852

کلاس اولی ها ، و آنچه والدین باید بدانند

852

مقاله کلاس اولی ها ، و آنچه والدین باید بدانند به شما کمک خواهد کرد تا درس خواندن را برای فرزندانتان شیرن و دلچسب کنید. در روز اول مدرسه اشک ها و لبخند ها است، خیلی ها ریزریز اشک می ریزند و بعضی هایشان به اندازه تمام پهنای صورت شان لبخند می زنند و شادند. روپوش ها رنگ رنگ با رنگ هایی شاد ، رقص رنگ ها را در شیطنت ها و جست و خیزهایشان به یادتان می آورد و شما را غرق در خیال به سال ها پیش وقتی خودتان روز اول مدرسه را آغاز کردید می برد.

روز اول مدرسه ، یکی از به یادماندنی ترین خاطرات زندگی همه ماست. روز اول مدرسه برای بیشتر کلاس اولی ها ، تجربه ای عجیب و واقعه ای بزرگ است. جدایی از والدین و اولین ساعات را به دور از خانه در محیطی جدید سپری کردن شاید چندان دلچسب نباشد و واکنش های گوناگونی را در بچه ها بیدار کند. شما به عنوان پدر و مادر فکر می کنید چگونه می توانید فرزندتان را برای اولین روز مدرسه آماده کنید و این روز را به یادماندنی ترین روزهای زندگی سازید؟ در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ بدهیم. با سلامت دات لایف همراه باشید.

کلاس اولی ها ، و آنچه والدین باید بدانند

این روزها برای بعضی از خانواده ها روزهای کاملاً خاصی است. بسیاری از خانواده ها باید در این ایام فرزند کلاس اولی خود را راهی کلاس درس کنند و از این موضوع کمی نگران هستند. نگران نباشید ، در ادامه با اشاره به نکاتی که می تواند در این زمینه کمک کند شما را همراهی خواهیم کرد.

غول را بکشید

شاید فرزند شما دوست داشته باشد اسباب بازی ها و عروسک خود را در روز جشن شکوفه ها با خود به مدرسه ببرد ، چه اشکالی دارد جز این که روز اول مدرسه را برای او عادی تر جلوه خواهد داد. شما به عنوان پدر و مادر اولین کاری که در راستای کمک به کلاس اولی تان می توانید بکنید ؛ همین است که غولی که کودک از این روز در ذهن خود ساخته است ، بکشید و از بین ببرید. تلاش کنید روز اول مدرسه را به فضایی شاد و دلچسب برای فرزندتان تبدیل کنید و و از باید و نباید و امر و نهی کردن به کودکتان خودداری کنید. تلاش کنید این روز را روزی بزرگ و به یاد ماندنی معرفی کنید.

چراغ های اضطراب خاموش

کلاس اولی ها در این روز با محیطی جدید و بزرگ ، آدم های جدید و قوانین تازه آشنا می شوند که همه آنها می توانند استرس زا و اضطراب آور باشند. دانش آموزان کلاس اولی به دو گروه تقسیم می شوند؛ گروه اول آنهایی هستند که تجربه مهد کودک را داشته و تحمل دوری از والدین را تجربه کرده اند و به دور بودن از خانه تا حدودی عادت کرده اند و گروه دوم آنهایی هستند که برای اولین بار دوری از خانواده را تجربه می کنند که به طور طبیعی ، در گروه دوم کار معلم و والدین قدری مشکل تر است. والدین باید در این روزها آموزش هایی را برای فرزندان خود داشته باشند ؛ آموزش هایی که در آن شیوه برخورد با اطرافیان ، چگونگی آماده شدن سریع برای رفتن به مدرسه ، و شیوه پوشیدن لباس کودکان به وسیله خود آنها در نظر گرفته شود. آشنا کردن کودکان با برخی نکات ساده می تواند چراغ های اضطراب را در روز اول مدرسه در ذهن شان خاموش کند.

گفتگو با کلاس اولی ها

درباره روز اول مدرسه خودتان و خاطرات آن روز برای کودکتان تعریف کنید که شادی ها و تجربه های درخشانی در مدرسه انتظار او را می کشد. به او بگویید خودتان در روز اول مدرسه چه احساسی داشتید و آموزگار و دوستانتان با شما چه برخوردی داشتند. تلاش کنید به او بفهمانید که شما هم همان استرس ها و اضطراب را از سر گذرانده اید و آنچه در مدرسه بوده است ، بهتر از آنچه فکر می کردید بوده است.

تکالیف والدین برای روز اول

والدین می توانند کارهای متفاوت و جالبی در روزهای قبل از آغاز مدرسه انجام دهند تا روز اول مدرسه را طبیعی تر جلوه می دهند. شاید بتوان این کارها را تکالیف والدین برای روز اول مدرسه نامید که به کلاس اولی ها کمک می کند با شوق بیشتری پا به دبستان بگذارند:

فرزندتان را در تابستان به بهانه ثبت نام ، گرفتن پرونده و مواردی مانند آن به مدرسه اش ببرید و تمام فضاهای داخلی درون آن را از کلاس ها تا دست شویی ها به او نشان دهید. این کار شاید در روز اول مدرسه به دلیل شلوغی و ازدحام والدین و کودکان امکان پذیر نباشد. گذر از خیابانی که دبستان کودک تان در آن واقع است نیز او را با فضای مدرسه اش که باید هر روز به آنجا برود، آشنا خواهد کرد.
کتاب های داستانی را برای او بخرید و بخوانید که در آن کودک داستان به مدرسه می رود. این کتاب ها اگر دارای تصاویر رنگی و جذاب باشند ، به کلاس اولی ها کمک می کنند تا خود را در قالب شخصیت داستان قرار دهند و با مدرسه و فضای آن آشناتر شوند.
اسم فرزندتان ، شماره منزل و شماره تلفن و نشانی خود را روی یک کاغذ بنویسید و در جیب کودکتان یا درون کیف مدرسه اش جای دهید. این کار به کلاس اولی ها احساس امنیت و آرامش خواهد داد که در مدرسه گم نخواهند شد.
کودکتان را به تنهایی در روز اول مدرسه و هفته های نخست به مدرسه نفرستید. وقتی او خودش را در محیط جدید و غریبه حس کند در بین اطرافیانی که همه با والدین خود پا به مدرسه گذاشته اند ، احساس تنهایی خواهد کرد ، هیجان روز اول مدرسه از شب قبل ، صبح روز اول ، به صدا درآمدن زنگ کلاس و حتی بازگشت به منزل همراه کلاس اولی ها است و چه بهتر است که او همراهی داشته باشد تا این لحظات را در کنار او سپری کند. اگر برایتان امکان ندارد، همراهش بروید از پدر بزرگ یا مادر بزرگ و یا خواهر و برادر بزرگ ترش بخواهید که او را همراهی کند.

بایدها و نبایدهای روز اول مدرسه

روز اول مدرسه قوانین نانوشته ای دارد که خیلی ها آنها را می دانند ولی گاهی ممکن است به دلیل مشغله های شغلی و حرفه ای نتوانید برنامه ریزی دقیقی برای این روز کرده باشید و بعضی از بایدها و نبایدها را به عنوان والدین از یاد برده باشید. توجه به این نکته ها ، کلاس اولی ها را از نظر جسمانی و ذهنی و بدنی در این روز آماده تر خواهد کرد:

کلاس اولی ها شب قبل از مدرسه به موقع به رختخواب بروند. تلاش کنید که یک شیشه آب در اختیار کودکتان قرار دهید تا بتواند به اندازه کافی آب بنوشد. در این روز کودکان به دلیل اضطرابی که دارند زود تشنه می شوند.
کلاس اولی ها را روز اول با لباس هایی راحت به مدرسه بفرستید. کفش راحت ، روپوش و مقنعه راحت و شلواری که تنگ نباشد، کودکان را در این روز زیر فشار و استرس کمتری قرار خواهد داد.
پس از پایان روز اول مدرسه ، در راه بازگشت به خانه و یا هنگامی که فرزندتان به منزل بازگشت به صحبت های او به دقت گوش دهید. در این صحبت ها شما مشکلات و ترس های او را خواهید یافت و می توانید راه حل هایی مناسب را برای حل آن در پیش گیرید.
به او نشان دهید که دوست دارید داستان های مدرسه اش را بشنوید. به این ترتیب تشویق خواهد شد آنچه برایش در مدرسه رخ می دهد ، برایتان تعریف کند و مشکلات و شادی هایش را با شما در میان بگذارد.
خیلی از بچه ها از سرویس مدرسه یا حتی راننده سرویس می ترسند و یا غریبی می کنند. می توانید در روز اول با او سوار سرویس مدرسه شوید.
اما در انتها اشاره به چند نکته مهم برای والدین عزیزی که فرزند آنها برای سال اول وارد مدرسه شده است خالی از لظف نخواهد بود:

به خاطر اینکه فرزندتان درس و تحصیل را شروع نموده سعی نکنید موقیعت کودکانه را از او بگیرید. بازی های کودکانه یکی از راه های رشد ذهنی خواهد بود.
کودکان در مدرسه دوستانی انتخاب خواهند کرد. سعی نکنید با نصیحت کردن مانع از انتخاب آنها شوید زیرا آنها با تفکر کودکانه خود دوستانی انتخاب می نمایند که مسلماً با نگرش های شما متفاوت است. پس نظرشان برای خودشان مهم و با ارزش است.
کودکان خود را تحت آموزش های تکراری و خسته کننده قرار ندهید زیرا ممکن است رشد فکری آنها را محدود کنید. آنچه که معلمین از او می خواهند کافی است.
اگر فرزند شما نمره ای کم بگیرد به او القا نکنید تو کم هوش هستی. هرگز چنین نیست باید روش های ایجاد انگیزه و پیشرفت را یاد بگیریم و تا آنجایی که به صلاح است او را یاری نماییم.
استرس و دلشوره تکلیف و امتحان مختص کودک است. از همان سال اول نباید این دلهره به والدین انتقال یابد. در اصل یکی از اهداف تکالیف خانه ایجاد حس مسئولیت برای کودک است نه برای اولیاء. برای انجام تکلیف مادر اصرارنداشته باشد قدم به قدم باهم پیش بروند ، بلکه مادر باید نظارت کلی داشته باشد. والدین باید اجازه بدهند کودک خود فکر کند و به راه حل درست برسد. فقط باید موقعی مداخله کرد که کودک کلافه شده و واقعاً نیاز به کمک داشته باشد.
تشویق باعث پیشرفت می شود اما نباید بیش از اندازه باشد زیرا هم بی ارزش می شود و در همه کارها کودک انتظار تشویق خواهد داشت حتی نباید تشویق به حالت رشوه درآید.
در مقابل لوازم شخصی او بازرس نباشیم و مدام کیف او را بازرسی نکنیم. حتی اگر می خواهید نمره او را ببینید از او اجازه بگیرید. زیرا او یاد می گیرد تا بدون اجازه به وسایل دیگران نباید دست زد.
در صورت تمایل به آشنایی با نحوه درمان اختلال اضطراب جدایی در کودکان می توانید به مقاله اضطراب جدایی عامل اصلی مدرسه هراسی در کودکان مراجعه نمایید.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

همچنین ببینید

Alzheimer's-Drug

آیا لکومبی، گامی در جهت غلبه بر آلزایمر است؟

در حال حاضر، این دارو به صورت تزریق وریدی هر دو هفته یک بار تجویز می‌شود. طبق تغییرات پیشنهادی، مصرف لکومبی می‌تواند به صورت ماهانه انجام شود. این تغییر در صورت تایید، می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آلزایمر و مراقبین آنها کمک کند. تزریق‌های مکرر می‌تواند برای بیماران، به خصوص در مراحل پیشرفته بیماری، ناخوشایند و آزاردهنده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *