509

محصولات پلاستیکی با بوی بیماری

509

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایرنا، محققان موسسه مهندسی فرایند و بسته بندی «فرانهوفر» در آلمان در این مطالعه متوجه شدند که برخی از برندهای شناخته شده بازوبندهای شنا که کودکان از آنها استفاده می‌کنند، حاوی ایزوفورون، یک فنل سرطانزای عامل جهش ژنتیکی و نیز سیکلوهگزانون یک ماده سمی هستند که می‌توانند پوست و اندام‌های بدن را تحریک کنند؛ هر دو ماده یاد شده عامل بوی تند پلاستیک در بازوبندهای شنا هستند.
اما خطر مهمتر این است که کودکان با استنشاق بوی پلاستیک بازوبندها نیز آلوده می‌شوند و هرچه این بو تندتر باشد، تاثیر بیماریزایی آن نیز بیشتر است.
محققان آلمانی هشدار دادند که این موضوع در مورد سایر محصولاتی هم که بوی تند پلاستیک می‌دهند، مانند حلقه‌ها و توپ‌های پلاستیکی ساحلی صادق است.
محققان در این مطالعه همچنین بسیاری از حلال‌های آلی مانند سیکلوهگزانون، ایزوفورون، و فنل را در برخی محصولات یافتند و هشدار دادند که این مواد شیمیایی بسته به میزان غلظت و یا مدت قرار گرفتن کودکان در معرض آن‌ها می‌توانند سلامتی را به خطر اندازند.
استنشاق سیکلوهگزانون (Cyclohexanone) خطرناک است، استنشاق فنل بر توازن هورمونی تاثیر می‌گذارد و ژن‌ها را به گونه‌ای متاثر می‌سازد که می‌توانند موجب رشد تومور شوند؛ ایزوفورون(Isophorone) نیز یک ماده سرطانزا است.
پژوهشگران ابراز امیدواری کردند که با توجه به یافته‌های این مطالعه، تولید کنندگان و مصرف کنندگان دقت بیشتری در مورد ضوابط سلامتی محصولات پلاستیکی داشته باشند.
منبع:سپید آنلاین

همچنین ببینید

diabetes

افراد دیابتی از این نوشیدنی های فوق العاده استفاده کنند

به گزارش صد آنلاین ، نتایج تحقیقات محققان نشان داد مصرف سایر نوشیدنی‌ها به ویژه قهوه، چای، شیر کم چرب و آب در کاهش احتمال مرگ زودرس مؤثر هستند. این یافته‌ها به نقش بالقوه نوشیدنی‌های سالم برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اشاره دارد. دکتر «چی سان»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه هاروارد، گفت: «نوشیدنی‌ها می‌توانند منبع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *