۳ عامل مهم بروز سرطان

3 عامل مهم بروز سرطان

رییس پژوهشکده سرطان سینه جهاددانشگاهی گفت: چاقی به عنوان دومین علت اصلی ایجاد سرطان، قابل پیشگیری بوده و درصورت حفظ وزن متعادل می توان تا حدود 50 درصد از بروز این بیماری پیشگیری کرد.
پیشگیری یک عامل کلیدی در برنامه کنترل سرطان است لذا پرهیز از برخی فعالیتهای پرخطر و رعایت برخی نکات ایمنی می تواند ما را تا حد بسیاری از بروز سرطان ها مصون دارد. پژوهشکده سرطان پستان، دکتر کیوان مجیدزاده با اشاره به اینکه براساس تحقیقات اخیر انجام شده سیگار اولین عامل ایجاد سرطان در افراد سیگاری به شمار می آید؛ افزود: این عامل کاملا قابل پیشگیری است و پرهیز از این رفتار پرخطر درصد بسیار بالایی از احتمال ابتلای افراد به سرطان را کاهش می دهد.
وی بااشاره به این نکته که سه عامل سیگار،چاقی و توارث مهمترین علل بروز سرطان در افراد به شمار می رود؛ گفت: از بین مجموعه فاکتورهای عامل بروز سرطان، برخی از آنها قابل پیشگیری است که با آموزش، تغییر نگرش و تغییر عملکرد در جامعه طی 10 تا 20 سال می توانیم 75 درصد از میزان ابتلا به انواع سرطان ها را کاهش دهیم.
مجیدزاده بااشاره به اینکه برخلاف تصور عامه مردم دلایل وراثتی نیز تا 50 درصد قابل پیشگیری از بروز سرطان سینه است؛ تاکید کرد: از این رو به افرادی که در خانواده آنها بیش از دو نفر به سرطان مبتلا شده اند، یا در بین یکی از اعضاء خانواده سرطان خاص دیده شده ( مثلا سرطان سینه در یک مرد) یا ابتلا به سرطان در یکی از اعضای خانواده که زیر 40 سال سن دارد؛ توصیه می شود حتما به کلینیک های سرطان مراجعه و مورد آزمایشات مربوط به میزان احتمال ابتلا در سرطان قرار گیرند.
وی به خانم های بالای 30 سال سن تاکید کرد: معاینه سالانه سینه توسط متخصص سرطان و در مراکز مجاز همچنین مراجعه به موقع پس از مشاهده علائم مشکوک در سینه از جمله ترشحات غیر طبیعی، فرو رفتگی ناگهانی،تغییر اندازه و شکل و احساس توده یا جسم سفت در سینه، توصیه اکید می شود.
سرطان سینه از جمله سرطان هایی است که تشخیص به موقع و درمان صحیح آن می تواند منجر به درمان قطعی در بیماران سرطانی شود.
منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

Prostate-Cancer

آزمایش جدید و امیدوارکننده برای تشخیص سرطان پروستات

پژوهشگران موفق به توسعه‌ی آزمایشی با دقت بالا برای تشخیص سرطان پروستات شده‌اند. این آزمایش که از ۱۷ نشانگر ژنتیکی برای شناسایی سرطان استفاده می‌کند، قادر است سرطان‌های پروستات با درجه بالا را با دقت ۹۹% تشخیص دهد. این پیشرفت می‌تواند تحول بزرگی در زمینه‌ی تشخیص و درمان سرطان پروستات باشد. یکی از مزایای کلیدی این آزمایش، کاهش قابل توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *