دستگاهی که عملکرد کلیه را شبیه‌سازی می‌کند

دستگاهی که عملکرد کلیه را شبیه‌سازی می‌کند

محققان یک دستگاه چندلایه میکروسیال ساختند که مهمترین عملکرد کلیه یعنی تصفیه خون را شبیه‌سازی می‌کند، این دستاورد برای تسهیل فرآیند تولید دارو کاربرد دارد.
این دستگاه شامل یک بستر رشد متخلخل با یک جریان سیال فیزیولوژیکی است؛ همچنین به یک سیستم فیلترسازی کنش‌پذیر مجهز است که عملکرد شریان‌های تصفیه‌کننده خون در کلیه، موسوم به گلومرول را شبیه‌سازی می‌کنند.
مهمترین کاربرد دستگاه ایجاد محیط مناسب برای کشت سلولی است. محققان نشان دادند که رشد سلول‌ها در این دستگاه طبیعی‌تر از رشد آن‌ها در سایر روش‌های کشت سلول است.
هدف از ساخت این دستگاه، مهندسی بافت است. البته منظور ایجاد اندام‌های مصنوعی برای جایگزینی اندام‌های انسان نیست، بلکه ایده اصلی این کار فراهم کردن فضایی مناسب برای شبیه‌سازی اندام‌های اصلی بدن به‌ منظور تسهیل فرآیند تولید داروها است.
این دستگاه یک پلتفرم منحصر به فرد به‌ منظور مطالعه تعامل بین داروها و سلول‌ها و بافت‌های بدن به ویژه کلیه است. محققان دانشگاه بینگهمتون آمریکا امیدوارند در آینده بتوانند از این دستگاه به عنوان جایگزینی برای حیوانات آزمایشگاهی به‌منظور مطالعات اولیه داروها استفاده کنند.
شناسایی و تولید داروهای جدید، فرآیندی بسیار پیچیده، دشوار و پرهزینه دارد. محققان امیدوارند از طریق کشت سلول‌های انسان در محیط‌های فیزیولوژیکی بتوانند زمینه را برای آزمایش مستقیم جدیدترین داروها در محیط زنده بدن انسان فراهم کرده و عملکرد این داروها را بررسی کنند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه RSC Advances منتشر شده است.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

تولید واکسن آلرژی به بادام زمینی

واکسن آلرژی به بادام زمینی واکسن آلرژی به بادام زمینی تولیدشده توسط محققان دانشگاه ساوت استرالیا در آزمایشات لابراتواری برای نمونه های خونی انسان و موش ها موثر بوده است. این واکسن با بازنویسی واکنش بدن به مواد آلرژی زا بادام زمینی موجب حذف واکنش های غیرآلرژیک می شود. واکنش های آلرژیک به مواد آلرژی زا بادام زمینی شامل حالت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *