923

۱۰ اشتباه رایج تازه کار ها در باشگاه بدنسازی

923

بدنسازی جزء آن دسته از ورزش هایی است که رعایت اصول اولیه در هنگام تمرین بسیار مهم و تاثیر گذار است در این مقاله به بررسی اشتباهات رایج اکثر تازه واردها به این رشته را مورد بررسی قرار میدهیم.

۱.فکر اینکه هر چه بیشتر انجام دهید بهتر است

به گزارش آکاایران: این قانون قدیمی که بیان می دارد ” بیشتر ، همیشه بهتر نیست ” درباره بلند کردن وزنه نیز صدق می کند. هنگام ورزش به کیفیت توجه کنید نه کمیت ، لذا در مورد بلند کردن وزنه نیز همیشه برای خود محدودیت قائل شوید. تمام تازه کار ها باید حداکثر چهار ست از یک تمرین را شروع کنند و میانگین تعداد دفعات در هر سری باید بین ۸ تا ۱۲ مرتبه باشد . مدت زمان استراحت پس از هر سری نباید فراتر از ۹۰ ثانیه شود. بهتز است که مدت زمان استراحت فقط ۶۰ ثانیه باشد و برای رسیدن به این زمان مطلوب باید تمرین کنید. توجه کنید که میزان سنگینی وزنه ای که بر میدارید لزوماً نباید همیشه از یک تمرین تا تمرین بعدی زیاد باشد . باید قادر باشید به آسانی و به شیوه درست ، یک سری حرکات مناسب را با وزنه خاص آن حرکت در طی چندین هفته و قبل از رفتن به مرحله بالاتر انجام دهید .

۲.فقدان بهداشت و نظافت

باشگاه ، مکانی است که هر روز صدها نفر در آن عرق میکنند و از دستگاه های یکسان استفاده می کنند و این امر باعث میشود که آن جا یک مکان مناسب برای انتشار باکتری شود ، لذا بسیار حیاتی و مهم است که شما تا جایی که ممکن است تمیز باشید و بهداشت را رعایت کنید ، یعنی وقتی میخواهید از یک وسیله استفاده کنید ، زمانی را صرف پاک کردن آن کنید.
آیا تمایل دارید روی میزی دراز بکشید که عرق از آن میچکد ؟ قطعا نه ، بنابراین انتظار نداشته باشید که دیگری هم این کار را دوست داشته باشد ، لذا شما به سهم خود این کار را انجام دهید ( بعد از استفاده از وسایل نظافت را رعایت کنید ) زیرا با این کار از انتشار باکتری ها جلوگیری کنید.

۳.جمع نکردن وزنه ها

کار آموزان در هر سطح و دوره ای که باشند موظفند تا وزنه ها را جمع کنند.قرار ندادن دمبل و وزنه ها در جای درست شان پس از استفاده ، کاری است بسیار ناپسند. هرگز نمی توان بی نظمی و به هم ریختگی دیگران را تحمل کرد آن هم در صورتی که خودمان پس از اتمام تمرینات وقت کافی و فشرده ای را صرف تمیز و مرتب کردن وسایل باشگاه کرده ایم. هیچ چیز آزار دهنده تر از این نیست که برای انجام یک حرکت در باشگاه ، زمانی را اختصاص دهید تا به دنبال وزنه مخصوص آن ورزش بگردید. این امر میتواند خطرناک نیز باشد زیرا ممکن است افراد دیگر زمین بخورند و بیفتند

۴.عدم رعایت نحوه صحیح انجام یک ورزش

افراد بسیاری در باشگاه ورزش میکنند اما افرادی که به شکل صحیح از وزنه ها استفاده میکنند بسیار اندک هستند. انجام حرکت غیر صحیح ، نه تنها نتیجه ای در پی نخواهد داشت ، بلکه ممکن است منجر به صدمه و آسیب شود. در باشگاه افراد بسیاری دیده میشوند که در هنگام بلند کردن وزنه اصلا به زاویه صحیح وزنه توجهی نمی کنند .

۵.عدم برنامه ریزی

زمانی که به باشگاه قدم میگذارید ، باید همیشه درباره ورزشی که میخواهید انجام دهید برنامه داشته باشید. به ویژه تازه کارها باید ورزش هایی را که هر روز انجام می دهند ، در یک دفتر یادداشت کنند. تازه کارهایی که بی برنامه وارد باشگاه می شوند باید بدانند که این روش نتیجه موثری در پی نخواهد داشت

۶.فراموش کردن تغذیه

اگر چه این مقاله به بحث درباره باشگاه اختصاص دارد اما بهتر است نکاتی نیز راجع به تغذیه برای ورزشکاران تازه کار مطرح شود. ره راحتی میتوان گفت که تغذیه درست ۹۰ درصد از ماجراست. اگر تغذیه سالم باشد میتوانید یک برنامه تمرین کامل داشته باشید و از بهترین شکل تمرین استفاده کنید. تمرین و تغذیه مکمل یکدیگر هستند و انجام یکی فاقد دیگری موفقیت آمیز نخواهد بود . اگر غذای مناسب نخورده اید و به باشگاه می روید ، زیاد تمرین نکنید زیرا برای سالم غذا خوردن زمان بگذارید و نتیجه مطلوب تری را کسب کنید.

۷.معاشرت

هنگامی که به باشگاه میروید هدف اصلی شما باید تمرین و ورزش کردن باشد ، اما باید بدانید باشگاه جایی است که افراد عموما نه تنها برای ورزش بلکه برای معاشرت و روابط اجتماعی به آن جا می روند. اطمینان حاصل کنید که ایجاد رابطه با دیگران و معاشرت ، هدف اصلی نیست ، زیرا در آن صورت ورزش تحت تاثیر معاشرت قرار می گیرد و در درجه دوم اهمیت واقع میشود . بسیاری از افراد تازه کار در باشگاه ، در بین تمرینات برای مدت طولانی با هم مشغول صحبت و گفتگو می شوند در حالی که فرد دیگری منتظر وزنه ای است که آن ها در آن زمان از آن استفاده می کنند. همچنین دقت کنید که افراد برای ورزش کردن به باشگاه آمده اند و شما با مزاحمت خود آنها را از حیطه اصلی ( یعنی ورزش ) دور می کنید ، معاشرت بیش از حد باعث می شود که هیچ نتیجه ای را در باشگاه به دست نیاورید.

۸.استفاده نکردن از بست

آزاد بودن وزنه در هنگام ورزش خطرناکترین شکل آن است. وزنه در این حالت در هر طرف برای حرکت ازاد است ، بنابر این ایجاد تعادل در آنها سخت است. اگر یک حرکت ورزشی را به تازگی شروع کرده اید ، باید بدانید که ایجاد تعادل هالتر سخت است طوری که بسیاری از افراد تازه کار در بلند کردن هالتر از سمت و طرف مسلط خود ( قوی خود ) استفاده میکنند و این امر باعث می شود که این طرف سریع تر خودش را نشان دهد و زونه در طرف ضعیف تر لنگر می اندازد . این در زمانی اتفاق می افتد که شما از بست استفاده نکنید.

۹.از بین بردن غرور

وزنه برداشتن با غرور ، فاقد تلاش اگاهانه و عدم شیوه صحیح آن با امید این که اطرافیان تان را تحت تاثیر قرار دهد اشتباه بزرگی است. هیچ چیز برای اطرافیان به ویژه حرفه ای ها ، خنده دار تر از این نیست که یک فرد ناشی برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران حرکات غیر صحیح انجام دهد .

۱۰.عدم تعادل در استفاده از وزنه ها و ورزش های مفید برای قلب

آقایان باید بدانند بهتر است برای سلامتی ورزش کنند تا جذابیت. متاسفانه مردان جوان فقط به سراغ ئزنه ها و دختران جوان به سمت دستگاه های کاردیو میروند، شما خانم ها باید بدانید که فقط با انجام ورزش های کاردیو نمیتوانید صاحب اندامی کشیده و دلپذیر شوید ، بلکه باید چربی ماهیچه های تان را نیز بسوزانید و فاقد این که اندامی خمیده داشته باشید ، ظاهر استخوانی خود را هم تغییر دهید. شما مردان نیز باید بدانید که تنها با وزنه زدن نمی توانید به اندامی دلپذیر و متناسب برسید ، بلکه برای از بین بردن چربی اضافی بدن تان باید ورزش های کاردیو انجام دهید . همان طور که می دانید مهم ترین عضلات انسان قلب و ریه است که اگر در شرایط مناسبی قرار نگیرد باید زودتر از آن چه انتظارش را دارید ، دست از یک سری فعالیت بردارید.
منبع:آکاایران

همچنین ببینید

swimming

ورزش در آب، گزینه‌ای عالی برای مبتلایان به کرون

تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش برای بیماران مبتلا به بیماری کرون بسیار مفید است. بررسی انجام‌شده روی افراد مبتلا به بیماری‌های التهابی روده (IBD) نشان داد که ورزش منجر به کاهش فعالیت بیماری کرون می‌شود. همچنین شرکت‌کنندگان در این بررسی که به طور منظم ورزش می‌کردند، از سطح بالاتر آمادگی جسمانی، کیفیت زندگی و اعتماد به نفس بهتری برخوردار بودند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *