کمر درد چیست و چگونه از آن پیشگیری کنیم

کمر درد چیست ؟

کمردرد یکی از دلایل اصلی عدم حضور در محل کار و به دنبال معالجه پزشکی است. کمردرد می تواند ناراحت کننده و ناتوان کننده باشد.

این می تواند ناشی از آسیب ، فعالیت و برخی شرایط پزشکی باشد. به دلایل مختلف ، کمردرد می تواند در هر سنی افراد را تحت تأثیر قرار دهد. با افزایش سن ، احتمال بروز کمردرد به دلیل عواملی مانند شغل قبلی و بیماری دژنراتیو دیسک افزایش می یابد.

علت کمر درد چیست؟

مشکلات مربوط به ستون فقرات مانند پوکی استخوان می تواند منجر به کمردرد شود.

کمر انسان از ساختار پیچیده ای از ماهیچه ها ، رباط ها ، تاندون ها ، دیسک ها و استخوان ها تشکیل شده است که برای حمایت از بدن با هم کار می کنند و ما را قادر به حرکت در اطراف می کند.

قسمت های ستون فقرات با لنت های غضروفی شبیه به دیسک کشیده شده اند.

مشکلات مربوط به هر یک از این مؤلفه ها می تواند منجر به کمردرد شود. در برخی موارد از کمردرد ، علت آن ناشناخته است.

از جمله آسیب ها می تواند ناشی از فشار ، شرایط پزشکی و وضعیت ضعیف باشد.

فشار :

کمردرد معمولاً از فشار ، تنش یا آسیب ناشی می شود. علل مکرر کمر درد عبارتند از:

 • عضلات تنگ یا رباط ها
 • اسپاسم عضلانی
 • تنش عضلانی
 • دیسک های آسیب دیده
 • صدمات ، شکستگی ها یا سقوط

فعالیتهایی که می توانند منجر به فشار یا اسپاسم شوند عبارتند از:

 • بلند کردن چیزی نادرست
 • بلند کردن چیزی که خیلی سنگین است
 • یک حرکت ناگهانی

مشکلات ساختاری :

تعدادی از مشکلات ساختاری نیز ممکن است منجر به کمردرد شود.

دیسک پاره شده:

هر مهره در ستون فقرات توسط دیسک کشیده می شود. در صورت پارگی دیسک فشار بیشتری به عصب وارد می شود و منجر به کمردرد می شود.

برآمدگی دیسک ها :

تقریباً به همان روشی که دیسک های پاره شده دارند ، یک دیسک شکافنده می تواند فشار بیشتری به عصب وارد کند.

سیاتیک:

یک درد شدید از طریق باسن و پایین پشت پا به وجود می آید ، که در اثر فشار دادن یک دیسک شکاف یا فتق بر روی عصب ایجاد می شود.

آرتروز:

استئوآرتریت می تواند باعث ایجاد مشکل در مفاصل در باسن ، کمر و سایر نقاط شود. در بعضی موارد فضای اطراف نخاع باریک می شود. این به تنگی نخاع معروف است.

انحنای غیرطبیعی ستون فقرات:

اگر ستون فقرات به شکلی غیرمعمول منحنی شود ، کمردرد می تواند نتیجه بگیرد. نمونه ای از اسکولیوز است که در آن ستون فقرات خم می شود.

پوکی استخوان:

استخوانها از جمله مهره های ستون فقرات شکننده و متخلخل می شوند و باعث شکستگی های فشاری می شوند.

مشکلات کلیه :

سنگ کلیه یا عفونت کلیه می تواند باعث کمردرد شود.

حرکت و وضعیت :

کمردرد همچنین می تواند ناشی از برخی فعالیت های روزمره یا وضعیت ضعیف باشد.

مثالها عبارتند از:

 • پیچش
 • سرفه یا عطسه
 • تنش عضلانی
 • کشش بیش از حد
 • خم شدن ناخوشایند یا برای مدت طولانی
 • هل دادن ، کشیدن ، بلند کردن یا حمل چیزی
 • ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی
 • کشیدن گردن به جلو ، مانند رانندگی یا استفاده از رایانه
 • رانندگی طولانی بدون استراحت

علل دیگر :

برخی از شرایط پزشکی می تواند به کمردرد منجر شود.

سندرم دم اسب:

دم اسب دسته ای از ریشه های عصب نخاعی است که از قسمت تحتانی نخاع ناشی می شود. علائم این بیماری شامل درد کمر در باسن تحتانی و فوقانی و همچنین بی حسی در باسن ، دستگاه تناسلی و ران است. بعضی اوقات اختلالات عملکرد روده و مثانه وجود دارد.

سرطان ستون فقرات:

تومور در ستون فقرات ممکن است بر روی یک عصب فشار وارد کند و در نتیجه باعث کمردرد می شود.

اختلالات خواب:

افراد مبتلا به اختلالات خواب ، در مقایسه با سایر افراد ، بیشتر دچار کمردرد می شوند.

زونا:

عفونی که می تواند روی اعصاب تأثیر بگذارد ممکن است منجر به کمردرد شود. این بستگی به این دارد که اعصاب در چه مواردی متاثر می شوند.

پیشگیری از کمردرد :

کمردرد بسیار رایج است و در اثر بسیاری از فعالیتهای ساده روزمره ایجاد می شود. با این مراحل مهم به جلوگیری از کمردرد کمک کرده و از ستون فقرات خود محافظت می کنید.

ورزش:

یکی از مهمترین کارهایی که می توانید برای پیشگیری از درد کمر انجام دهید ، بلند شدن و حرکت است. چرا ورزش از کمردرد جلوگیری می کند؟ اگر عضلات خوب نباشند ، اگر از نظر وضعیت مطلوبی نباشید ، احتمالاً کمر شما آسیب دیده و احساس درد خواهید کرد. حتی اگر حرکات ساده ای انجام دهید ، مانند بلند کردن فرزندتان از گهواره.

ورزش به مایع نگه داشتن مفاصل کمک می کند. یکی دیگر از دلایل ورزش جلوگیری از کمردرد این است که ورزش به شما کمک می کند وزن خود را کم کنید اضافه وزن، به خصوص در اطراف شکم ، می تواند فشار اضافی را روی کمر شما وارد کند.

درست بخور :

اگر شما عادات غذایی خوبی را حفظ کنید ، نه تنها وزن سالم را حفظ خواهید کرد ، بلکه فشارهای غیرضروری را روی بدن خود وارد نمی کنید. یک رژیم ثابت و غذای بسیار پرادویه می تواند سیستم عصبی شما را تحت فشار قرار دهد و این باعث می شود مشکلات برگشتی ایجاد شود. برعکس ، یک رژیم غذایی سالم از میوه ها و سبزیجات تازه ، گوشتهای بدون چربی ، لبنیات و غلات کامل باعث می شود که دستگاه گوارش شما درست کار کند.

اگر روده های شما به درستی کار می کنند ، عملکرد ستون فقرات شما را حفظ می کند زیرا درون و بیرون شما به یکدیگر ارتباط دارد.

خوابیدن به پهلو :

شما نمی خواهید به پشت بخوابید. بهترین موقعیت برای خواب به پهلو است. اگر باید بر روی شکم خود بخوابید ، بالشی را در زیر شکم خود قرار دهید تا به کمر خود کمک کند. داشتن یک تشک و بالش مناسب نیز برای سر شما بسیار مهم است. خواب کافی ، استراحت کافی همیشه بخش مهمی از حفظ سلامتی است.

حفظ وضعیت مناسب:

افرادی كه روزانه هفت یا هشت ساعت پشت رایانه خود می نشینند ، کمر را درگیر می كنند. مطمئن باشید که در یک ایستگاه کاری صحیح ارگونومیک ، هم در محل کار و هم در خانه کار می کنید و دوره های طولانی جلوی کامپیوتر را با تمرینات کششی شکسته اید. اگر حالت ایستادگی خوبی داشته باشید ، منحنی های طبیعی کمر را حفظ کرده و به تقویت آن کمک خواهید کرد.

استرس را کاهش دهید:

شما احتمالاً نمی دانید که استرس می تواند بر سلامت کمر شما تأثیر بگذارد. استرس باعث می شود عضلات خود را تنش دهید و تنش مداوم از این نوع می تواند باعث کمردرد شود. هرگونه فعالیتی که به شما در کاهش استرس کمک می کند به جلوگیری از کمردرد کمک می کند. فعالیتهای کاهش استرس می تواند شامل یوگا ، مدیتیشن ، بیو فیدبک ، تنفس عمیق ، تای چی و… باشد.

سیگار کشیدن را ترک کنید:

به خوبی شناخته شده است که استعمال سیگار خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سرطان از جمله سرطان های ریه و روده بزرگ را افزایش می دهد ، اما بیشتر مردم متوجه نیستند که سیگار کشیدن نیز می تواند یک دلیل کمردرد باشد. تحقیقات همچنین نشان می دهد که سیگار کشیدن می تواند درد کمر موجود را بدتر کند. کاملاً مشخص نیست که چگونه استعمال سیگار بر سلامت کمر تأثیر می گذارد ، اما یک احتمال این است که عروق خونی را تنگ می کند. رگهای خونی باریک منجر به رسیدن اکسیژن و مواد مغذی کمتری به ستون فقرات می شوند.

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

Age-of-IBD

بیماری التهابی روده از چه سنی شروع می‌شود؟

بیماری التهابی روده (IBD) گروهی از بیماری‌های مزمن روده است که با التهاب مداوم دستگاه گوارش مشخص می‌شود. این بیماری می‌تواند در هر سنی بروز کند اما تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین موارد ابتلا در رده حساس ۱۵ تا ۲۹ سالگی، یعنی اوایل بزرگسالی، تشخیص داده می‌شود. اگرچه علت دقیق IBD هنوز ناشناخته است، اما محققان بر این باورند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *