810

والدین از اصرار به زیاد غذا خوردن کودکان پرهیز کنند

810

به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر علی ربانی در آستانه برگزاری همایش بیماری‌های کودکان اظهار کرد: یکی از معضلاتی که در طب کودکان و افراد زیر بلوغ با آن روبه‌رو هستیم افزایش وزن کودکان است که باعث آسیب به سلامت آنها می‌شود.

استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران ادامه داد: متاسفانه فرهنگ آپارتمان‌نشینی، فرهنگ بد‌غذایی و استفاده بیش از حد از فست‌فودها و غذاهای پرکالری، باعث افزایش بافت چربی در بدن و چاقی می‌شود.

وی اضافه کرد: چاقی در طیف متفاوتی به ارگان‌های بدن آسیب می‌زند و این یک هشدار جدی است که سلامت جامعه را تهدید می‌کند.

ربانی عنوان کرد: به طور متوسط در دوران کودکی بعد از دوسالگی هر سال حدود ۲ کیلوگرم باید وزن کودک اضافه شود هرچه بیشتر از این باشد یعنی کودک به سمت چاقی سوق پیدا می‌کند که این مسئله سبب شده در دوران بلوغ این افزایش وزن بیشتر شود.

وی ادامه داد: از آنجا که چاقی، مادر بیماری‌هاست باعث فشارخون، آسیب مفاصل، چرب‌شدن کبد، محدود‌کردن فعالیت روزمره و موجب تسریع بلوغ می‌شود که قند‌خون و چربی‌خون را بالا می‌برد و به قلب و ریه فشار می‌آورد و ممکن است مقدمات ورود به دیابت و اختلالات متابولیک را در این افراد ایجاد کند.

استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران به خانواده‌ها هشدار داد تا از اصرار در خوراندن غذای مازاد به بچه‌ها خودداری کنند و از بابت پرخوری بچه ها لذت نبرند و بدانند کودکان در حد نیاز فیزیولوژی بدنشان غذا خواهند خورد و ما باید غذاهای مناسب و بهداشتی تامین کنیم نه اینکه اصرار کنیم غذای بیشتر بخورند.

گفتی است، بیست و نهمین همایش بیماری‌های کودکان از ۴ تا ۷ آبان ۹۶ در سالن اجتماعات مرکز طبی تهران برگزار می‌شود.
منبع:طبنا

همچنین ببینید

Childhood-obesity

مادران باردار مراقب باشید! این مواد شیمیایی سلامت کودکان شما را تهدید می‌کند.

مطالعه اخیر که در اروپا انجام شده، نشان می‌دهد که قرار گرفتن مادران باردار در معرض مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون‌ریز (EDCs)، می‌تواند خطر ابتلای کودکان آنها به چاقی در سنین پایین را افزایش دهد. این مواد شیمیایی که در بسیاری از محصولات روزمره مانند ظروف پلاستیکی، غذاها و آب آشامیدنی یافت می‌شوند، می‌توانند بر تعادل هورمون‌های بدن تاثیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *