169

کشف سلول های سازنده مو

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه تلگراف، نتایج این مطالعه که توسط محققان دانشگاه تگزاس انجام شد، نشان می دهد که احتمالا به زودی، یک کرم و یا پماد می تواند طاسی را درمان کند و یا مانع خاکستری شدن مو شود.
دکتر ‘لو لو’ از مرکز پزشکی ساوت وسترن دانشگاه تگزاس گفت: گرچه این پروژه هنگام تلاش برای درک چگونگی تشکیل برخی انواع تومورها آغاز شد، اما به کشف علت خاکستری شدن موها و شناسایی سلولی منجر شد که مستقیما موجب افزایش مو می شود.
این مطالعه نشان داد پروتیین KROX20 که عموما با تکامل عصب همراه است، در سلول های پوستی که به ساقه مو تبدیل می شوند، فعال شد.
این سلول های پیش ساز مو، سپس پروتیینی به نام فاکتور سلول های بنیادی (SCF) تولید می کنند که برای رنگ مو ضروری است.
محققان در آزمایش روی موش ها مشاهده کردند که با حذف ژن SCF در سلول های پیش ساز موی این جانداران، موهای آنها سفید شد و با حذف سلول های تولید کننده KROX20 هیچ مویی رشد نکرد و موش ها طاس شدند.
نتایج این مطالعه در نشریه Genes & Development منتشر شده است.
علمی**2038**
مترجم: درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور

همچنین ببینید

Skin-disease

از ناامیدی تا امیدواری! زنی که سال‌ها با بیماری پوستی نادر دست و پنجه نرم می‌کرد

سیدنی کارتر در 12 سالگی متوجه جوش‌های سیاه روی ران‌های داخلی‌اش شد که بعدا به کورک تبدیل شدند. ابتدا فکر می‌کرد بهداشت را رعایت نمی‌کند اما دردناک شدن این جوش‌ها او را راهی اورژانس کرد. پزشکان آنجا هم نتوانستند بیماری او را تشخیص دهند. این روند تا 17 سالگی ادامه داشت تا اینکه بالاخره یک متخصص پوست بیماری او را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *