بازسازی استخوان جمجمه با فوم زیست فعال

بازسازی استخوان جمجمه با فوم زیست فعال

 محققان در حال کار روی یک فوم جدید زیست فعال هستند که می تواند جایگزین استخوان از دست رفته جمجمه در پی جراحت ها، جراحی ها و یا نقص های مادرزادی شود.
 این فوم زیست سازگار که پروژه محققان موسسه پلی تکنیک Rensselaer در ایالت کانکتیکات آمریکا است، زمانی که در معرض محلول نمکی گرم قرار می گیرد، قابل انعطاف می شود و به جراحان اجازه می دهد تا به آسانی آن را شکل دهند و بتوانند شکستگی های نامنظم در جمجمعه را پر کنند.
با این حال، این ماده نمی تواند به عنوان یک جایگزین دائمی برای استخوان جمجمه به کار رود، بلکه به عنوان داربست عمل می کند تا استخوان جدید روی آن رشد کند.
پس از قرار گرفتن این فوم در جمجمه، منافذی که به طور خاص آن را پوشانده اند، سلول های استخوانی را جذب می کنند و استخوان هایی که به طور طبیعی تولید می شوند، جایگزین این فوم شده و فوم هم در طول زمان تجزیه می شود.
زیست سازگار بودن این فوم در آزمایش روی الگوهای حیوانی ثابت شده است.
محققان می خواهند فرمولاسیون های مختلف این فوم را در شرایط آزمایشگاهی آزمایش کنند تا موفق ترین آنها را برای آزمایش های پیش بالینی بیشتر ارائه دهند و چرایی موفقیت کمتر و یا بیشتر برخی فوم ها در تحریک رشد استخوان را دریابند.
محققان خاطرنشان کردند که در صورت حصول نتایج موفقیت آمیز، یک داربست قابل انعطاف استخوانی می تواند مصارف گسترده ای داشته باشد و از توانایی خودترمیمی بدن بهره ببرد.
در حال حاضر جراحان برای پر کردن شکاف های استخوان در جمجمه و فک و صورت، معمولا از پیوند استخوان لگن بیمار استفاده می کنند.

منبع:ایرنا 

همچنین ببینید

آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می‌شوند؟

یک تصور کلیشه‌ای وجود دارد که می‌گوید نوجوانان تا لنگ ظهر می‌خوابند، اما افراد مسن‌تر صبح زود از خواب بیدار می‌شوند. به نظر می‌رسد در این کلیشه، حقیقتی وجود دارد که در واقع بخشی از روند طبیعی پیر شدن است. متخصصان توصیه می‌کنند که افراد هفت ساعت یا بیشتر در طول شب بخوابند. آنها همچنین می‌گویند ساعت معینی به خواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *