مغز انسان بعداز مرگ تا ۱۰دقیقه کار می کند

مغز انسان بعداز مرگ تا 10دقیقه کار می کند

نتایج تکان دهنده یک تحقیق جدید علمی صورت گرفته از سوی محققان کانادایی، نشان می‌دهدکه فعالیت مغزی انسان بعد از مرگ نیز می تواند به مدت بیش از 10 دقیقه، ادامه یابد.
نشریه ایندیپندنت روز جمعه در گزارشی درخصوص نتایج این تحقیق که توسط گروهی از محققان دانشگاه ‘وسترن انتاریو’ کانادا منتشر شد، نوشت: این یافته های جدید می‌تواند پیامدها و چالش‌های بزرگ اخلاقی و پزشکی از جمله در زمینه اهدای اعضای داشته باشد.
این نشریه نوشت: پزشکان کانادایی در یک بخش مراقبت‌های ویژه مشاهده کردند که فعالیت‌های مغزی یک فرد بیمار پس از اعلام مرگ وی از نظر بالینی و کلینکی، همچنان ادامه داشته است.
ایندیپندنت افزود: در این خصوص، پزشکان از طریق طیفی از مشاهدات معمول، از جمله نداشتن نبض و عدم واکنش مردمک چشم، مرگ این بیمار را تایید کردند. اما آزمایش‌ها نشان داد که مغز این بیمار پس از مرگ همچنان به فعالیت خود ادامه می دهد و امواج مغزی آن مشابه امواج مغزی در حالت خواب عمیق بوده است.
این نشریه افزود: پزشکان گزارش دادند که’ پس از توقف ضربان قلب و فشار خون شریانی، شاهد تداوم ارسال تک موج بتا از مغز بودند’ (ABP) و این یافته‌ها ممکن است پیامدهای جدید و بزرگ پزشکی و اخلاقی برای مسائلی از قبیل اهدای عضو داشته باشد.
ایندیپندنت افزود: تنها یکی از چهار فردی که مورد بررسی قرار گرفتند، فعالیت مغزی طولانی و اسرارآمیز داشت و فعالیت مغزی بیشتر بیماران قبل از توقف ضربان قلب آنها کاهش یافت. اما عملکرد مغز آنها در دقایق پس از مرگ تغییر کرد؛ و این مساله بیش‌ از پیش به این مساله رمزآلود دامن می‌زند که پس از مرگ چه اتفاقی در آنها رخ می‌دهد.
این نشریه افزود: پزشکان یاد شده دلیل فعالیت مغز را پس از مرگ نمی‌توانند توضیح دهند و درباره هرگونه نتیجه‌گیری براساس یک نمونه کوچک هشدار دادند.
به نوشته این نشریه، با این‌حال، نویسندگان این تحقیق نوشته‌اند با توجه به اینکه تمامی تجهیزات ظاهراً به‌درستی کار می‌کردند، به‌سختی می‌توان فکر کرد که این فعالیت مغزی پس از مرگ بیمار اشتباهی بوده است.
ایندیپندنت نوشت: محققان پیشتر فکر می‌کردند تقریباً همه فعالیت مغز طی مرحله‌ای بسیار مرموز حدود یک دقیقه پس از مرگ متوقف می‌شود. اما آن مطالعات روی موش‌ها انجام شد و تاثیر مشابه آن در انسان‌ها مشاهده نشد.
این نشریه افزود: اما در این تحقیق جدید عنوان‌ شده است: «ما ظرف یک دقیقه پس از توقف ضربان قلب در هر چهار بیمار تا یک دقیقه شاهد موج دلتا نبودیم.’
ایندیپندنت نوشت: آنچه در بدن و مغز انسان بعد از مرگ چه رخ می‌دهد، تقریبا هنوز برای دانشمندان کاملاً ناشناخته است. برای مثال، نتایج دو بررسی که در سال گذشته میلادی انجام شد، نیز نشان داد که ژن‌ها تا روزها پس از مرگ افراد به فعالیت خود، حتی به‌صورت فعالانه‌تر، ادامه می‌دهند.
منبع :ایرنا

همچنین ببینید

food-and-mental-health

تحقیقات جدید، بهترین نوع رژیم غذایی برای سلامت مغز را مشخص می‌کند!

یک مطالعه جدید نشان داد که رژیم غذایی ممکن است بر سلامت روان تأثیر بگذارد. پژوهشگران افراد شرکت کننده را بر اساس رژیم غذایی به چهار گروه تقسیم کردند: کم نشاسته، گیاهخواری، پر پروتئین و کم فیبر، و متعادل. طبق نتایج این مطالعه، افرادی که رژیم غذایی متعادل داشتند در مقایسه با سایر گروه‌ها از سلامت روان و عملکرد شناختی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *