1210daily-smoking

کشیدن روزانه یک سیگار هم کُشنده است

کشیدن روزانه یک سیگار هم کُشنده است

1210daily-smoking

به گفته محققان، حتی کشیدن یک نخ سیگار در روز هم مضر و کُشنده است.
محققان موسسه ملی سرطان آمریکا هشدار می دهند که کشیدن حتی یک نخ سیگار در روز احتمال مرگ زودهنگام را افزایش می دهد.
ماکی اینو چویی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «هیچ میزان ایمنی در مورد قرارگیری در معرض دود تنباکو وجود ندارد. ترک سیگار برای تمامی افراد سیگاری مفید است، بدون توجه به اینکه آنها چه تعداد سیگار در روز می کشیدند.»
در این مطالعه محققان داده های بیش از ۲۹۰ هزار آمریکایی سالمند در رده سنی ۵۹ تا ۸۲ سال را بررسی کردند. محققان قصد داشتند خطرات سیگار کشیدن کم (با تعریف کشیدن ۱۰ نخ سیگار یا کمتر در روز) را بررسی کنند.
عادات سیگار کشیدن تمامی افراد سیگاری در ۹ موقعیت زمانی مختلف در طول زندگی شان پرسیده شد که شامل زمان شروع به سیگار کشیدن تا قبل از ۱۵ سال و بعد از رسیدن به سن ۷۰ سال بود.
محققان دریافتند در مقایسه با افرادی که هیچ وقت سیگار نکشیده بودند، کسانی که به طور میانگین در طول عمرشان کمتر از یک نخ سیگار در روز کشیده بودند همچنان ۶۴ درصد با ریسک بالای مرگ زودهنگام مواجه بودند. و افرادی که روزانه یک تا ۱۰ نخ سیگار کشیده بودند ۸۷ درصد در معرض این ریسک قرار داشتند.
محققان عنوان می کنند هیچ گاه برای ترک سیگار دیر نیست. طبق یافته های مطالعاتی، ریسک مرگ زودهنگام برای افراد سابقاً سیگاری که کم سیگار می کشیدند در مقایسه با افرادی که همچنان سیگار می کشیدند کمتر بود. همچنین هر چقدر سن ترک سیگار پایین تر باشد این ریسک کمتر خواهد شد.
همچنین محققان دریافتند ریسک مرگ ناشی از سرطان ریه در بین افرادی که روزانه کمتر از یک نخ سیگار در طول زندگی شان کشیده بودند ۹ برابر بیشتر بود و در مورد افرادی که روزانه یک تا ۱۰ نخ سیگار کشیده بودند ۱۲ برابر بیشتر بود.
بعلاوه افرادی که روزانه یک تا ۱۰ نخ سیگار کشیده بودند شش برابر در معرض احتمال مرگ ناشی از بیماری های تنفسی و ۱.۵ برابر در معرض مرگ ناشی از بیماری قلبی در مقایسه با افرادی غیرسیگاری قرار داشتند.
منبع:خبر گزاری مهر 

همچنین ببینید

آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می‌شوند؟

یک تصور کلیشه‌ای وجود دارد که می‌گوید نوجوانان تا لنگ ظهر می‌خوابند، اما افراد مسن‌تر صبح زود از خواب بیدار می‌شوند. به نظر می‌رسد در این کلیشه، حقیقتی وجود دارد که در واقع بخشی از روند طبیعی پیر شدن است. متخصصان توصیه می‌کنند که افراد هفت ساعت یا بیشتر در طول شب بخوابند. آنها همچنین می‌گویند ساعت معینی به خواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *