هشدار در مورد روغن زیتون‌های تقلبی

 روغن زیتون های تقلبی

 

ورود روغن زیتون غیرقابل مصرف انسانی با قیمت پایین، امکان رقابت از تولید کیفی داخلی را گرفته است، این در حالی است که در سال جاری با افزایش قابل توجه تولید روغن زیتون در کشور روبه‌رو هستیم.

میزان تولید میوه زیتون در سال جاری از ۹۰ هزار تن به ۱۲۰ هزار تن افزایش یافته است،از این میزان بیش از ۵۰ درصد برای تولید روغن زیتون استفاده می‌شود. پیش بینی می‌شود در سال جاری ۶۰ بیش از هزار تن روغن زیتون در کشور تولید شود که رقم بی‌سابقه‌ای است.

 واردات روغن زیتون بی‌کیفیت خارجی به کشور، روغن‌های وارداتی بی‌کیفیت و از نوع پومیس بوده که غیرقابل مصرف انسانی و بیماری‌زا است به همین دلیل قیمتی پایین‌تر از قیمت روغن زیتون داخلی دارد و این امر امکان رقابت را از ما گرفته است.

در حال حاضر هر کیلوگرم روغن بی‌کیفیت خارجی ۴۰ تا ۴۴ تومان عرضه می‌شود در حالی که قیمت هر کیلوگرم روغن زیتون داخلی ۷۰ هزار تومان است.

عباسی خواستار توقف واردات روغن زیتون شد و گفت: علاوه بر اهمیت حفظ سلامت مردم، برای پایداری تولید داخل لازم است واردات روغن زیتون متوقف شود. نمی‌توان زمان مشخصی را برای توقف واردات زیتون مشخص کرد، اما پیشنهاد ما این است که هر زمان قیمت در بازار ۱۰ درصد بیشتر از میزان منطقی آن شد ممنوعیت واردات رفع شود.

رئیس شورای ملی زیتون ایران درباره آخرین وضعیت مگس زیتون در باغ‌ها، اظهار کرد: جمعیت مگس زیتون در باغ‌های زیتون کاهش یافته و این موضوع را مدیون افزایش دما هستیم.

عباسی اضافه کرد: هر چند سازمان حفظ نباتات مدعی است طبق قانون برای مقابله با این آفت وظیفه‌ای ندارد، اما با توجه به غیر بومی بودن آفت مگس زیتون انتظار کمک‌های بیشتر و کارشناسی‌تر از این سازمان می‌رفت.

وی با تاکید بر اینکه از نظر ما سمپاشی آخرین گزینه برای مقابله با آفت مگس زیتون است، ‌ گفت: ما به سازمان حفظ نباتات مبارزه بیولوژیکی مانند سایر کشورهای را پیشنهاد کرده‌ایم، اما تا امروز با ٱن توجه نشده است.

منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

diabetes

افراد دیابتی از این نوشیدنی های فوق العاده استفاده کنند

به گزارش صد آنلاین ، نتایج تحقیقات محققان نشان داد مصرف سایر نوشیدنی‌ها به ویژه قهوه، چای، شیر کم چرب و آب در کاهش احتمال مرگ زودرس مؤثر هستند. این یافته‌ها به نقش بالقوه نوشیدنی‌های سالم برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اشاره دارد. دکتر «چی سان»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه هاروارد، گفت: «نوشیدنی‌ها می‌توانند منبع …

یک دیدگاه

  1. مطلب بسیار مفیدی بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *