کارهایی که در زمان خستگی نباید انجام داد

کارهایی که وقتی خسته هستید هرگز نباید انجام دهید

وقتی خسته هستیم توانایی ذهنی و جسمی ما کم می شود. بدیهی است که در چنین مواقعی نباید رانندگی کنیم تا جان خود و دیگران را به خطر نیندازیم. اما کارهای به ظاهر ساده ای هم هست که در زمان خستگی و کمبود خواب باید از انجام آن ها خودداری کنیم چون نتایج منفی ای خواهند داشت.

۱- ورزش های سنگین

انجام ورزش های سنگین زمانی که خسته هستید چیزی جز وقت تلف کردن نیست. در عوض، ورزش های سبک هوازی مثل پیاده روی، دوچرخه ثابت یا الپتیکال را امتحان کنید. اگر خواستید وزنه بزنید، از وزنه های آزاد پرهیز کرده و در عوض از دستگاه ها استفاده کنید تا صدمه نبینید. وقتی خسته هستید احتمال صدمه دیدن تان بیشتر است چون در این حالت تمرکز روی ورزشی که انجام می دهید سخت تر می شود.
قبل از شروع ورزش، یک عدد میوه بخورید. انرژی فوق العاده ای به شما نمی دهد اما همین مواد قندی ساده شما را سر پا نگه می دارد.

۲- خوردن نوشیدنی های کافئین دار

اگر زمانی که خسته هستید قهوه بخورید، با از بین رفتن اثر کافئین دوباره احساس بی حالی می کنید. بعد از گذشت پنج ساعت از مصرف کافئین، حدود نیمی از آن در سیستم بدنی تان باقی می ماند. دراین حالت، شما دیگر سرحال نیستید اما مغزتان می داند که کافئین هنوز در بدن تان وجود دارد. همین مسأله تأثیری منفی بر خواب شبانه ی شما می گذارد. بعد از ساعت یک بعد از ظهر مصرف کافئین را محدود کنید.

۳- جر و بحث با شریک عاطفی/ زندگی خود

وقتی خسته هستید هر اختلاف کوچکی می تواند خیلی زود تبدیل به دعوایی بزرگ شود. کمبود خواب، کنترل احساسات را سخت تر می کند. بدون خواب، مغز قادر نیست تجربه های عاطفی را پردازش و درک کند و واکنش مناسبی به آن ها داشته باشد. به علاوه تحقیقات نشان می دهد وقتی خسته هستیم درک حالت چهره ی افراد سخت تر است، بنابراین احتمال سوء برداشت از منظور شریک عاطفی/ زندگی مان بیشتر می شود.

۴- چرت زدن

چرت زدن ایده ی خوبی است اما تنها به شرط آنکه به شیوه ی درستی انجام شود. زیاد یا دیر خوابیدن در هنگام روز، خواب شبانه را سخت تر می کند، بنابراین روز بعد باز هم خسته خواهید بود. بهترین حالت، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه چرت زدن است و هر چه زودتر در طول روز انجام شود بهتر است.

۵- خوردن تنقلات ناسالم

طبق تحقیقات، وقتی کمبود خواب داریم مغز ما میل شدیدی به مواد غذایی چرب و پر کالری پیدا می کند چون در این حالت، فعالیت نواحی کنترل تصمیمات در مغز کند شده و فعالیت نواحی مربوط به هوس ها شدت می گیرد، یعنی مقاومت در برابر تنقلات سخت تر می شود. وقتی خسته هستید بدن تان به دنبال راهی برای تولید هورمون دوپامین در مغز می گردد، بنابراین با خوردن ماده ی غذایی ناسالم مورد علاقه تان، مغز تغذیه می شود و شما احساس شادی می کنید.
در چنین مواقعی از فروشگاه های مواد غذایی دوری کنید. طبق تحقیقات، خریداران زمانی که کمبود خواب دارند در مقایسه با زمانی که خسته نیستند، مواد غذایی بیشتر و پر کالری تری می خرند.

۶- به عهده گرفتن یک پروژه ی مهم کاری

وقتی خسته هستید سعی کنید صحبت مهمی که با رئیس تان دارید را به روز دیگری که سرحال هستید موکول کنید. طبق تحقیقات، وقتی خسته هستیم احتمال بیشتری وجود دارد که چیزی را به اشتباه مثبت تلقی کنیم و متوجه منفی بودن نتایج آن نشویم، یعنی اگر هنگام خستگی تصمیمی بگیرید ممکن است بعد از استراحت دیگر آن تصمیم از نظرتان خوب نباشد. بنابراین اگر می خواهید کارتان را به خوبی انجام دهید حتما خواب کافی داشته باشید.

۷- تغییر برنامه ی معمول خواب

وقتی خسته هستید ممکن است وسوسه شوید زودتر بخوابید یا دیرتر بیدار شوید، اما در برابر این وسوسه مقاومت کنید. تغییر برنامه ی خواب، شما را گرفتار یک چرخه ی خستگی آور و نامنظم می کند که مانع از داشتن یک خواب باکیفیت می شود.
وقتی خسته هستید و تصمیم می گیرید زودتر بخوابید، مغز شما آمادگی زود خوابیدن را ندارد، بنابراین شما با تنی خسته اما مغزی بیدار به رختخواب می روید. این مسأله شما را درمانده و خوابیدن را برایتان سخت تر می کند. دیر خوابیدن هم همینقدر مضر است. حتی ۳۰ دقیقه دیرتر خوابیدن طی یک بازه ی دو روزه، باعث تغییر در برنامه ی خواب می شود و همین مسأله باعث می شود بدن تمایل پیدا کند دیرتر بخوابد و دیرتر بیدار شود.
سعی کنید حتی زمانی که خسته هستید شب ها هفت تا هشت ساعت بخوابید.

۸- تعیین اندازه برای خستگی

کمبود خواب تشخیص اینکه واقعا چقدر خسته هستید را سخت تر می کند. اگر خودتان را متقاعد کنید که رو به راه هستید، ممکن است کاری را به عهده بگیرید که فراتر از توانایی واقعی تان است. طی تحقیقی مشاهده شد، کسانی که با وجود کمبود خواب معتقد بودند خسته نیستند، در کاری که به عهده ی آن ها گذاشته بودند بیشتر مرتکب اشتباه می شدند.
بنابراین سعی نکنید برای خستگی تان اندازه تعیین کنید. خستگی کم و زیاد ندارد. کارها و تصمیمات مهم را به زمانی موکول کنید که سرحال هستید و می توانید به خوبی فکر کنید.

۹- گشت زدن در شبکه های اجتماعی

شاید تصور کنید گشت زدن در شبکه های اجتماعی روش خوبی برای استراحت کردن در زمان خستگی است اما باید بدانید که وقتی خسته هستید قضاوت و خود کنترلی مناسبی ندارید و احتمال بیشتری وجود دارد که پست یا کامنتی بگذارید که بعدا از آن پشیمان شوید.
به علاوه، کار با تلفن همراه پیش از خواب، شما را بیشتر بیدار نگه می دارد. مغز نوری که از دستگاه های الکترونیک ساطع می شود را نور روز تلقی می کند، در نتیجه دیرتر به خواب می روید.
منبع:بیتوته

همچنین ببینید

آیا سالمندان با بالا رفتن سن زودتر از خواب بیدار می‌شوند؟

یک تصور کلیشه‌ای وجود دارد که می‌گوید نوجوانان تا لنگ ظهر می‌خوابند، اما افراد مسن‌تر صبح زود از خواب بیدار می‌شوند. به نظر می‌رسد در این کلیشه، حقیقتی وجود دارد که در واقع بخشی از روند طبیعی پیر شدن است. متخصصان توصیه می‌کنند که افراد هفت ساعت یا بیشتر در طول شب بخوابند. آنها همچنین می‌گویند ساعت معینی به خواب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *