636

کاهش خطر ابتلا به زوال تا ۳۵ درصد ممکن است

636

زمانی بود که تصور می‌شود، دیمانس dementia یا زوال عقل، یک مرحله غیر قابل اجتناب از فرایند پیری است، اما بعدا مشخص شد که این عقیده درست نیست

با انجام این ۹ کار، ۳۵ درصد احتمال ابتلا به زوال عقل را کاهش بدهید

در حقیقت یک سوم موارد زوال عقل قابل پیشگیری هستند، آن هم به سادگی با تغییر سبک زندگی.در بیماری زوال عقل، حافظه مختل می‌شد و عملکرد شناختی کاهش می‌یابد، تا آن حد که سرانجام انجام کارهای معمول روزانه برای شخص، غیرممکن می‌شود.

توجه داشته باشید که آلزایمر مترادف با زوال عقل یا دیمانس نیست. آلزایمر فقط یکی از انواع بیماری زوال عقل و زیرمجموعه آن است. آلزایمر شایع‌ترین شکل زوال عقل است که متعاقب اختلالات عروق مغزی و بیماری اجسام «لوی» پدیدار می‌شود.

در سطح دنیا، در حال حاضر، ۴۷ میلیون مبتلا به زوال عقل وجود دارند، ۵ میلیون نفر از آنها آمریکایی هستند. هزینه این بیماری روی اقتصاد خانواده‌ها و نیز سیستم‌های بهداشتی، فراتر از حد تخمین است.

در واقع آلزایمر، گران‌ترین بیماری در آمریکاست و سالانه ۲۱۵ میلیارد دلار به اشکال مختلف صرف آن می‌شود، یعنی دو برابر سرطان یا بیماری‌های قلبی.

انتظار می‌رود که تا سال ۲۰۵۰، شمار افراد مبتلا به زوال عقل بیشتر شود و هماهنگ با روند کلی سالخورده شدن جمعیت به سه برابر تعداد کنونی برسد.

خبر خوب این است که می‌توان با کارهای ساده‌ای، احتمال بروز زوال عقل را کم کرد.

در مقاله‌ای که به تازگی در نشریه معتبر لنست منتشر شده است، ۲۴ پژوهشگر پیشگام بیماری زوال عقل از سراسر دنیا، کارهایی را که با آن می‌توان ۳۵ درصد احتمال بروز بیماری را کم کرد، برشمرده‌اند.

در ضمن آمارهای جدیدی که از کاهش شیوع بیماری زوال عقل حمایت دارند، تأیید می‌کنند که زوال عقل قابل کنترل است. به نظر می‌رسد که افزایش آموزش‌های پزشکی، باعث این امر شده باشد.

۹ فعالیت که زوال عقل را کاهش می دهد

۱-میزان شنوایی خود را چک کنید و اگر مشکل داشتید، یک ابزار کمک شنوایی تهیه کنید

مشخص نیست که چرا رابطه محکمی بین کاهش خفبف قدرت شنوایی و بروز اختلالات شناختی و دیمانس وجود دارد. به علاوه مشخص شده که با تشدید مشکل شنوایی، ریسک دیمانس هم افزایش پیدا می‌کند.

یک توجیه می‌تواند این باشد که وقتی شخصی نتواند خوب بشنود، میزان محرک‌هایی که به مغزش برای پردازش ارسال می‌شود، کاهش می‌یابد و همین ممکن است باعث کاهش حجم مغز بشود.

۲-به آموختن ادامه بدهید

تحصیلات پایین‌تر، با افزایش ریسک دیمانس همراهی دارند. اگر بیشتر مغزتان مشغول یادگیری چیزهای مختلف باشد، اصطلاحا نوعی ظرفیت اضافی عملکرد شناختی پیدا می‌کنید و مقاومت در مقابل دیمانس پیدا می‌کنید.

۳- سیگار را ترک کنید

سیگار، سلامتی قلبی- عروقی را کاهش می‌دهد و به تناسب آن میزان تحویل اکسیژن به مغز کاهش می‌یابد. به علاوه تنباکو حاوی سمی برای سیستم اعصاب است که به مغز آسیب می‌رساند.

۴- به دنبال درمان افسردگی خود باشید

هنوز مشخص نشده که افسردگی شخص را مستعد دیمانس می‌کند یا برعکس دیمانس بر میزان افسردگی می‌افزاید.

اما چیزی که مشخص است این است که افسردگی با ازدیاد ترشح هورمون‌های تنشی، عوامل رشد عصبی و تأثیر بر حجم هیپوکامپ می‌تواند باعث زوال عقل بشود.

۵- ورزش

ورزش با کاهش کورتیزول در بدن، کاهش مشکلات عروقی و افزایش رشد سلول‌های عصبی مسئول حافظه همراه است و به این ترتیب باعث کاهش احتمال بروز زوال عقل می‌شود.

۶- پرفشاری خون خود را درمان کنید

فشار خون بالا باعث تخریب سلول‌ها و مدارهای عصبی می‌شود و از این طریق باعث زوال عقل می‌شود.

۷- اجتماعی باشید

انزوای اجتماعی هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیرمستقیم با افزودن بر احتمال بروز رفشار خون و بیماری‌های عروق کرونری قلب و افسردگی می‌تواند باعث زوال عقل بشود.

۸- وزن متناسب خود را حفظ کنید

چاقی با کاهش جریان خون مغز و افزایش تنش‌های مواد اکسیداتیو در گردش می‌تواند باعث زوال عقل بشود.

۹-قند خون خود را در سطح مطلوب نگه دارید

بیماران دیابتی به احتمال بیشتری به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

بر این فهرست چیزهایی مثل اجتناب از آلودگی‌های شهری و اجتناب از بدخوابی را می‌توان افزود.

البته مسلم است که همه انواع زوال عقل قابل پیشگیری نیستند. ۷ درصد موارد زوال عقل ژنتیکی هستند و با اصلاح سبک زندگی، نمی‌توان کاری برای آنها کرد.

به علاوه بزرگ‌ترین عامل خطر زوال عقل سن است که مسلما قابل پیشگیری نیست.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ

همچنین ببینید

Alzheimer-and-exercise

تاثیر شگفت انگیز ورزش بر مغز | کاهش خطر آلزایمر و بهبود حافظه

ورزش آلزایمر را درمان نمی کند اما تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به کند شدن پیشرفت بیماری و در نتیجه داشتن زندگی با کیفیت بهتر کمک کند. علاوه بر تاخیر در پیشرفت، برخی مطالعات حاکی از آن است که ورزش حتی ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را نیز کاهش دهد. ورزش های هوازی مانند پیاده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *