همه چیز درباره آنمی پرنیشز (کم خونی مزمن)

آنمی پرنیشیز چیست؟

 

کم خونی یک وضعیت پزشکی است که در آن خون از نظر گلبول های قرمز طبیعی نرمال کم است. یکی از دلایل کم خونی مزمن (آنمی پرنیشیز) ، کم خونی کمبود ویتامین B-12 است. تصور می شود كه عمدتاً ناشی از یك فرآیند خود ایمنی باشد كه فرد قادر به تولید ماده ای در معده نیست.

این ماده برای جذب ویتامین B-12 رژیم غذایی در روده کوچک لازم است. ویتامین B-12 یک ماده مغذی مورد نیاز است که به تولید و عملکرد مناسب گلبولهای قرمز در بدن کمک می کند. آنمی پرنیشیز یک بیماری نادر است و شیوع آن در کل جامعه 1/0 درصد و در افراد مسن تر از 60 سال 1.9 درصد است.

امروزه ، درمان این بیماری با تزریق ویتامین B-12 یا احتمالاً حتی مکمل های خوراکی ، نسبتاً آسان است. اما در صورت عدم درمان ، کمبود ویتامین B-12 به هر علتی می تواند منجر به عوارض شدید شود.

علائم آنمی پرنیشیز چیست؟

 

پیشرفت آنمی پرنیشیز معمولاً کند است. تشخیص علائم ممکن است دشوار باشد زیرا ممکن است عادت کرده باشید که احساس خوبی نداشته باشید.

علائم شایع عبارتند از:

• خستگی

• ضعف

• سردرد

• درد قفسه سینه

• کاهش وزن

• پوست رنگ پریده

در موارد شدیدتر یا طولانی مدت کمبود ویتامین B-12 ، از جمله مواردی که به دلیل آنمی پرنیشیز ، افراد ممکن است علائم عصبی داشته باشند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

• راه رفتن ناپایدار

• نوروپاتی محیطی ، که بی حسی در بازوها و پاها است

• ضعف عضلانی

• افسردگی

• از دست دادن حافظه

• زوال عقل

علائم دیگر کمبود ویتامین B-12 ، از جمله مواردی که به دلیل آنمی پرنیشیز وجود دارد ، عبارتند از:

• تهوع و استفراغ

• گیجی

• یبوست

• از دست دادن اشتها

• سوزش سردل

چه عواملی باعث کم خونی کمبود ویتامین B-12 می شوند؟

کمبود ویتامین B-12 در رژیم غذایی :

افراد مبتلا به کم خونی ، میزان گلبولهای قرمز طبیعی نرمال (RBCs) پایین دارند. ویتامین B-12 در ایجاد RBCs نقش دارد ، بنابراین بدن به میزان کافی ویتامین B-12 نیاز دارد. ویتامین B-12 در موارد زیر یافت می شود:

گوشت

مرغ

صدف

تخم مرغ

محصولات لبنی

شیر سویا ، آجیل

مکمل های غذایی

کمبود فاکتور ذاتی در بدن :

بدن شما همچنین برای جذب ویتامین B-12 به نوعی پروتئین به نام فاکتور ذاتی (IF) نیاز دارد. IF پروتئینی است که توسط سلولهای پاریتال در معده تولید می شود. بعد از مصرف ویتامین B-12 ، به معده شما سفر می کند که اگر به آن متصل شود. سپس این دو قسمت در قسمت آخر روده کوچک شما جذب می شوند.

در بیشتر موارد در آنمی پرنیشیز ، سیستم ایمنی بدن ، به سلولهای پاریتال حمله می کند و آنها را از بین می برد. اگر این سلول ها از بین بروند ، معده نمی تواند IF را ایجاد کند و روده کوچک قادر به جذب ویتامین B-12 از رژیم نیست.

وضعیت روده کوچک :

بیماری های موجود در روده کوچک می تواند کمبود ویتامین B-12 را ایجاد کند. اینها می تواند شامل بیماری سلیاک ، بیماری کرون یا HIV باشد. اگر کسی قسمت ایلئوم روده کوچک را که از نظر جراحی برداشته شده است ، کمبود ویتامین B-12 نیز می تواند رخ دهد.

اختلال در باکتریهای فلور طبیعی روده کوچک نیز ممکن است منجر به کمبود ویتامین B-12 شود. آنتی بیوتیک ها ممکن است باعث کمبود باکتری های مورد نیاز برای حفظ جذب مناسب روده شوند. همچنین ممکن است سایر افراد دارای باکتریهای روده ای خیلی زیاد باشند که باعث سوء جذب و کمبود ویتامین B-12 می شوند.

کم خونی کمبود ویتامین B-12 در مقابل آنمی پرنیشیز :

سایر کمبودهای ویتامین B-12 ، مانند مواردی که ناشی از رژیم غذایی ضعیف است ، اغلب با آنمی پرنیشیز اشتباه گرفته می شوند.

آنمی پرنیشیز به طور عمده تصور می شود که یک اختلال خود ایمنی است که به سلولهای پاریتال در معده صدمه می زند. این امر منجر به عدم تولید IF و تضعیف جذب B-12 می شود.

با این حال ، آنمی پرنیشیز همچنین ممکن است یک عامل ژنتیکی نیز داشته باشد ، که به طور بالقوه در خانواده ها در حال اجرا است. همچنین کودکانی با آنمی پرنیشیز وجود دارند که با نقص ژنتیکی به دنیا می آیند و مانع از ایجاد آنها می شود.

کم خونی و آنمی پرنیشیز به دلیل سوء جذب روده کوچک می تواند با تزریق عضلانی ویتامین B-12 توسط پزشک شما درمان شود. مکمل ویتامین B-12 با دوز بالا ممکن است گزینه ای مؤثر برای برخی از افراد مبتلا به آنمی پرنیشیز باشد.

در افراد مبتلا به کم خونی کمبود ویتامین B-12 که بدن قادر به جذب B-12 است ، مکمل ویتامین B-12 و تنظیم رژیم غذایی ممکن است یک درمان مؤثر باشد.

عوامل خطر آنمی پرنیشیز :

برخی از افراد نسبت به سایرین بیشتر در خطر ابتلا به آنمی پرنیشیز هستند. عوامل خطر شامل موارد زیر است:

• سابقه خانوادگی این بیماری

• داشتن دیابت نوع 1 ، یک بیماری خود ایمنی یا بیماریهای دستگاه گوارش خاص مانند بیماری کرون

• بخشی از معده شما برداشته شده است

• 60 سال یا بالاتر بودن

تشخیص آنمی پرنیشیز:

پزشک شما معمولاً برای تشخیص آنمی پرنیشیز در شما باید چندین آزمایش انجام دهد. این شامل:

شمارش کامل خون:

این تست می تواند با نگاه به مواردی مانند سطح هموگلوبین و هماتوکریت ، کم خونی را به طور کلی نشان دهد.

سطح ویتامین B-12:

اگر به کمبود ویتامین B-12 مظنون باشید ، پزشک می تواند از طریق این آزمایش خون میزان ویتامین B-12 شما را ارزیابی کند. پایین تر از حد طبیعی نشانگر کمبود است.

IF و آنتی بادی های سلول پاریتال:

خون برای آنتی بادی های ضد IF و سلول های زایشی معده آزمایش می شود. در یک سیستم ایمنی سالم ، آنتی بادی ها مسئول یافتن باکتری یا ویروس هستند. سپس میکروب های مهاجم را برای تخریب علامت گذاری می کنند.

در یک بیماری خود ایمنی مانند آنمی پرنیشیز ، سیستم ایمنی بدن تمایز بین بافت بیمار و سالم را متوقف می کند. در این حالت ، آنتی بادی ها سلول های معده را که باعث ایجاد IF می شوند از بین می برند.

 

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

Measles

هر آنچه که باید درباره بیماری سرخک بدانید!

سرخک (Measles) چیست؟ سرخک یک بیماری بسیار مسری ویروسی است که ابتدا سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است منجر به عوارض جدی شود. علائم آن شامل بثورات پوستی گسترده، تب، سرفه و لکه های سفید داخل دهان است. در صورت ابتلا، مراجعه سریع به پزشک توصیه می شود. چه کسانی در معرض خطر سرخک هستند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *