانی از لوبولها به بافتهای پستان نزدیک می شود. این سلولهای سرطانی مهاجم همچنین می توانند در سایر نقاط بدن گسترش یابند.

کارسینوم داکتال درجا (DCIS):

یک بیماری پستان است که ممکن است منجر به سرطان سينه شود. سلولهای سرطانی فقط در مجاری قرار دارند و به سایر بافتهای پستان نیز سرایت نکرده اند.

علت سرطان سینه:

پزشکان می دانند که سرطان پستان هنگامی رخ می دهد که برخی از سلول های پستان شروع به رشد غیر طبیعی می کنند. این سلولها با سرعت بیشتری نسبت به سلولهای سالم تقسیم می شوند و همچنان انباشت می شوند و یک توده تشکیل می دهند. سلول ها ممکن است از طریق پستان به گره های لنفاوی یا سایر قسمت های بدن گسترش یابد (متاستاز شود).

سرطان پستان اغلب با سلولهایی در مجاری تولید کننده شیر (سرطان مجرای مهاجم) شروع می شود. سرطان پستان ممکن است در بافت غده ای به نام لوبول ها (سرطان لوبولار تهاجمی) یا سایر سلول ها یا بافت درون پستان نیز شروع شود.

محققان عوامل هورمونی، سبک زندگی و محیطی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد. اما هنوز مشخص نیست که چرا برخی از افراد که هیچ فاکتور خطری ندارند ، به سرطان مبتلا می شوند ، اما افراد دیگر با عوامل خطر هرگز به سرطان سینه مبتلا نمی شوند. این احتمال وجود دارد که سرطان پستان در اثر تعامل پیچیده آرایش ژنتیکی و محیط شما ایجاد شود.

پزشکان تخمین می زنند که حدود 5 تا 10 درصد از سرطانهای پستان با جهشهای ژن منتقل شده از نسلهای یک خانواده مرتبط هستند.

تعدادی از ژنهای ارثی جهش یافته که می توانند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهند، شناسایی شده اند. مشهورترین آنها ژن سرطان سینه 1 (BRCA1) و ژن سرطان سینه 2 (BRCA2) است که هر دو خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند.

اگر سابقه خانوادگی قوی در مورد سرطان سینه یا سرطانهای دیگر دارید ، پزشک ممکن است آزمایش خون را برای کمک به شناسایی جهش های خاص در BRCA یا سایر ژن هایی که از طریق خانواده عبور می کنند ، توصیه کند.

عوامل خطر سرطان پستان چیست؟

مطالعات نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان پستان به دلیل ترکیبی از عوامل است. عوامل اصلی تأثیرگذار بر خطر شما شامل زن بودن و پیر شدن است. بیشتر سرطان های پستان در زنانی مشاهده می شود که 50 سال و بالاتر دارند.

برخی از خانمها حتی بدون هیچ عامل خطر دیگری که از آن اطلاع دارند ، به سرطان سینه مبتلا خواهند شد. داشتن یک عامل خطر به معنای ابتلا به این بیماری نیست و همه عوامل خطر نیز اثر یکسانی ندارند. بیشتر زنان برخی از عوامل خطر دارند ، اما بیشتر آنها به سرطان سینه مبتلا نمی شوند. اگر عوامل خطر سرطان سینه دارید ، با پزشک خود در مورد راههایی که می توانید خطر خود را کاهش دهید و غربالگریسرطان سینه صحبت کنید.

عوامل خطری که شما نمی توانید تغییر دهید :

پیر شدن:

خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می یابد. بیشتر سرطانهای سینه بعد از 50 سالگی تشخیص داده می شوند.

جهش ژنتیکی:

تغییرات ارثی (جهش) به ژنهای خاص ، مانند BRCA1 و BRCA2. زنانی که این تغییرات ژنتیکی را به ارث برده اند در معرض خطر بیشتری از سرطان سینه و تخمدان هستند.

تاریخچه دوران قاعدگی:

دوره های اولیه قاعدگی قبل از سن 12 سالگی و شروع یائسگی پس از سن 55 سالگی زنان را در معرض هورمون ها قرار می دهد و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

داشتن سینه های سفت:

سینه های سفت نسبت به بافت چربی دارای بافت پیوندی بیشتری هستند که گاهی اوقات دیدن تومورها در ماموگرافی سخت می شود. زنانی که سینه سفت دارند بیشتر از همه به سرطان پستان مبتلا می شوند.

سابقه خانوادگی سرطان سينه یا برخی بیماریهای غیر سرطانی سینه:

زنانی که به سرطان سينه مبتلا شده اند، بار دوم احتمال ابتلا به سرطان پستان را دارند. برخی از بیماریهای غیر سرطانی پستان مانند هایپرپلازی آتیپیک یا سرطان لوبولار درجا با خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سينه همراه هستند.

سابقه خانوادگی سرطان سينه :

در صورت داشتن مادر، خواهر یا دختر (خویشاوند درجه یک) یا اعضای خانواده در طرف مادر یا پدر که به سرطان سينه مبتلا شده اند، خطر ابتلا به سرطان سينه بیشتر است. داشتن یک خویشاوند مرد درجه یک مبتلا به سرطان سينه نیز خطر زن را افزایش می دهد.

درمان قبلی با استفاده از پرتودرمانی:

زنانی که قبل از 30 سالگی تحت پرتودرمانی سینه (مانند درمان لنفوم هوچکین) قرار داشتند، خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه در مراحل بعدی زندگی دارند.

منبع:بیتوته

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *