کاهش ۳۴درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان با ۳۰دقیقه دوچرخه سواری روزانه

کاهش 34درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان با 30دقیقه دوچرخه سواری روزانه

عضو انجمن علمی فیزیوتراپی ایران گفت: نتایج مطالعات نشان می دهد که پیاده روی یا دوچرخه سواری به میزان حداقل 30 دقیقه در روز منجر به کاهش 34 درصدی مرگ و میر ناشی از سرطان و افزایش 33 درصدی بقای بیمار مبتلا به سرطان می شود.
دکتر احمد موذن زاده اظهار کرد: ارتباط بین فعالیت فیزیکی و سرطان ها حائز اهمیت زیاد است؛ به نحوی که پایین بودن سطح فعالیت فیزیکی فرد، کم تحرکی و انجام ندادن ورزش های منظم روزانه با افزایش مرگ و میر ناشی از سرطان در ارتباط مستقیم است.
وی گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که انجام 150 دقیقه فعالیت فیزیکی ایروبیک (هوازی) با شدت متوسط در طول هفته می تواند احتمال ابتلا به سرطان های سینه و کولون را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش دهد.
این فیزیوتراپیست گفت: تغییر نحوه فعالیت و عادات نامطلوب و افزایش میزان فعالیت های فیزیکی می تواند نقش مهمی در پیشگیری از این بیماری ها ایفا کند و فیزیوتراپیست ها می توانند در میان شاغلان حرف پزشکی بهترین راهنما برای آموزش مناسب و منطقی این گونه ورزش ها و فعالیت های فیزیکی بر اساس شرایط و توانایی های فردی بیمار باشند.
موذن زاده افزود: پروسه درمانی سرطان ها طولانی و ناتوان کننده و همراه با بروز مشکلاتی در سیستم های ایمنی و اسکلتی – عضلانی این بیماران است.
وی هدف از فیزیوتراپی در سرطان ها را به دست آوردن حداکثر توان فیزیکی بیمار دانست و گفت: تجویز ورزش توسط فیزیوتراپیست معالج در یک برنامه مشخص و موثر صورت می گیرد.
موذن زاده به نقش فیزیوتراپی در بهبودی سرطان ها اشاره کرد و افزود: برگشت قدرت و استقامت و قوه حیاتی به بیمار سرطانی، توانبخشی را به جزء مهمی از درمان این بیماری ها تبدیل کرده است؛ توانبخشی سرطان ها یک محدوده حرفه ای رو به رشد است که علت اصلی آن افزایش امید به زندگی ناشی از تشخیص زودهنگام و درمان های پیشرفته است.
وی گفت: بر اساس تحقیقات جدید صورت گرفته توسط انجمن سرطان آمریکا، ضریب زنده ماندن در یک بازه زمانی پنج ساله در بیماران مبتلا به سرطان که در بین سال های 2003 تا 2009 تحت پایش قرار داشتند، به میزان 68 درصد بود که نسبت به 25 سال پیش، رشد قابل ملاحظه 20 درصدی امید به زندگی را نشان می دهد.
موذن زاده افزود: در سال 2014 در آمریکا تعداد افرادی که دارای سابقه سرطان بودند، 13 میلیون نفر بود و 6/1 میلیون بیمار جدید سرطانی در این سال شناسایی شدند. با توجه به افزایش کلی بیماران سرطانی و همچنین افزایش تعداد بیمارانی که از سرطان جان سالم به درمی برند، نیاز به درمان های توانبخشی و فیزیوتراپی در این بیماران بیش از پیش احساس می شود.
وی گفت: بیماری سرطان در سطح جهانی در سال 2008 بنا به آمار سازمان جهانی بهداشت، 6/7 میلیون نفر را به کام مرگ کشانده که شامل حدود 13 درصد از کل مرگ و میرها بوده است.
موذن زاده اظهار کرد: با حذف عوامل خطر مانند چاقی، کم تحرکی، مصرف دخانیات، استفاده ناکافی از میوه و سبزی ها، مصرف الکل و آلودگی هوا می توان از بروز بیش از 30 درصد سرطان ها پیشگیری کرد.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

swimming

ورزش در آب، گزینه‌ای عالی برای مبتلایان به کرون

تحقیقات نشان می‌دهند که ورزش برای بیماران مبتلا به بیماری کرون بسیار مفید است. بررسی انجام‌شده روی افراد مبتلا به بیماری‌های التهابی روده (IBD) نشان داد که ورزش منجر به کاهش فعالیت بیماری کرون می‌شود. همچنین شرکت‌کنندگان در این بررسی که به طور منظم ورزش می‌کردند، از سطح بالاتر آمادگی جسمانی، کیفیت زندگی و اعتماد به نفس بهتری برخوردار بودند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *