زنبورهای عسل هم معتاد می شوند

زنبورهای عسل

زنبورهای عسل به طعم آفت کش ها روی غذا عادت می کنند. تحقیقات علمی نشان می دهد این عادت آنها شبیه اعتیاد به نیکوتین در افراد سیگاری است.
هرچه زنبورها مقدار بیشتری از این مواد شیمیایی نیکتوتین مانند مصرف کنند، خواهان مقدار بیشتری از آن هستند.
این یافته ها همچنین نشان دهنده خطر ورود شهد گل آغشته به مواد آفت کش به کندوی زنبورعسل است.
گروهی از محققان انگلیسی در مجموعه ای از تحقیقات به زنبورهای عسل حق انتخاب بین دو محول شکری دادند که یکی از آنها حاوی آفت کش های نئونیکوتینید(neonicotinoid )بود. ریچارد گیل از دپارتمان علمی در امپریال کالج لندن می گوید: در آزمایش ها زنبورهای عادی از غذای حاوی نئونیکوتینید اجتناب می کردند. اما حشراتی که از محلول حاوی آن تغذیه کردند، ترجیح می دادند از همین محلول استفاده کنند.

تاثیر آفت کش ها روی سیستم عصبی

این آفت کش ها روی سیستم عصبی تاثیر می گذارند. نیکوتین سیگار نیز دریافت کننده های عصبی را در پستانداران هدف می گیرد. آفت کش های حاوی نئونیکوتینید از لحاظ شیمیایی شبیه نیکوتین هستند.
در سال ۲۰۱۳ میلادی اتحادیه اروپا ممنوعیتی روی ۳ نئونیکوتینید اعمال کرد زیرا شواهد مختلف نشان داده بود به زنبورهای عسل آسیب می رسانند.
منبع:بیتوته

همچنین ببینید

آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می‌شوند؟

یک تصور کلیشه‌ای وجود دارد که می‌گوید نوجوانان تا لنگ ظهر می‌خوابند، اما افراد مسن‌تر صبح زود از خواب بیدار می‌شوند. به نظر می‌رسد در این کلیشه، حقیقتی وجود دارد که در واقع بخشی از روند طبیعی پیر شدن است. متخصصان توصیه می‌کنند که افراد هفت ساعت یا بیشتر در طول شب بخوابند. آنها همچنین می‌گویند ساعت معینی به خواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *