۸ راه برای داشتن ازدواجی سالم

8 راه برای داشتن ازدواجی سالم

زمانی که زوجین از عادات سالم هم تقلید می کنند، ازدواج می تواند به یکی از سالم ترین گام های زندگی تبدیل شود. به گفته محققان دانشگاه بریگهام یانگ، وقتی پای سلامت به میان می آید، زوجین می توانند آیینه همدیگر باشند. این یعنی وجود یک مرد بیمار در زندگی، شاید نشان دهنده این باشد که همسر او نیز از نظر سلامتی در وضعیت مناسبی قرار نداشته است. زوج ها در یک محیط مشترک زندگی می کنند و از نظر بسیاری از مولفه های سلامت با هم اشتراکات زیادی دارند.

بهترین شانس برای یک زوج داشتن یک زندگی سالم است. شما در کنار همسر خود نه تنها سلامتی و طول عمر خود را افزایش می دهید بلکه با یکدیگر موقعیت های شگفت انگیزی را می سازید و تجربه می کنید. در اینجا 8 راه برای داشتن ازدواجی با سلامتی کامل ارائه شده است

با هم ورزش کنید

تحقیقات نشان داده اند که پیاده روی روزانه زوجین با یکدیگر متابولیسم بدن آنها را نسبت به زمانی که تنها به ورزش می پردازند، بیشتر می کند ضمن این که منجر به آزاد شدن اندورفین یعنی هورمون احساس خوب و اکسی توسین می شود. این روند جریان خون را در مغز افزایش می دهد و منجر به افزایش ایمنی و سلامت روان زوج ها می شود.

با هم وزن کم کنید: به عنوان یک زوج سالم به خودتان بگویید سلامتی و بدن ما ارزش این را دارد که تلاش کنیم تغذیه درست و تمرین های ورزشی مناسب داشته باشیم.

رژیم غذایی تان را اصلاح کنید

رژیم غذایی مردان پس از ازدواج سالم تر می شود. چرا که به پیروی از عادت های غذایی همسر خود اغلب غذاهای سالم تری تناول می کنند. مطالعات نشان داده که مردان پس از تاهل، مقدار کمتری چربی، نمک و شیرینی در مقایسه با دوره مجردی مصرف می کرده اند. البته در یک مطالعه مشخص شد زنان که خرید خانه و آشپزی را بیشتر از همسرشان انجام می دهند، مقدار بیشتری چربی و کالری مصرف می کنند. به همین دلیل احتمال مواجهه با افزایش وزن در زنانی که تازه ازدواج کرده اند بیشتر است. در مجموع می توان نتیجه گرفت که بهتر است زنان رژیم سالم غذایی خود را بعد از ازدواج نیز ادامه دهند و مردان از عادت های غذایی زنان پیروی کنند.

مانند یک مرد ورزش کنید

اگر همسرتان گلف یا تنیس بازی می کند، دوندگی یا پیاده روی می کند، عضو تیم بسکتبال است و یا فعالیت فیزیکی دیگری را دنبال می کند، به عنوان همسر به همراه او بروید و در صورت امکان در تمرین یا بازی با او همراهی داشته باشید. در غیر این صورت سعی کنید حداقل تمرین های روزانه خود را ادامه و از آنها باز نمانید.

برای کاهش استرس تمرین کنید

ازدواج های ناخوشایند با سلامت نبودن زن و مرد ارتباط دارد. بر اساس تحقیقات، زنان و مردانی که دارای نگرانی های بعد از ازدواج هستند، استرس بیشتری نسبت به بقیه دارند. مانند فشار خون و فاکتورهای دیگر که ریسک حمله قلبی و سکته را افزایش می دهند. تنش های ازدواج همچنین با افسردگی، بیماریهای لثه و زخم های معده در ارتباط است.

تعطیلات را فراموش نکنید

تحقیقات نشان داده زوج هایی که از تعطیلات سالیانه خود استفاده کرده اند، به مراتب کمتر از بقیه ریسک مرگ را تحمل کرده اند. استفاده مثبت از تعطیلات سالیانه (برای سفر کردن یا گذراندن وقت با خانواده و دوستان نزدیک) کمک شایانی به کاهش استرس در دراز مدت دارد. در کنار این مزیت، تعطیلات زمان کافی برای داشتن تمرین های بیشتر را در اختیار شما قرار می دهد که این نکته نیز می تواند بر سلامت شما موثر باشد.

در مقابل سلامت هم مسئول باشید

این نکته ثابت شده که زنان معمولا با تهیه غذاهای سالم و تلاش در جهت تشویق اعضای خانواده در سمت فعالیت های مثبت و سالم، مسئولیت سلامت خانواده را بر عهده دارند. شاید این زنان در مورد توصیه هایی مانند مصرف غذاهای سالم یا خواب سر وقت، از همسرشان گلایه هم داشته باشند، و این بد نیست. چرا که تحقیقات نشان داده اند در خانواده ای که زن و مرد کارمند هستند، اگر زن تمام وقت کار کند سلامت مرد تا 25درصد کاهش می یابد! نتیجه اینکه زن و شوهر باید مسئول سلامت یکدیگر باشند.

اصول زندگی سالم را یاد بگیرید

پایه یک زندگی سالم غیر قابل انکار است. بیدار شدن و 30 دقیقه ورزش یا بیشتر، خوردن پروتئین، انتخاب میوه و سبزیجات مناسب، غلات، خوردن گوشت بدون چربی به عنوان غذای اصلی، داشتن نگرش مثبت، خواب کافی در شب و همینطور خوردن مولتی ویتامین و … همه و همه می توانند صحیح باشند. این ثابت شده است که عقل سالم به تنهایی می تواند سلامتی را به شما انتقال دهد ولی اگر با شریک زندگی خود این را به اشتراک گذارید بیشتر برای انجام این کارها راغب خواهید بود.

منبع: سلامت نیوز

همچنین ببینید

ADHD-treatment-and-death-reduction

کاهش خطر مرگ و میر در افراد مبتلا به ADHD تحت درمان!

مطالعه‌ای جدید در سوئد نشان داد افرادی که از داروهای اختلال کم توجهی-بیش فعالی (ADHD) استفاده می‌کنند، در کل میزان مرگ و میر پایین‌تری دارند. این مطالعه با پیگیری نزدیک به ۱۵۰ هزار نفر مبتلا به ADHD به مدت ۱۱ سال انجام شده است. این یافته‌ها اهمیت تشخیص و درمان زودهنگام ADHD را برجسته می‌کند. افراد مبتلا به ADHD که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *