Fat-and-thin

چرا برخی افراد هرچقدر می‌خورند چاق نمی‌شوند؟

به گزارش صد آنلاین ، در مقابل افرادی هستند که شکایت می‌کنند که به محض اینکه میزان غذایشان اندکی افزوده می‌شود، وزن اضافه می‌کنند.

عوامل گوناگونی ممکن است در این تفاوت‌ها میان افراد از این لحاظ نقش داشته باشند:

سرعت سوخت و ساز : سوخت و ساز بدن فرایند تبدیل غذا به انرژی بوسیله بدن است. برخی افراد سوخت و ساز طبیعی سریع‌تری نسبت به بقیه دارند، به این معنی که آنها در حال استراحت هم کالری بیشتری می‌سوزانند. این موضوع باعث می‌شود برای آنها حفظ وزن طبیعی با وجود خوردن کالری بیشتر از نیازشان آسان‌تر باشد.

ژنتیک: ژنتیک نقش مهمی در سوخت و ساز بدن، ترکیب بدن و پاسخ بدن به غذا دارد. افرادی که ژن‌های ترغیب کننده کاهش وزن دارند، احتمال بیشتری دارد که با وجود خوردن کالری بیشتر هم لاغر بمانند.

تعادل هورمونی: هورمون‌هایی مثل انسولین و لپتین نقش مهمی در تنظیم اشتها و سوخت و ساز بدن دارند. افرادی که تعادل هورمونی سالمی دارند، احتمالاً توانایی بهتری در کنترل اشتها و سوزاندن کالری به شکل مؤثرتری دارند.

فعالیت بدنی: افرادی که فعالیت بدنی بیشتری دارند، در طول روز کالری بیشتری می‌سوزانند. این موضوع به آنها کمک می‌کند تا کالری مصرفی از غذا را جبران کنند و وزن طبیعی حفظ کنند

ترکیب بدن: افرادی که نسبت توده عضلانی بالاتر و نسبت چربی بدن پایین‌تری دارند، در حال استراحت کالری بیشتری می‌سوزانند. این به معنای آن است که آنها می‌توانند بدون اضافه وزن کالری بیشتری مصرف کنند.

البته این عوامل همیشه مستقل از هم نیستند. به عنوان مثال، افرادی که سوخت و ساز بالاتری دارند، احتمال بیشتری دارد که فعالیت بدنی بالاتر و تعادل هورمونی سالم‌تری هم داشته باشند.

عوامل موثر رفتاری

علاوه بر این عوامل، تعدادی عوامل رفتاری سبک زندگی نیز وجود دارد که می‌توانند بر وزن فرد تأثیر بگذارد. از جمله:

خواب:خواب کافی برای تنظیم هورمون‌های کنترل‌کننده اشتها و سوخت و ساز مهم است.

مدیریت استرس: استرس مزمن می‌تواند باعث افزایش سطح کورتیزول شود که خود عاملی برای اضافه وزن است.

مصرف الکل: الکل حاوی کالری زیاد و می‌تواند بر سوخت و ساز اثر بگذارد.

مصرف غذاهای شیرین و فرآوری شده: رژیم غذایی حاوی مقادیر زیاد غذاهای شیرین و فرآوری‌شده می‌تواند باعث اضافه وزن شود.

اگرچه افرادی که غذای زیاد می‌خورند می‌توانند وزن طبیعی حفظ کنند، اما باید به سوخت و ساز بدن، ژنتیک، تعادل هورمونی، میزان فعالیت بدنی، ترکیب بدن و انتخاب‌های سبک زندگی خود توجه داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین

بیشتر بخوانید ” یک راهکار ساده برای کاهش خطر چاقی ” و ” لاغری سریع با خوردن 8 خوراکی قبل از خواب

همچنین ببینید

Fatigue-and-vitamin-deficiency

کمبود ویتامینی که منجر به خستگی مداوم شما می‌شود

کمبود ویتامین B۱۲ یک مشکل شایع جسمی است که می‌تواند عواقب جدی داشته باشد اما پزشکان اغلب آن را نادیده می‌گیرند. ویتامین B۱۲ در رژیم غذایی کمیاب است و تنها در خوراکی‌هایی که از منابع حیوانی تهیه می شوند، یافت می شود. بدن انسان روزانه تنها به ۲.۴ میکروگرم از این ویتامین نیاز دارد که مقدار بسیار بسیار کمی است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *