konserv

مصرف این کنسروها ممکن است سلامت شما را به خطر بی‌اندازد

مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت‌محور سازمان غذا و دارو نسبت به مسمومیت غذایی موسوم به “بوتولیسم” از کشنده‌ترین انواع مسمومیت‌ها هشدار داد؛ در سال گذشته حدود ۲۱۳ مورد مشکوک و مبتلا به بوتولیسم در کشور شناسایی شده است.

بیماری “بوتولیسم” توسط یک سم قوی و کشنده به‌نام سم بوتولینوم ایجاد می‌شود. این سم توسط باکتری‌ای به‌نام “کلوستریدیوم بوتولینوم” ترشح می‌شود. باکتری‌های سازنده سم بوتولینوم به‌طور طبیعی در بسیاری از نقاط یافت می‌شوند اما به‌ندرت اتفاق می‌افتد که مردم را بیمار کنند.

بوتولیسم انواع مختلفی دارد اما یکی از شایع‌ترین انواع آن بوتولیسم منتقله از طریق غذاست که در صورت خوردن غذای آلوده به سم بوتولینوم، اتفاق می‌افتد. عمدتا ًکسانی که از غذاهای تهیه‌شده آماده از منابع نا‌معلوم (کنسروها و سایر غذاهایی که‌به صورت خانگی و بدون کنترل بهداشتی تهیه شده‌اند) استفاده می‌کنند یا غذاهای کنسروشده را قبل از مصرف به‌خوبی حرارت نمی‌دهند، بیشتر در معرض خطر ابتلا قرار دارند.

بوتولیسم می‌تواند منجر به مرگ بیمار بر اثر ابتلا به نارسایی تنفسی شود! با این حال، به‌دلیل توسعه مراقبت‌های پزشکی مدرن، امروزه احتمال مرگ در افراد مبتلا به بوتولیسم بسیار کمتر از گذشته است.

طبق اعلام وزارت بهداشت، در سال گذشته حدود 213 مورد مشکوک و مبتلا به بوتولیسم در کشور شناسایی شده است.

در همین راستا زهرا جهانگرد؛ مدیرکل دفتر نظارت و پایش مصرف فرآورده‌های سلامت‌محور سازمان غذا و دارو در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه مسمومیت با مواد غذایی می‌تواند بر اثر آلودگی غذا در جریان تولید فرآورده‌های غذایی، تهیه و نگهداری آن‌ها ایجاد شود؛ اظهار کرد: نوعی از مسمومیت غذایی موسوم به “بوتولیسم” از کشنده‌ترین انواع مسمومیت‌ها به‌شمار می‌رود.

همچنین ببینید

cold-feet

6 عامل مهمی که منجر به سردی پا می‌شود

بسیاری از افراد اغلب پاها و دستان سردی دارند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این سردی ممکن است یک ویژگی ارثی باشد. هنگامی که دمای مرکزی بدن کاهش می‌یابد، رگ‌های خونی کوچک در دست‌ها و پاها منقبض می‌شوند. این کار خون را از اندام‌های بیرونی ما دور می‌کند تا بخش‌های داخلی بدن را گرم نگه دارد. افراد لاغر و کسانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *