411

مزایا و معایب رژیم های تک غذایی

411

بدن ما سیستمی است که به مجموعه ای از منابع غذایی و مواد غذایی برای عملکرد حداکثری و بهینه نیازمند است تا زنده، سالم و سرحال بماند. بنابراین آیا غذایی هست که هر روز آن را بخوریم و باز هم سالم و سرحال بمانیم؟
شما ممکن است از اینکه هر روز فقط یک نوع غذا را بخورید خسته شوید یا احساس زدگی کنید؛ اما آیا خوردن این گونه‌ی یک نوع غذا می تواند به شما در حفظ سلامتی کمک کند یا سلامتی شما را به خطر می اندازد؟ اگر فرض کنیم که چنین غذایی هم وجود داشته باشد که همه مواد غذایی را به بدن برساند، در پیش گرفتن این نوع تغذیه ممکن است مزایا یا معایبی داشته باشد؟ در این مقاله سعی می کنیم به این سؤالات پاسخ دهیم. دانستن معایب و مزایای این نوع تغذیه می تواند شما را تا حدی هیجان زده کند؛ مخصوصاً افرادی که به نوع خاصی از غذا علاقه زیادی دارند و اصطلاحاً هرگز از خوردن نوع خاصی از غذا سیر نمی شوند.

مزایای مصرف هر روز یک نوع غذا

1- دانستن کالری

نکته جالب و مزیت مهم درباره خوردن یک نوع غذا در هر روز (اگر میزان وعده غذایی در هر روز یکسان باشد) این است که شما می دانید چه مقدار کالری و ماده غذایی به بدنتان می رسانید. بعضی سایت ها اطلاعات خاصی درباره میزان کالری، پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین، مواد معدنی، و…) ارائه می دهند تا به شما اطمینان دهند که میزان مواد غذایی ضروری در هر روز به بدن شما رسیده است دقیقاً چقدر بوده است. خوردن یک نوع غذا در هر روز یعنی دانستن این میزان کالری و در نتیجه صرفه جویی در زمان.

2- کاهش وزن احتمالی

دشوار یا تا حدی غیر ممکن به نظر می رسد که همه مواد غذایی و مواد ضروری برای بدن که هر روز به آن نیازمند هستید را فقط از یک نوع غذا کسب کنید
خوردن یک نوع غذا در هر روز به شما کمک می کند که در صورت رعایت یک برنامه غذایی یا رژیم غذایی ویژه برای کاهش وزن، کاهش وزنتان ساده تر و راحت تر اتفاق بیفتد. میزان کالری برای خانم ها، 1200 تا 1500 کالری، و آقایان، 1500، 1800 کالری به صورت روزانه است. خوردن همان نوع غذا با میزان یکسان، می تواند به شما کمک کند که کالری ها را به دقت محاسبه کنید و مطابق برنامه غذایی تان عمل کنید. اما در نظر بگیرید که این شیوه ضامن قطعی کاهش وزن شما هم نخواهد بود.

3- لذت بردن از خوردن غذا

خوردن یک غذا در هر روز می تواند لذت بخش باشد در صورتی که آن غذا، غذای موردپسند شما باشد. پس همان غذایی را که واقعاً دوست دارید برای مصرف همیشگی انتخاب کنید تا کمتر دچار دلزدگی شوید. اما به هر حال انتظار نداشته باشید که بعد از مصرف آن به مدت چند ماه، دیگر همان غذای مورد علاقه تان باشد و بخواهید آن را باز هم بخورید. اگر علاقه شما به همان غذای همیشگی باقی ماند و از بین نرفت، و در عین حال غذایی سالم بود، شاید خوردن آن در هر روز چندان هم آزاردهنده نشود. اگر غذای مورد علاقه شما، ناسالم باشد، ترمزی برای رژیم غذایی شما محسوب خواهد شد.

معایب مصرف هر روز یک نوع غذا

1- خستگی و آزردگی

احتمالاً در زمانی که فقط یک نوع غذا را مصرف می کنید، احساس زدگی و خستگی از خوردن آن به سراغ شما می آید. این حالت مخصوصاً زمانی که رژیم غذایی خاصی را دنبال می کنید، بیشتر مشاهده می شود. حتی اگر رژیم غذایی تان دستور کاهش حجم غذا را بدهد، باز هم ممکن است غذا خوردن برای شما تبدیل به کاری دشوار و ناراحت کننده و حتی آزاردهنده شود.

2- کمبود مواد غذایی

اینکه چه نوع مواد غذایی را برای مصرف هر روز برمی‌گزینید، بر تجمع نوع خاصی از سموم در بدن اثر می گذارد. مثلاً مصرف هر روز گوشت ماهی باعث ورود حجم زیادی از جیوه در بدن می شود و جیوه ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد
دشوار یا تا حدی غیر ممکن به نظر می رسد که همه مواد غذایی و مواد ضروری برای بدن که هر روز به آن نیازمند هستید را فقط از یک نوع غذا کسب کنید. خصوصاً زمانی که از مکمل های مولتی ویتامین خاص استفاده می کنید و برنامه غذایی خاصی را برگزیده اید. اگر مایل نیستید به چنین دردسری بیفتید، بهتر است نیازهای روزمره بدن شامل ویتامین ها و مواد معدنی را از انواع مواد غذایی کسب کنید و نوع غذا را مرتب تغییر دهید.

3- ملاحظاتی درباره تجمع سموم در بدن

اینکه چه نوع مواد غذایی را برای مصرف هر روز برمی‌گزینید، بر تجمع نوع خاصی از سموم در بدن اثر می گذارد. مثلاً مصرف هر روز گوشت ماهی باعث ورود حجم زیادی از جیوه در بدن می شود و جیوه ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازد. مقادیر زیاد جیوه می تواند مشکلاتی را برای سیستم عصبی ایجاد کند و اگر در دوران بارداری یا شیردهی مرتب و هر روز ماهی مصرف کنید؛ ممکن است تجمع این ماده به مغز کودک شما آسیب برساند.

4- احتمال افزایش وزن

اگر نوع ماده غذایی که می خواهید هر روز مصرف کنید، سطح چربی و کالری زیادی داشته باشد (مثلاً شامل مقادیر زیادی فست فود باشد) برای افزایش وزن ناخواسته آماده باشید. پس توصیه می شود غذاها را به صورت هوشمندانه انتخاب کنید؛ طوری که شامل گوشت، دانه های کامل (حبوبات و غلات به همراه سبوس) میوه ها، سبزیجات، آجیل ها، غلات، و سایر چربی های گیاهی و سالم باشد.

منبع:تبیان

همچنین ببینید

Death-by-processed-food

افزایش خطر مرگ و میر با مصرف غذاهای فوق فرآوری شده

پژوهشی جدید نشان می‌دهد مصرف غذاهای فوق فرآوری‌شده ممکن است با افزایش خطر مرگ زودرس مرتبط باشد. این غذاها شامل انواع زیادی از مواد مانند نودل فوری، غذاهای آماده و سایر خوراکی‌های بسته‌بندی‌شده مثل چیپس یا کوکی هستند که به‌صورت صنعتی فرآوری شده‌اند و معمولا حاوی طعم‌دهنده‌ها، رنگ‌های مصنوعی، و مقدار زیادی نمک، چربی و قند هستند، در عین حال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *