قلیان با ضمانت سرطان دهان

قلیان با ضمانت سرطان دهان

با توجه به افزایش مصرف قلیان در یک تا دو دهه آینده با افزایش سرطان دهان روبرو خواهیم شد.
قلیان وسیله ای آبی است برای کشیدن تنباکو که در خاورمیانه ٬ آسیای مرکزی و شمال آفریقا متداول است. قلیان توسط ایرانیان و هندی ها اختراع شد. قلیان در کشورهای عربی به نام شیشه و نارجیلة معروف است و در شبه قاره به حقّه معروف است.
بررسی ۵۴۲ مطالعهٔ علمی در زمینهً قلیان نشان می دهد که در مقایسه با کشیدن یک عدد سیگار، کشیدن یک قلیان حدوداً ۱۲۵ برابر بیشتر دود، ۲۵ برابر بیشتر قیر، ۲.۵ برابر بیشتر نیکوتین و ۱۰ برابر بیشتر منواکسید کربن وارد بدن می کند. گرایش مردم ایران به قهوه خانه ها مدتی هاست، بیشتر شده است.
در قهوه خانه ها که قلیان حضور پررنگی دارد می تواند بر روی سلامتی فرد، رشد اقتصاد ملی و همچنین شکل گیری نسل های بعدی تأثیرات مخربی داشته باشد.
دکتر قوام نصیری متخصص آنکولوژی با اشاره به اینکه مصرف دخانیات به عنوان مهم ترین عامل مرگ انسان در طول تاریخ ، قبلاً محدودتر بوده و اغلب آقایان استفاده می کردند، گفت: اما اکنون متأسفانه در کشور خانم ها هم به وفور مصرف می کنند و بعضی سرطان های وابسته به دخانیات مانند سرطان ریه در حال افزایش است.
وی با اشاره به مصرف دخانیات به عنوان یکی از عوامل سرطان زا تصریح کرد: کسانی که از دخانیات به ویژه سیگار استفاده می کنند، ۴۰ تا ۶۰ برابر بیشتر از بقیه به سرطان ریه دچار می شوند و استفاده از دخانیات احتمال ابتلا به سرطان مثانه و سرطان حنجره را به ویژه در آقایان افزایش می دهد، چراکه آقایان بخش عمده ای از مصرف کنندگان دخانیات را در کشور تشکیل می دهند.
دکتر نصیری به افزایش مصرف دو برابری قلیان در کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به افزایش مصرف قلیان در یک تا دو دهه آینده با افزایش سرطان دهان روبرو خواهیم شد، علاوه بر آن توجه نکردن نسل جوان امروز به بهداشت دهان و دندان و انجام ندادن معاینات سالیانه دندانپزشکی می تواند در بروز این نوع سرطان تاثیر بگذارد.
وی با اشاره به چگونگی تاثیر قلیان در بروز سرطان دهان، خاطر نشان کرد: درصورتی که مواد دارای اسانس در قلیان وجود داشته باشد، احتمال ابتلا به سرطان دهان و تحریک مخاط این ناحیه را بیشتر می کند که احتمال بروز این بیماری براثر مصرف قلیان میوه بیشتر خواهد بود.
منبع: ایسنا

همچنین ببینید

diabetes

افراد دیابتی از این نوشیدنی های فوق العاده استفاده کنند

به گزارش صد آنلاین ، نتایج تحقیقات محققان نشان داد مصرف سایر نوشیدنی‌ها به ویژه قهوه، چای، شیر کم چرب و آب در کاهش احتمال مرگ زودرس مؤثر هستند. این یافته‌ها به نقش بالقوه نوشیدنی‌های سالم برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اشاره دارد. دکتر «چی سان»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه هاروارد، گفت: «نوشیدنی‌ها می‌توانند منبع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *