Alzheimer

کشف داروی جدید برای کند کردن روند آلزایمر

آلزایمر بیماری پیشرونده‌ای است که باعث زوال عقل، تغییر در رفتار و احساسات و مشکلات شناختی می‌شود. این بیماری به مرور زمان وخیم‌تر شده و در حال حاضر درمانی قطعی برای آن وجود ندارد.

با این حال، خبرهای امیدوارکننده‌ای هم وجود دارد. در سال‌های اخیر پزشکان با درک بهتر علل زمینه‌ای آلزایمر، داروهای جدیدی را برای کمک به کند کردن روند بیماری ساخته‌اند.

دو داروی جدید که اخیراً توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده‌اند لكانما (Leqembi) و آدوكنما (Aduhelm) هستند. این داروها با هدف قرار دادن پلاک‌های بتا آمیلوئید که توده‌های غیرطبیعی پروتئین در مغز بیماران آلزایمری هستند، عمل می‌کنند.

تحقیقات جدید در حوزه درمان آلزایمر بسیار امیدوارکننده است. دانشمندان در حال بررسی داروهای ضدالتهاب برای کاهش التهاب مزمن در مغز، داروهای پیشگیری از تجمع غیرطبیعی پروتئین تاو که عامل دیگری در تخریب سلول‌های مغزی است و همچنین روش‌های جراحی نوین برای بهبود جریان مایع لنفاوی در مغز هستند. مایع لنفاوی به پاکسازی مواد زائد از مغز کمک می‌کند و اختلال در عملکرد آن ممکن است در بروز آلزایمر نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید “ آیا لکومبی، گامی در جهت غلبه بر آلزایمر است؟

در حال حاضر، پزشکان برای مدیریت بیماری آلزایمر از ترکیبی از روش‌های درمانی استفاده می‌کنند. این روش‌ها شامل آموزش بیمار و مراقبت کننده در مورد بیماری، تغییر سبک زندگی به سمت عادات سالم، دارو درمانی و خدمات حمایتی است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار آلزایمر خفیف یا سایر تغییرات شناختی خفیف هستید، پزشک ممکن است برای کمک به کند کردن روند بیماری، لكانما تجویز کند. همچنین داروهای قدیمی‌تری برای کمک به کنترل علائم زوال عقل و سایر تغییرات ذهنی در دسترس هستند. این داروها شامل مهارکننده‌های کولین‌استراز مانند donepezil (Aricept) ، rivastigmine (Exelon) ، گالانتامین (Razadyne) و memantine (Namenda) که تنظیم کننده گلوتامات است، و همچنین Namzaric که ترکیبی از donepezil و memantine می‌باشد، هستند.

از آنجایی که داروهای مهارکننده کولین‌استراز می‌توانند عوارض جانبی مانند تهوع، استفراغ، اسهال، کاهش وزن و ضربان قلب آهسته ایجاد کنند، در صورت بروز این عوارض پزشک ممکن است مصرف memantine را به تنهایی یا همراه با داروهای قبلی برای شما تجویز کند. ممانتین نیز می‌تواند عوارض جانبی مانند سرگیجه و سردرگمی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید ” تاثیر شگفت انگیز ورزش بر مغز | کاهش خطر آلزایمر و بهبود حافظه

در نهایت، اگر در کنار آلزایمر دچار مشکلات رفتاری یا سلامت روان مانند اختلالات خواب، افسردگی، بیقراری، پرخاشگری، توهم یا هذیان شوید، پزشک ممکن است درمان‌های دیگری را نیز توصیه کند. به گفته متخصصان، درمان مشکلات رفتاری در آلزایمر که اغلب آزاردهنده‌تر از علائم شناختی هستند، معمولاً ترکیبی از آموزش خانواده و مراقب، رفتار درمانی و دارو درمانی است. در مراحل پیشرفته زوال عقل، ممکن است بیماران دچار بیقراری و هذیان شوند که با اصلاح رفتار و در برخی موارد دارو درمان می‌شود.

منبع: healthline

همچنین ببینید

داروهای لاغری جدید ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شوند!

داروهای GLP-1 مانند اوزمپیریک، وگویی و زپباند می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند اما ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شوند. مصرف پروتئین، ویتامین B12، D، آهن و کلسیم کافی در حین مصرف این داروها ضروری است. کاهش وزن با داروهای GLP-1 می‌تواند خطر کمبود مواد مغذی را افزایش دهد زیرا باعث کاهش شدید مصرف غذا می‌شود. کمبود پروتئین، ویتامین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *