مرگ بیش از ۲۲۰۰۰ بیمار مبتلا به ایدز در کشور تاکنون

از ابتدای شناسایی بیماری ایدز در کشور تاکنون (از سال ۱۳۶۵ تا زمان آخرین بررسی انجام شده در پایان شهریور ۱۴۰۲) کل موارد ثبت شده ابتلا به اچ‌آی‌وی، بالغ بر ۴۶ هزار نفر بوده که مرگ ۲۲هزار و ۴۱۵ نفر از آن‌ها ثبت شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اول دسامبر هر سال مقارن با دهم آذرماه سال جاری، به عنوان روز جهانی ایدز نامگذاری شده است.

بیماری ایدز چیست؟

ایدز یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی نوعی بیماری ویروسی است که در اثر آلودگی بدن با ویروس HIV پدیدار می‌شود. این ویروس با از بین بردن سلول‌های مهم بدن به نام لنفوسیت‌های T(تحت عنوان CD4مثبت) که با بیماری و عفونت مبارزه می‌کنند، سیستم ایمنی بدن را ضعیف می‌کند. هنگامی که تعداد  لنفوسیت‌های Tدر فرد آلوده به این ویروس تا حد معینی کاهش پیدا کند؛ شخص مستعد ابتلا به مجموعه‌ای از بیماری‌ها می‌شود که در حالت معمول، بدن می‌تواند با آن‌ها مقابله کند.

شناسایی حدود 24000 بیمار مبتلا به ایدز در کشور

بر اساس آخرین گزارش مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، طبق روش‌های آماری تخمین زده می‌شود که 46 هزار و 145 نفر در کشور مبتلا به اچ‌آی‌وی هستند. بر اساس نظام جامع مدیریت داده‌های الکترونیک  اچ‌آی‌وی کشور، تا پایان 6 ماهه اول سال 1402 از بین افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی شناسایی، ثبت و گزارش شده 23 هزار و 905 نفر زنده هستند که از این تعداد 18 هزار و 639 نفر خدمات مربوط به مراقبت و درمان اچ‌آی‌وی را دریافت کرده‌اند.

مرگ 22415 بیمار از ابتدا تاکنون

از ابتدای شناسایی بیماری در کشور تاکنون (از سال 1365 تا زمان آخرین بررسی انجام شده در پایان شهریور 1402)، کل موارد ثبت شده (موارد زنده و مرگ) بالغ بر 46 هزار نفر بوده که مرگ 22هزار و 415 نفر از آن‌ها ثبت شده است؛ همچنین 5266 نفر برای دریافت خدمات، به مراکز ارائه دهنده‌ خدمت مراجعه نکرده‌اند.

72 درصد مبتلایان HIV‌ مرد هستند

وزارت بهداشت اعلام کرده است که از کل موارد شناسایی و گزارش شده در 6 ماهه اول سال 1402، میزان 28 درصد موارد ثبت را زنان و 72 درصد آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند.

نیمی از مبتلایان در گروه سنی 25 تا 39 سال هستند

55 درصد از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص، در گروه سنی 25 تا 39 بوده‌اند و 73 درصد از کل موارد شناخته شده در زمان تشخیص، در گروه سنی 20 تا 44 بوده‌اند که الگوی انتقال سنی در سال‌های اخیر تغییری نکرده است.

رابطه جنسی عمده‌ترین راه ابتلا به اچ‌آی‌وی در ایران

در بین مواردی که در 6 ماهه  اول سال 1402 تشخیص داده شده‌اند راه احتمالی انتقال در 11.1 درصد موارد اعتیاد تزریقی، 58.7 درصد روابط جنسی، 0.6 درصد مادر به کودک بوده و در 29.6 درصد راه احتمالی ابتلا بیان نشده و هیچ مورد ابتلا جدیدی از طریق خون و فرآورده‌های خونی ثبت نشده است.

همچنین ببینید

Measles

هر آنچه که باید درباره بیماری سرخک بدانید!

سرخک (Measles) چیست؟ سرخک یک بیماری بسیار مسری ویروسی است که ابتدا سیستم تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است منجر به عوارض جدی شود. علائم آن شامل بثورات پوستی گسترده، تب، سرفه و لکه های سفید داخل دهان است. در صورت ابتلا، مراجعه سریع به پزشک توصیه می شود. چه کسانی در معرض خطر سرخک هستند؟ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *