کمبود ویتامین D ریسک سرطان مثانه را افزایش می دهد

کمبود ویتامین D ریسک سرطان مثانه را افزایش می دهد

طبق گزارش محققان، میزان پایین ویتامین D ممکن است موجب افزایش ریسک سرطان مثانه شود.
محققان با بررسی مطالعات قبلی دریافتند از ۷ مطالعه ۵ تحقیق ارتباط بین میزان پایین ویتامین D را با ریسک بالاتر سرطان مثانه نشان می دهد.
محققان در آزمایشات انجام شده با سلول های مثانه دریافتند سلول ها با وجود ویتامین D فعال شده و واکنش نشان می دهند. در مقابل این شرایط می تواند موجب تحریک واکنش ایمنی بدن شود.
به گفته رزمری بِلند، عضو تیم تحقیق از دانشگاه وارویک انگلستان، این یافته مهم است چراکه سیستم ایمنی می تواند با شناسایی و نابودی سلول های غیرعادی قبل از پیشرفت سرطان، به پیشگیری از این بیماری کمک کند.
به گفته بلند، «مطالعات بیشتری برای آزمایش این ارتباط وجود دارد اما مطالعه ما نشان می دهد که میزان پایین ویتامین D در خون ممکن است از تحریک سلول های مثانه در واکنش به سلول های غیرعادی جلوگیری کند.»
بدن از طریق قرارگیری در معرض نورخورشید ویتامین D تولید می کند. همچنین از طریق خوردن غذاهای نظیر ماهی های چرب و زرده تخم مرغ هم این ویتامین ایجاد می شود. در مطالعات قبلی ارتباط بین کمبود ویتامین D با بیماری قلبی، اختلال روانی، مشکلات خودایمنی و سرطان مشخص شده است.
منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

water-boiling

جوشاندن آب، راهی ساده برای کاهش میکروپلاستیک‌ها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد جوشاندن ساده آب می‌تواند تا ۹۰ درصد میکروپلاستیک‌های موجود در آب شیر را از بین ببرد. میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار ریزی از پلاستیک هستند که خطرات سلامتی آن‌ها در حال بررسی است. جوشاندن آب به مدت ۵ دقیقه، به ویژه در آب‌های سخت با املاح معدنی بالا، می‌تواند میکروپلاستیک‌ها را به رسوب آهکی متصل کند. سپس می‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *