چگونه استروژن را افزایش دهیم؟

استروژن طیف وسیعی از عملکردها را در بدن زن انجام می دهد ، از جمله تنظیم چرخه قاعدگی و رشد و نمو سینه ها. با این حال ، در دوران یائسگی میزان استروژن زنان کاهش می یابد ، که می تواند منجر به علائمی مانند گرگرفتگی و عرق شبانه شود.

برای این که این استروژن سودمند را به بدن خود برگردانید می ‏توانید به سادگی به نزدیک‏ ترین فروشگاه مواد غذایی مراجعه کنید. بله درست متوجه شده اید. بسیاری از غذاها دارای خاصیت‏های شبه استروژنی هستند و فیتواستروژن نامیده می ‏شوند و به شما برای مقابله با گُرگرفتگی های ناگهانی شبانه کمک می‏ کنند.

شما قبلاً هم غذاهای زیادی را خورده‏ اید که حاوی استروژن بوده‏ اند. آنچه اکنون برای تان توضیح داده می شود، دسته بندی غذاهای مفید برای بانوان که سرشار از استروژن است. آن چه شما باید انجام دهید این است که غذای مناسب بخورید و مجدداً عالی به نظر برسید و احساس جوانی کنید.

فیتواستروژن ها چه تاثیری بر سلامتی شما دارند؟

فیتواستروژن ها ساختار شیمیایی مشابهی با استروژن دارند و ممکن است اقدامات هورمونی آن را تقلید کنند. فیتواستروژن ها به سلولهای شما به گیرنده های استروژن متصل می شوند و به طور بالقوه بر عملکرد استروژن در بدن شما تأثیر می گذارند.

نشان داده شده است که فیتواستروژن ها هم اثرات استروژنی و هم ضد استروژن دارند. این بدان معنی است که ، در حالی که برخی از فیتواستروژن ها دارای اثرات استروژن مانند هستند و باعث افزایش سطح استروژن در بدن می شوند ، برخی دیگر اثرات آن را مسدود کرده و سطح استروژن را کاهش می دهند.

1. تخم کتان

دانه های کتان دانه های کوچک ، طلایی یا قهوه ای رنگ هستند که اخیراً به دلیل فواید بالقوه سلامتی آنها ، کشش را به خود اختصاص داده اند.آنها به طرز باورنکردنی غنی از lignans ، گروهی از ترکیبات شیمیایی هستند که به عنوان فیتواستروژن ها عمل می کنند. در حقیقت ، دانه های کتان حاوی 800 برابر بیشتر لینگن از سایر غذاهای گیاهی است .

مطالعات نشان داده اند که فیتواستروژن های موجود در دانه های کتان ممکن است نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان بخصوص در زنان یائسه ایفا کنند.

2. میوه های خشک

میوه‌های خشک به عنوان یک میان وعده مناسب و خوشمزه ، سرشار از مواد مغذی هستند. آنها همچنین منبع قوی فیتواستروژن های مختلف هستند. خرما ، آلو و زردآلو خشک برخی از منابع غذایی خشک بالاترین میزان در فیتواستروژن ها هستند. علاوه بر این ، میوه های خشک شده پر از فیبر و سایر مواد مغذی مهم هستند و آنها را به یک میان وعده سالم تبدیل می کنند.

3. دانه کنجد

دانه کنجد دانه های کوچک و فیبری است که معمولاً در غذاهای آسیایی گنجانیده می شود تا یک چاشنی ظریف و خوش طعم را به آن اضافه کنید. آنها همچنین از جمله مواد مغذی مهم دیگر از نظر فیتواستروژن ها بسیار غنی هستند.جالب است که یک مطالعه نشان داد که مصرف پودر دانه کنجد ممکن است بر میزان استروژن در زنان یائسه تأثیر بگذارد.

4. سیر

در کنار طعم و مزایای سلامتی آن ، سیر سرشار از فیتواستروژن ها است و ممکن است به کاهش پوکی استخوان مربوط به کمبود استروژن کمک کند. با این حال ، تحقیقات بیشتری در انسان لازم است.

5. هلو

هلو نه تنها با ویتامین ها و مواد معدنی پر شده اند بلکه سرشار از فیتواستروژن ها هستند که به عنوان لینگان شناخته می شوند. هلو شیرین، خوشمزه و دارای انواع مواد مغذی است. آنها سرشار از لیگنین هستند ، نوعی فیتواستروژن. رژیم های غذایی غنی از لیگنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان پستان را در زنان یائسه 15٪ کاهش دهد.

6. انواع توت ها

انواع توت ها مدت ها است که به دلیل مزایای چشمگیر سلامتی مورد توجه قرار گرفته اند.

توت ها دارای ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و ترکیبات مفید گیاهی از جمله فیتواستروژن ها هستند. توت فرنگی، زغال اخته و تمشک به ویژه منابع غنی هستند .

7. توفو

توفو از شیر سویا منعقد شده و فشرده شده در تکه های سفید محکم ساخته شده است. این یک منبع محبوب پروتئین های گیاهی به ویژه در رژیم های گیاهی وگان و گیاهی است. این ماده همچنین منبع فیتواستروژن ها ، عمدتا ایزوفلاوون ها است. توفو بالاترین میزان ایزوفلاون را در کلیه محصولات سویا از جمله فرمول های سویا و نوشیدنی های سویا دارد.

8. سبزیجات چلیپایی

سبزیجات چلیپایی گروه بزرگی از گیاهان با طعم ها، بافت ها و مواد مغذی متنوع هستند. گل کلم، کلم بروکلی و بروکسل همه سبزیجات سرشار از فیتواستروژن ها هستند.

9. تمپه

تمپه یک محصول سویا تخمیر شده و جایگزین محبوب گوشت گیاهی است. این گیاه از سویا ساخته شده است که در یک کیک سفت و محکم تخمیر شده و فشرده شده است.

تمپه نه تنها منبع عالی پروتئین ، پربیوتیک ها ، ویتامین ها و مواد معدنی بلکه منبع غنی از فیتواستروژن ها ، به ویژه ایزوفلاون ها است.

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

Beetroot-Juice

قلبی سالم با نوشیدن آب چغندر در دوران یائسگی

بعد از یائسگی، خطر بیماری قلبی در خانم ها افزایش پیدا می کنه چون بدنشون دیگه به طور طبیعی مواد لازم برای سلامت رگ های خونی رو تولید نمی کنه. حالا یه تحقیق جدید نشون داده که مصرف روزانه آب چغندر می تونه به سلامت رگ های قلبی خانم های بعد از یائسگی کمک کنه. آب چغندر باعث تولید اکسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *