prostate-cancer

کاهش یک سوم مرگ و میرهای زودرس ناشی از سرطان پروستات با مداخلات سبک زندگی

تحقیقات جدید نشان می دهد که مشخصات ژنتیکی می تواند ابزاری برای شناسایی مردانی باشد که در معرض خطر بیشتری برای مرگ ناشی از سرطان پروستات قرار دارند. این مطالعه همچنین پتانسیل مداخلات سبک زندگی مانند کاهش وزن و ترک سیگار را در کاهش خطر مرگ زودرس ناشی از این بیماری در افراد پرخطر، مورد بررسی قرار داده است.

با توجه به این یافته ها، محققان بر این باورند که غربالگری ژنتیکی همراه با تشویق بیماران پرخطر به اتخاذ شیوه زندگی سالم، می تواند به طور قابل توجهی میزان مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات را کاهش دهد.

نکات کلیدی:

  • مشخصات ژنتیکی می تواند به شناسایی مردان در معرض خطر بالای مرگ ناشی از سرطان پروستات کمک کند.
  • تغییرات سبک زندگی، به ویژه کاهش وزن و ترک سیگار، ممکن است خطر مرگ زودرس ناشی از سرطان پروستات را در افراد پرخطر کاهش دهد.
  • غربالگری ژنتیکی همراه با مداخلات رفتاری بر پایه سبک زندگی سالم، پتانسیل قابل توجهی در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان پروستات دارد.

محدودیت ها و چشم اندازهای آتی:

  • این مطالعه تنها بر سبک زندگی افراد در زمان ورود به مطالعه متمرکز بوده است و تغییرات احتمالی در رژیم غذایی و عادات آنها در طول زمان در نظر گرفته نشده است.
  • در حال حاضر، تست استاندارد غربالگری ژنتیکی برای ارزیابی ۴۰۰ ژن مرتبط با خطر ابتلا به سرطان پروستات وجود ندارد.

بیشتر بخوانید ” آزمایش جدید و امیدوارکننده برای تشخیص سرطان پروستات “

با وجود محدودیت ها، نتایج این مطالعه می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان پروستات از طریق غربالگری تهاجمی تر افراد پرخطر و همچنین مداخلات رفتاری بر پایه سبک زندگی سالم کمک کند. همانطور که اهمیت ژنتیک در ابتلا به سرطان پروستات انکار ناپذیر است، توجه به عوامل قابل تغییر و اصلاح سبک زندگی نیز ضروری است و می تواند در مشاوره با بیماران مورد تاکید قرار گیرد.

در حال حاضر، هزينه تست های ژنتیکی ممکن است مانعی برای انجام گسترده این تست ها باشد. با این حال، به دلیل کاهش چشمگیر قیمت این تست ها در سال های اخیر، به نظر می رسد که در آینده نزدیک، تست های ژنتیکی در دسترس عموم قرار گیرند.

در خاتمه، نویسندگان مطالعه نتیجه می گیرند که “اجرای مداخلات در بین مردان با ریسک ژنتیکی بالا ممکن است به طور قابل توجهی تعداد مرگ و میرهای زودرس ناشی از سرطان پروستات را کاهش دهد.”

دکتر رویس، متخصص انکولوژی رادیوتراپی، توصیه می کند: “یکی از مهم ترین کارهایی که مردان می توانند انجام دهند این است که در مورد خطر ابتلا به سرطان پروستات با پزشک خود صحبت کنند و برای غربالگری های توصیه شده اقدام نمایند. تشخیص زودهنگام می تواند بر بقای بیماران مبتلا به سرطان تأثیر بسزایی داشته باشد.”

منبع: healthline

همچنین ببینید

colorectal-cancer-immunotherapy

ایمونوتراپی تومورهای روده بزرگ را در ۹۵ درصد بیماران از بین می برد!

برای زیرمجموعه ای از سرطان روده بزرگ که با نام “سرطان روده بزرگ با نقص ترمیم ناهماهنگی (dMMR)” شناخته می شود، دو داروی ایمونوتراپی نتایج چشمگیری نشان داده اند. این نوع سرطان روده بزرگ با جهش های ژنتیکی مشخص می شود که شناسایی آن توسط سیستم ایمنی بدن را آسان تر می کند. چرا این کشف مهم است؟ تا به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *