چگونه استخوان ها می میرند؟

جوانی سی و شش ساله هستم که اخیرا درد شدیدی در ناحیه سر استخوان رانم احساس می کنم. نتایج ام آر آی من، وجود نکروز را نشان داده است.

 

آیا نکروز استخوان خطرناک است؟ بهترین زمان برای درمان این بیماری چه زمانی است؟

 

پاسخ:

 

نکروز آواسکولار( مرگ استخوان ناشی از نقصان جریان خون) می تواند عواقب جدی به دنبال داشته باشد. نکروز آواسکولار نه تنها گاهی باعث جوش نخوردن مقاوم می شود، بلکه در بسیار از موارد به استئوآرتریت ناتوان کننده یا به هم ریختگی کامل مفصل منجر می شود.

این بیماری زمانی رخ می دهد که به علت آسیب (ندرتا به علت بیماری)، خونرسانی به یک استخوان یا قسمتی از آن قطع شود. نکروز آسکولار معمولا به عنوان عارضه شکستگی نزدیک به انتهای مفصلی استخوان رخ می دهد زیرا در قطعه انتهایی (قطعه ای که از اتصالات عروق خونی بافت نرم محروم است)، تغذیه به کلی وابسته به عروق داخل استخوانی است. حال اگر این عروق در حین آسیب پاره شوند، خونرسانی این قطعات مختل خواهد شد. همچنین اگر پس از جا به جایی، عروق خونی مشروب کننده استخوان پاره یا مسدود شوند، نکروز آواسکولار رخ می دهد.

اغلب مواردی که سطح مفصلی در نکروز آواسکولار آسیب دیده است، شکستگی مسبب، اگر جوش بخورد یا نخورد، مفصل محکوم به استئوآرتریت فلج کننده است و فقط در تعداد کمی از موارد( معمولا کودکان)، غضروف مفصلی به اندازه کافی از مایع سینوویال (مایع مفصلی) تغذیه شده و می تواند تا رگ سازی مجدد استخوان زیرین، لایه های عمقی تر را زنده نگه دارد.

سر فمور( استخوان سر ران) پس از شکستگی گردن فمور یا دررفتگی مفصل ران، استخوان های ردیف نیمه فوقانی اسکافوئید (یکی از استخوان‌های مچ دست انسان) پس از شکستگی کمر استخوان و بدنه تالوس (استخوان کوچکی است که در ناحیه مچ پا قرار گرفته است ) پس از شکستگی گردن تالوس از جمله مکان هایی هستند که نکروز آواسکولار شیوع بیشتری دارد.

 

تشخیص بیماری

 

در بسیاری از موارد ( نه همه آنها) نکروز آواسکولار را می تواند حدود 1تا3 ماه پس از آسیب با پرتو نگارها تشخیص داد اما به خاطر احتمال بهم ریختگی مفصل مجاور، نکروز آواسکولار نیازمند جراحی زود هنگام است.

 

منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

برای نجات سلامت خود چه باید کرد؟ حقایقی درباره CKM

مطالعه جدیدی نشان داده است که ۹۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی ممکن است دچار سندرم قلبی-کلیوی-متابولیک (CKM) باشند. این سندرم یک اختلال سیستمی است که بیماری قلبی، کلیوی، دیابت و چاقی را به هم مرتبط می‌کند و می‌تواند در نهایت به بیماری‌های جدی قلبی عروقی منجر شود. بر اساس این مطالعه، که در مجله معتبر JAMA منتشر شده است، خطر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *