10 علت گزگز نوک زبان و درمان مورمور شدن زبان

گزگز نوک زبان ، احساس سوزن سوزن شدن، بی حسی زبان معمولا بخاطر از دست دادن حساسیت در اثر فشار یا آسیب به اعصاب به وجود می آید. برخی از شرایط پزشکی با مور مور شدن و بی حسی نوک زبان مرتبط باشند، بنابراین مهم است که از علائم هشدار دهنده برای بیماری های جدی مانند سکته آشنا شوید.

خواب رفتگی یا سوزن سوزن شدن زبان را ممکن است پس از نشستن در یک موقعیت ناراحت کننده برای مدت طولانی و یا خوابیدن بر روی یک بازو تجربه کنید. یکی از شرایطی که معمول نیست، احساس سوزن سوزن شدن و گزگز نوک زبان است که معمولا نتیجه یک فرآیند خاص مثل واکنش های آلرژیک است.

دلایل گزگز نوک زبان و بی حس شدن و خواب رفتن نوک زبان

1- آسیب به اعصاب در جریان یک فرایند دندانپزشکی

عصب زبانی مسئول احساس در جلوی زبان است. ممکن است این عصب در طی جراحی دندان آسیب ببیند. این آسیب معمولا زمانی اتفاق می افتد که پزشک قصد دارد دندان عقل را خارج کند. این می تواند منجر به احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز نوک زبان و گاهی اوقات تغییر در تشخیص مزه غذا یا نوشیدنی شود.

2- واکنش آلرژیک

بعضی از افراد ممکن است واکنش آلرژیک نسبت به غذاها یا نوشیدنی های خاص داشته باشند، به خصوص اگر آنها تب یونجه هم داشته باشند. این واکنش می تواند منجر به احساس خارش یا سوزش و گزگز نوک زبان، دهان و گلو شود.

سندرم آلرژی دهانی می تواند پس از خوردن میوه ها یا سبزیجات خام رخ دهد، زیرا پروتئین آنها شبیه به پروتئین موجود در گرده های هوا است.

3- زخم های کوچک دهانی

زخم های کوچک دهانی می تواند بر روی لبها، داخل دهان یا زبان ظاهر شود و موجب درد یا بی حسی و گاهی اوقات احساس مورمور شدن و گزگز نوک زبان در اطراف ناحیه حساس شود. زخم ها باید در عرض یک هفته بهتر شوند، اما استفاده از داروهای بدون نسخه و یا دهان شویه نیز می تواند ناراحتی را کاهش دهد و بهبودی را سریع تر نماید.

4- واکنش دارویی

بعضی از داروها ممکن است گزگز نوک زبان و بی حسی زبان را به عنوان یک عارضه جانبی در بدن، ایجاد کنند، به ویژه اگر دارو به صورت دهانی مورد استفاده قرار گرفته شود. برای مثال استازولامید (Diamox) که از آن برای درمان گلوکوم، اختلالات تشنج، ادم و فلج دوره ای استفاده می شود، بی حس شدن و خواب رفتگی را به عنوان یک عارضه جانبی همراه خود دارد.

5- سوختن

سوختن زبان با غذاهای گرم یا نوشیدنی می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد و ممکن است باعث سوزن سوزن شدن و گزگز زبان شود. فرد می تواند ناراحتی را با شستن دهان خود با آب سرد بلافاصله پس از سوختن، کم کند. مصرف داروهای ضد التهابی، مانند ایبوپروفن، نیز در صورت تورم و دردناکی زبان می تواند مفید واقع شود.

6- سکته

سکته ممکن است باعث ایجاد بی حسی یا خواب رفتگی در یک طرف چهره، از جمله زبان شود. سکته زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز قطع شود و سبب آسیب رساندن به سلول هایی می شود که می توانند عملکرد عضله ها و حافظه را تحت تأثیر قرار دهند.

حمله اسکمیک چیست

حمله ایسکمیک گذرا (TIA) زمانی اتفاق می افتد که جریان خون به مغز موقتا متوقف می شود. این شرایط می تواند یک نشانه هشدار دهنده باشد که سکته ای در آینده ممکن است رخ دهد. بی حسی و یا ضعف ناگهانی در صورت یا بدن از علائم سکته است، به ویژه اگر فقط یک قسمت از بدن را تحت تاثیر قرار دهد. اگر زبان دچار خواب رفتگی یا احساس بی حسی شد و همچنین نشانه های دیگر سکته را نیز مشاهده کردید، می تواند هشدار جدی ای بابت بروز سکته باشد.

7- بیماری ام اس

ملتهب شدن عصب ها و عدم کارایی صحیح آن ها از علائم شایع بیماری ام اس است. ام اس می تواند باعث تحریک، درد و یا احساس سوزش و گزگز شود که به عنوان دردهای نوروژنیک شناخته می شوند.

8- کم خونی آنمی

زبان قرمز و ریش ریش می تواند نشانه از کم خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 باشد. نشانه های دیگر عبارتند از: خستگی، پوست رنگ پریده، احساس ضعف، از دست دادن اشتها و کاهش وزن. آنمی بیماری است که بر سلولهای قرمز خون در بدن تاثیر می گذارد و باعث خستگی شدید و پایین آمدن سطح انرژی می شود. برای جلوگیری از مشکلات طولانی مدت باید هرچه زودتر تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد.

9- میگرن

برخی از افرادی که از میگرن رنج می برند ممکن است علائم بصری یا حسی را تجربه کنند، مانند چشمک زدن نور قبل از حمله میگرنی. این نوع میگرن همچنین می تواند باعث احساس بی حس یا سوزش در زبان، صورت یا بدن شود.

10- هیپوگلیسمی

یکی از علائم افت قند خون یا هیپوگلیسمی احساس بی حسی ناگهانی یا سوزن سوزن شدن در زبان یا لب است. افراد مبتلا به دیابت به ویژه در معرض خطر ابتلا به این شرایط قرار دارند. بنابراین باید سطح قند خون خود را بررسی کرده و در صورتی که این سوزن سوزن شدن ناگهانی را تجربه کرده اند، سریعا به دنبال درمان آن باشند.

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

Treatment-varicose-stomach

روش های درمانی واریس معده

در دنیای امروز به دلیل تغییراتی که در سبک زندگی و غذایی افراد ایجاد شده است بسیاری از آنان به مشکلات گوارشی دچار می‌شوند. واریس معده یکی دیگر از این مشکلات است که در اثر سیروز کبدی ایجاد می‌شود؛ به طوری که در حدود نیمی از کل بیماران سیروز کبدی، ابتلا به واریس معده را تجربه می‌کنند. این بیماری یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *