۶ روش غیردارویی برای کاهش فشارخون

۶ روش “غیردارویی” برای کاهش فشارخون

بالا رفتن فشارخون تهدیدی جدی برای سلامتی است که فرد را در معرض ابتلا به حمله قلبی، بیماری قلبی، سکته مغزی، دیابت و انواع بیماری‌های دیگر قرار می‌دهد.
برای مقابله با بالا رفتن فشارخون پزشکان به طور معمول داروهای شیمیایی موجود برای این بیماران را تجویز می‌کنند اما می‌توان این بیماری را به طور طبیعی و بدون مصرف دارو نیز کنترل یا حتی درمان کرد.
کاستن وزن اضافی و مرتب ورزش کردن می‌تواند تاثیرات عجیبی در کاهش فشارخون داشته باشد. با بالاتر رفتن وزن، فشارخون نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین تنها با کاهش چهار کیلوگرم از وزن می‌توان به پایین آمدن فشارخون کمک کرد.
حتما بارها شنیده‌اید که رژیم غذایی سالم به کنترل فشارخون کمک می‌کند. یکی از موثرترین فاکتورهای تغذیه‌ای در این زمینه کنترل مصرف نمک است که به طور معمول فرد بیشتر با مصرف خوراکی‌های فرآوری شده و غذاهای رستورانی دریافت می‌کند. کاهش سدیم مصرفی موجب کنترل فشارخون می‌شود و افزودن پتاسیم بیشتر نیز کمک‌کننده است. در واقع پتاسیم می‌تواند تاثیرات سدیم را بر فشارخون کاهش دهد.
مصرف کمتر قهوه به کاهش فشارخون کمک می‌کند زیرا این ماده تاثیر استرس بر بدن را تقویت می‌کند. هرچند این موضوع به طور قطع تایید نشده اما پزشکان معتقدند بهتر است در مصرف کافئین بیشتر دقت شود.
استرس باعث می‌شود افراد به مصرف مواد دخانی یا دیگر فعالیت‌های ناسالم روی آورند. همچنین نوع استرس که بیشتر افراد در محل کار تجربه می‌کنند می‌تواند با سفت کردن رگ‌ها، فشارخون را افزایش دهد.
مدیتیشن روشی موثر برای کاهش استرس است و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را کاهش می‌دهد.
خواب کافی ضروری است زیرا روند بهبود و بازیابی سلامت را تقویت می‌کند. افرادی که هر شب پنج ساعت یا کمتر می‌خوابند بیشتر احتمال دارد دچار فشارخون بالا شوند. همچنین با گذشت زمان کمبود خواب می‌تواند به توانایی بدن در تنظیم هورمون‌های استرس آسیب‌زده و به فشارخون بالا منجر می‌شود.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

water-boiling

جوشاندن آب، راهی ساده برای کاهش میکروپلاستیک‌ها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد جوشاندن ساده آب می‌تواند تا ۹۰ درصد میکروپلاستیک‌های موجود در آب شیر را از بین ببرد. میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار ریزی از پلاستیک هستند که خطرات سلامتی آن‌ها در حال بررسی است. جوشاندن آب به مدت ۵ دقیقه، به ویژه در آب‌های سخت با املاح معدنی بالا، می‌تواند میکروپلاستیک‌ها را به رسوب آهکی متصل کند. سپس می‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *