نوشابه

۷ کیلو چاقی در سال به ازای مصرف یک قوطی نوشابه در روز

7 کیلو چاقی در سال به ازای مصرف یک قوطی نوشابه در روز

 نوشابه

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه عنوان کرد: مصرف روزانه 300 میلی لیتر نوشابه موجب افزایش 7 کیلوگرمی وزن افراد در سال می‌شود.

 به نقل از آنا، دکتر شهریار مستوفی، مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: قند و ترکیبات حاوی آن کالری بالا و فاقد مواد مغذی لازم است، بنابراین باید سهم ناچیزی از انرژی دریافتی روزانه را تشکیل دهد.

وی با اشاره به اینکه قند و شکر، انواع شیرینی، شکلات، نوشابه‌های گازدار، آبمیوه‌های صنعتی، شیرهای طعم‌دار، شیر کاکائو، پاستیل، بستنی، کیک، کلوچه و بیسکوییت از مهم‌ترین منابع مصرف مواد قندی است، افزود: برای پیشگیری از اضافه وزن و چاقی باید قند و شکر مصرفی در برنامه غذایی روزانه افراد کم‌تر از 6 قاشق چایخوری باشد.

دکتر مستوفی خاطرنشان کرد: مصرف روزانه 300 میلی لیتر نوشابه موجب افزایش 7 کیلوگرمی وزن افراد در سال می‌شود.

وی استفاده از میوه‌ در میان وعده را بهترین جایگزین شیرینی و شکلات دانست و گفت: بهتر است مصرف نان‌های شیرین (نان قندی، نان شیر مال، شیرینی، کیک ) و انواع شکلات و آب نبات محدود شود و به جای خرید کمپوت میوه و آبمیوه‌های صنعتی از میوه و آبمیوه تازه استفاده شود.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: به افراد توصیه می‌شود مصرف قند و شکر به همراه چای و قهوه را به حداقل برسانند و در صورتی مصرف قهوه‌های فوری انواع بدون شکر آن را انتخاب کنند.

منبع : سلامت نیوز

همچنین ببینید

water-boiling

جوشاندن آب، راهی ساده برای کاهش میکروپلاستیک‌ها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد جوشاندن ساده آب می‌تواند تا ۹۰ درصد میکروپلاستیک‌های موجود در آب شیر را از بین ببرد. میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار ریزی از پلاستیک هستند که خطرات سلامتی آن‌ها در حال بررسی است. جوشاندن آب به مدت ۵ دقیقه، به ویژه در آب‌های سخت با املاح معدنی بالا، می‌تواند میکروپلاستیک‌ها را به رسوب آهکی متصل کند. سپس می‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *