کلینیک مجازی من

می‌توانید از طریق شماره ۰۹۳۳۲۷۲۱۷۱۱ در تلگرام یا واتساپ با ما در ارتباط باشید.


8 ژانویه, 2019 بدون دیدگاه

قرص دیکلوفناک سدیم

اخبار دارو و لوازم پزشکی

نام تجاری دارو : Voltaren
نام ژنریک دارو : Diclofenac Sodium

دیکلوفناک Diclofenac برای تسکین درد، التهاب و سفتی مفاصل ناشی از آرتریت مصرف می شود. بهبود این علائم به شما کمک می کند بتوانید فعالیت های روزمره خود را انجام دهید. دیکلوفناک یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی NSAID است.

اگر در حال درمان شرایط مزمنی مانند آرتریت هستید، در مورد روش های درمانی غیر دارویی با پزشک مشورت کنید.

چگونگی مصرف دیکلوفناک

قبل از شروع مصرف دارو ابتدا قسمت راهنمای مصرف دارو را با دقت مطالعه کنید. اگر با وجود مطالعه راهنمایی مصرف دارو سوالی در مورد آن دارید، حتما با پزشک مشورت کنید.

دیکلوفناک یک داروی خوراکی است که باید با یک لیوان آب بلعیده شود، مگر اینکه پزشک توصیه های دیگری در مورد مصرف این دارو کرده باشد. بعد از خوردن دیکلوفناک حداقل تا 10 دقیقه دراز نکشید.

اگر در زمان مصرف این دارو احساس ناراحتی معده می کنید، بهتر است ان را با غذا، شیر یا یک آنتی اسید مصرف کنید. با این حال مصرف دیکلوفناک با هر یک از موارد نامبرده جذب آن را کمتر کرده و تسکین درد را به تعویق می اندازد، به ویژه اگر دارو را به طور منظم مصرف نمی کنید.

قرص دیکلوفناک سدیم باید به طور کامل بلعیده شود، از خراشیدن، شکستن یا جویدن آن اجتناب کنید. خراشیدن، شکستن یا جویدن دارو باعث می شود پوشش روی دارو از بین برود و در نتیجه عوارض جانبی آن بیشتر می شود.

میزان مصرف

میزان مصرف دارو با توجه به شرایط بیماری، پاسخ بدن به درمان و سایر شرایط پزشکی تعیین می شود. هر گونه دارویی که مصرف می کنید، از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و داروهای گیاهی، حتما به پزشک اطلاع دهید تا عوارض جانبی را به حداقل برسانید. بهتر است داروی دیکلوفناک را به کمترین میزان ممکن (که دارای اثربخشی است) و کوتاهترین دوره مصرف کنید. میزان مصرف دارو و دوره مصرف آن را خودسرانه افزایش ندهید.

برای شرایط مزمن مانند آرتریتمصرف دارو را طبق دستور پزشک ادامه دهید. در مورد خطرات و مزیت های مصرف دارو با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

برای شرایطی مانند آرتریت لازم است تا 2 هفته دارو به طور منظم مصرف شود تا اثر بخشی آن مشاهده شود.

اگر دیکلوفناک را در زمان نیاز مصرف می کنید ( و نه طبق یک برنامه منظم) به یاد داشته باشید که داروهای ضد درد اگر در صورت مشاهده اولین علائم درد مصرف شوند، بهترین اثربخشی را خواهند داشت. اگر صبر کنید تا درد بدتر شود و بعد دارو را مصرف کنید، بهتر است بدانید دارو اثربخشی خوبی نخواهد داشت.

در صورت مصرف دارو و بدتر شدن شرایط به پزشک مراجعه کنید.

عوارض دیکلوفناک سدیم

در زمان مصرف دیکلوفناک ناراحتی معده، تهوع، سوزش سر دل، اسهال، یبوست، گاز معده، سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی ممکن است رخ دهند. اگر هر یک از این عوارض ادامه پیدا کرده یا بدتر شدند، حتما به پزشک مراجعه کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک با آگاهی از عوارض دارو آن را تجویز کرده است و مطمئن باشید مزیت های دارو برای تان بیشتر از عوارض آن است. بسیاری از افرادی که دیکلوفناک مصرف می کنند، هیچ عارضه خاصی مشاهده نمی کنند.

قرص دیکلوفناک ممکن است فشار خون را افزایش دهد، بنابراین فشار خون خود را به طور مرتب چک کنید و اگر عدد آن بالاست حتما به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هر یک از این عوارض جدی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر در شنوایی (مانند وزوز گوش)
 • نوسانات خلقی و روحی
 • مشکل در بلع یا بلع دردناک

نشانه هایی از نارسایی قلبی (از جمله التهاب پاها یا مچ پاها، خستگی غیر عادی، افزایش وزن غیر عادی یا ناگهانی)

هر یک از عوارض زیر به ندرت رخ می دهند، اما در صورت مشاهده بلافاصله به اورژانس اطلاع دهید چرا که عوارض خطرناکی هستند:

 • نشانه هایی از مشکل کلیوی (به عنوان مثال تغییر در میزان ادرار)
 • سفت شدن بدون دلیل گردن

دیکلوفناک به ندرت باعث بروز بیماری های کبد می شود. در صورتی که علائم بیماری کبد را در خود مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید

 علائم بیماری کبدی عبارتند از :
 • تیره شدن ادرار
 • تهوع و استفراغ مداوم
 • از دست دادن اشتها
 • درد معده یا درد شکم
 • زرد شدن چشم ها یا پوست

بروز واکنش حساسیتی نسبت به دیکلوفناک به ندرت رخ می دهد. با این حال در صورت مشاهده علائم واکنش حساسیتی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

علائم این واکنش حساسیتی عبارتند از:
 • جوش های پوستی
 • خارش و التهاب به ویژه در صورت، زبان و گلو
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

موارد بیان شده لیست کامل عوارض دیکلوفناک نیستند. اگر عوارض دیگری مشاهده کردید که در اینجا به آنها اشاره نشده، به پزشک مراجعه کنید.

منبع:سیمرغ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *