مصرف میوه و سبزی در حفظ سلامت روان هم موثر است

مصرف میوه و سبزی در حفظ سلامت روان هم موثر است

یک مطالعه تازه نشان می دهد که مصرف انواع میوه و سبزی به عنوان بخشی مهم در رژیم غذایی سالم، نه تنها موجب سلامت جسم است، بلکه در سلامت روان نیز نقش زیادی دارد و این تاثیر حتی در کوتاه مدت ملموس است.
محققان دانشگاه اوتاگو نیوزیلند که نتایج مطالعه خود را در مجله PLOS One منتشر کردند، با بررسی وضعیت یک گروه از جوانان دریافتند افرادی که در مدت دو هفته هر روز میوه و سبزی به مقدار زیاد مصرف کرده بودند، انگیزه و نشاط بیشتری پیدا کردند.
میوه و سبزی به عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم، می توانند به کاهش خطر چاقی، دیابت نوع 2، بیماری قلبی، سکته مغزی و برخی انواع سرطان ها کمک کنند و براساس اعلام وزارت کشاورزی آمریکا، بزرگسالان روزانه باید حدود دو فنجان میوه و حدود دو تا سه فنجان از انواع سبزی مصرف کنند.
مطالعات متعدد در سال های اخیر نشان داده است که جذب میوه و سبزی همچنین سلامت روانی را بهبود می بخشد.
در تازه ترین تحقیق که دو هفته طول کشید، 171 دانشجوی 18 تا 25 ساله شرکت داشتند و به سه گروه تقسیم شدند.
یک گروه الگوی غذایی معمول خود را ادامه داد، گروه دیگر روزانه دو وعده میوه و سبزیجات تازه اضافی (شامل هویج، کیوی، سیب و پرتقال) دریافت کرد و به گروه سوم هزینه نقدی میوه و سبزی و یادداشتی برای یادآوری اهمیت مصرف بیشتر میوه و سبزی داده شد.
از ابتدا تا پایان مطالعه، شرکت کنندگان تحت کنترل بررسی شرایط روانی اعم از خلق و خو، نشاط، انگیزه، علائم افسردگی و اضطراب، و سایر شاخص های سلامت روانی و تندرستی قرار گرفتند.
محققان متوجه شدند ارائه میوه و سبزیجات اضافی به شرکت کنندگان در مدت دو هفته باعث ارتقای سلامت روانی و نیز افزایش انگیزه، نشاط و شکوفایی آنها شد، اما در دو گروه دیگر این علائم مشاهده نشد.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

Alzheimer's-Drug

آیا لکومبی، گامی در جهت غلبه بر آلزایمر است؟

در حال حاضر، این دارو به صورت تزریق وریدی هر دو هفته یک بار تجویز می‌شود. طبق تغییرات پیشنهادی، مصرف لکومبی می‌تواند به صورت ماهانه انجام شود. این تغییر در صورت تایید، می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آلزایمر و مراقبین آنها کمک کند. تزریق‌های مکرر می‌تواند برای بیماران، به خصوص در مراحل پیشرفته بیماری، ناخوشایند و آزاردهنده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *