قند خون مادر در دوران بارداری

ارتباط قند خون مادر در دوران بارداری با خطر ابتلای نوزاد به نارسایی قلبی

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد افزایش سطح قند خون مادر در اوایل دوران بارداری بر خطر ابتلای نوزاد به نارسایی قلبی مادرزادی تاثیر می گذارد.
محققان دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا در این مطالعه سطح قند خون بیش از 19 هزار زن باردار را در سه ماهه اول بارداری اندازه گرفتند.
این مطالعه نشان داد که به ازای هر 10 میلی گرم در دسی لیتر (mg/dL) افزایش قند خون، خطر زایمان یک کودک مبتلا به نارسایی مادرزادی قلبی حدود 8 درصد افزایش می یابد.
گرچه وجود یک رابطه علت و معلولی در این زمینه هنوز ثابت نشده است، اما محققان اظهار داشتند که این اولین مطالعه ای است که میان سطح قند خون مادر در اوایل بارداری و خطر ابتلای نوزاد به نارسایی قلبی ارتباط برقرار کرده است.
این مطالعه جدید بر لزوم کنترل و درمان سطح قند خون یک زن باردار پیش از بارداری تاکید می کند.
به گفته محققان، مدیریت زودهنگام و فعال قند خون می تواند به کاهش چشمگیر بیماری های مادرزادی قلبی منجر شود و جان نوزادان بیشماری را نجات دهد.
منبع:ایرنا

همچنین ببینید

Ultrasound-of-the-uterus-and-ovaries

در این زمان سونوگرافی رحم و تخمدان را انجام بده!

سونوگرافی رحم و تخمدان نوعی روش تشخیصی است که به پزشکان کمک می‌کند تا ارگان های داخل حفره لگن را اندازه گیری و بررسی کنند. اما سوال اینجاست که بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان چیست؟ در ادامه متن همراه ما باشید تا علاوه بر پاسخ به این سوال، نکات لازم را در خصوص سونوگرافی رحم و تخمدان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *