گرد و غبار موجود در خانه های ما حاوی حدود ۹ هزار میکروب است

گرد و غبار موجود در خانه های ما حاوی حدود 9 هزار میکروب است

مواد شیمیایی تنها مشکل موجود در گرد و غبار خانه ها محسوب نمی شوند. در حقیقت، گرد و غبار موجود در خانه های ما حاوی حدود 9 هزار میکروب مختلف از جمله 7 هزار نوع از باکتری و 2 هزار نوع قارچ است.
 بهتر است هم اتاق های انسانی خود را فراموش کنید زیرا احتمالا فضای زندگی خود را با هزاران موجود کوچک به اشتراک گذاشته اید. توده گرد و غبار موجود در خانه ها می تواند پر از مواد شیمایی خطرناک باشد. این مواد از محصولات مصرفی موجود در خانه به هوا منتشر می شوند و در گرد و غبار جا خوش می کنند.
به گزارش “ام‌ان‌ان”، پژوهشگران طی یک بررسی کلی به جمع آوری اطلاعات 26 مطالعه کارشناسی شده و اطلاعات یک مطالعه منتشر نشده از 14 ایالت آمریکا اقدام کرده اند. آنها موفق به شناسایی 45 ماده شیمیایی شده و 10 ماده شیمایی شایع در بیش از 90 درصد نمونه های گرد و غبار جمع آوری شده وجود داشته اند.
به گفته امی زوتا، یکی از مولفان مطالعه و استادیار بهداشت شغلی و زیست محیطی در دانشکده بهداشت عمومی میلکن دانشگاه جورج واشنگتن، یافته های مطالعه ما نشان می دهد مردم، به ویژه کودکان، روزانه در معرض چندین مواد شیمیایی موجود در گرد و غبار که با مشکلات سلامت جدی پیوند خورده اند، قرار دارند.
کودکان در معرض خطر بیشتری قرار دارند زیرا هنگام بازی و خزیدن روی کف زمین هر چه بیشتر با گرد و غبار تماس داشته و اغلب دست های خود را وارد دهان می کنند. از آنجایی که مغز و بدن کودکان همچنان در حال رشد است می توانند نسبت به آثار مواد شیمیایی آسیب پذیرتر باشند.
مواد شیمیایی از انواع مختلفی از محصولات مانند محصولات پاک کننده و کفپوش وینیلی تا عطر و حتی جعبه پیتزا سرچشمه می گیرند. در نتیجه، برای حفظ هر چه بهتر سلامت خود باید میزان گرد و غبار در خانه را به حداقل برسانید و دست های خود را به طور مرتب با آب و صابون بشویید.
نتایج مطالعه ای دیگر نشان می دهد مواد شیمیایی تنها مشکل موجود در گرد و غبار خانه ها محسوب نمی شوند. در حقیقت، گرد و غبار موجود در خانه های ما حاوی حدود 9 هزار میکروب مختلف از جمله 7 هزار نوع از باکتری و 2 هزار نوع قارچ است.
در پژوهشی دیگر، پژوهشگران یک هزار و 200 نمونه گرد و غبار جمع آوری شده از خانه های سراسر آمریکا که به صورت داوطلبانه توسط شهروندان تحت پروژه ای علمی به نام «حیات وحش خانه های ما» برای آنها ارسال شده بود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. پژوهشگران در کف شوی ها بیش از 40 هزار گونه قارچ و بیش از 80 هزار نوع باکتری کشف کردند.
نوع قارچی که در خانه شما یافت می شود به این که کجا زندگی می کنید – منطقه بیابانی در برابر منطقه جنگلی، منطقه سرد در برابر منطقه گرم – بستگی دارد زیرا چیزی که در خانه شما وجود دارد به ناگاه در آنجا ظاهر نشده است. به گفته پژوهشگران، بیشتر قارچ های مشاهده شده در خانه ها از محیط خارج وارد آن شده اند. قارچ ها می توانند به همراه لباس، یا هنگام باز کردن پنجره ها و درها وارد خانه شوند. از این رو، بهترین معیار پیش بینی برای این که چه نوع قارچ هایی در خانه شما یافت می شوند، مکانی است که خانه شما در آن قرار دارد.
افزون بر موقعیت مکانی خانه، هم اتاقی های شما (انسان یا موجودات دیگر) بر باکتری های موجود در خانه اثرگذار هستند. برخی باکتری ها روی بدن بانوان نسبت به بدن مردان شایع‌تر هستند و بالعکس. بر همین اساس، اثر این شرایط بر باکتری هایی که در گرد و غبار خانه ها یافت می شوند نیز دیده می شود.
اما بیشترین تاثیر روی محیط میکروبی شخصی شما زمانی شکل می گیرد که از یک حیوان خانگی نگهداری کنید. نگهداری از یک سگ یا گربه اثر قابل توجهی بر باکتری هایی که در خانه شما یافت می شوند، می گذارد. چنین اثر قدرتمندی – قدرتمندتر از هر عامل دیگری، به عنوان مثال، موقعیت مکانی یا شیوه طراحی خانه – شگفتی پژوهشگران را به همراه داشته است.
با این وجود، نباید دچار نگرانی و هراس غیر منطقی شده و خرید پاک کننده های قوی در اندازه های بزرگ را برای پاکسازی خانه خود مد نظر قرار دهید زیرا تعداد کمی از این میکروب ها می توانند با آلرژی ها و بیماری ها مرتبط باشند و بیشتر آنها برای انسان بی خطر هستند.
به گفته نوح فیرر، استادیار اکولوژی و زیست شناسی تکاملی در دانشگاه کلرادو بولدر، مردم نباید نگران میکروب های موجود در خانه های خود باشند زیرا این موجودات کوچک در اطراف ما زندگی می کنند، روی پوست ما وجود دارند و بیشتر آنها کاملا بی ضرر هستند.
منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می‌شوند؟

یک تصور کلیشه‌ای وجود دارد که می‌گوید نوجوانان تا لنگ ظهر می‌خوابند، اما افراد مسن‌تر صبح زود از خواب بیدار می‌شوند. به نظر می‌رسد در این کلیشه، حقیقتی وجود دارد که در واقع بخشی از روند طبیعی پیر شدن است. متخصصان توصیه می‌کنند که افراد هفت ساعت یا بیشتر در طول شب بخوابند. آنها همچنین می‌گویند ساعت معینی به خواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *