موفقیت دانشمندان روسی در آهسته کردن روند پیری

موفقیت دانشمندان روسی در آهسته کردن روند پیری

تیمی پژوهشی متشکل از دانشمندان روس و سوئدی مقاله‎ای از موفقیت چشمگیرشان در کاهش روند سرعت پیری گروهی از موش‌های آزمایشگاهی منتشر کردند.
هدف عمده این مطالعه بررسی نقش میتوکندری در فرایند پیر شدن ارگانسیم‌هاست. دانشمندان قصد داشتند با بهره‌گیری از یک ترکیب جدید از سرعت فرایند پیر شدن بکاهند، آنتی اکسیدان مصنوعی SKQ1 دقیقا میتوکندری را هدف قرار می‌دهد.
در آغاز این مطالعه به آب آشامیدنی گروهی از موش‌ها دوز کمی از SKQ1 افزوده می‌شد. طبق فرضیه دانشمندان این ترکیب از سلول‌های حیوان در برابر محصولات سمی میتوکندری معروف به رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. رادیکال‌های آزاد گونه‌ای فعال از اکسیژن هستند.
تفاوت بین دو گروه با افزایش سن آن‌ها آشکار شد. حیوان‌های متعلق به گروه کنترل شده طبق سرعت مورد انتظار پیر شدند. کاهش وزن، ریزش مو، کاهش دمای بدن، انحنای شدید ستون فقرات در اثر پوکی استخوان، نازک شدن پوست و اختلال در دوره پذیرش موش‌های ماده این گروه مشاهده شد.
سرانجام مصرف اکسیژن و تحرکشان نیز کاهش یافت. گسترش تمام این شرایط در گروه موش‌هایی که با SKQ1 درمان شده بودند معکوس شد. بعضی از این اختلالات اصلا در این موش‌ها اتفاق نیفتاد.
منبع:ایسنا

همچنین ببینید

water-boiling

جوشاندن آب، راهی ساده برای کاهش میکروپلاستیک‌ها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد جوشاندن ساده آب می‌تواند تا ۹۰ درصد میکروپلاستیک‌های موجود در آب شیر را از بین ببرد. میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار ریزی از پلاستیک هستند که خطرات سلامتی آن‌ها در حال بررسی است. جوشاندن آب به مدت ۵ دقیقه، به ویژه در آب‌های سخت با املاح معدنی بالا، می‌تواند میکروپلاستیک‌ها را به رسوب آهکی متصل کند. سپس می‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *