589

عوامل مرگ آور برای انسان را بشناسید

589

شاید ترسناک باشد ولی حقیقت این است که حتی کوچک‌ترین سهل‌انگاری در زمینه‌های مختلف ممکن است باعث اتفاقی نابه‌هنجار و غیرقابل بازگشت شود.

در واقع در دنیای پر رمز و راز امروز که در هر لحظه با تکنولوژی یا وسیله جدیدی آشنا می‌شویم، هر ثانیه نیز به تعداد خطراتی که انسان را تهدید می‌کنند، افزوده می‌شود.

مرگ انسان تنها چیزی است که راه‌حلی برای آن وجود نداشته و بشر نمی‌تواند جلوی این واقعه را بگیرد. در این مقاله قصد داریم، شما را با 10 عاملی که به تدریج باعث مرگ انسان می‌شوند، آشنا کنیم. پس تا پایان همراه ما باشید!

1. تلفن‌های همراه

بله درست متوجه شده‌اید. همین دستگا‌ه‌های کوچکی که در تمام بخش‌های زندگی روزانه ما حضور دارند و تقریبا بخش زیادی از لحظات

خود را هنگام کسب دانش، اوقات فراغت، حتی کار و … با آن‌ها سپری می‌کنیم، می‌توانند باعث ایجاد خطراتی جدی برای انسان‌ها شوند. تشعشعات ساطع شده از تلفن‌های همراه ممکن است موجب ایجاد بیماری سرطان شود.

با این‌که این موضوع بارها به نقد کشیده شده و توسط محققان بسیاری تایید یا رد شده ولی آن‌طور که مشخص است بسیاری از دستگاه‌هایی که با امواج کار می‌کنند، مانند: اسمارت‌فون‌ها، مایکروویو و… امواجی با انرژی بالا را تولید می‌کنند.

به‌عنوان مثال هر موج مایکروویو دارای 2000 تا 3000 وات انرژی بوده و وقتی این امواج در معرض مغز انسان قرار بگیرد مشکلاتی جدی را برای او به همراه دارد. هرچند هنوز گزارش دقیقی از مرگ انسان به‌خاطر استفاده از موبایل‌ها اعلام نشده ولی ضررهایی که این همراهان کوچک به ما وارد می‌کنند، مورد تایید بسیاری از محققان است.

2. خطوط انتقال برق

در سال 1979 مطالعاتی صورت گرفت که نشان می‌داد کودکانی که به سرطان مبتلا شده‌اند، در محلی نزدیک‌‌ به خطوط انتقال برق با ولتاژ بالا سکونت دارند. هرچند این فرضیه در سال 1995 به صورت کامل رد شد ولی به‌طور کلی میدان‌های مغناطیسی ایجاد شده در اطراف خطوط انتقال می‌توانند باعث ایجاد سرطان و مرگ انسان شوند. اگر کمی به جزییات توجه کنیم، خواهیم دید که این خطوط انتقال به دلیل داشتن ولتاژ بالا میدان‌های مغناطیسی بزرگی را ایجاد می‌کنند که سکونت در اطراف آن‌ها می‌تواند مشکلاتی را برای انسان‌ها همراه داشته باشد.

3. بیمارستان

تقریبا همه افراد برای بازگرداندن سلامتی و رفع بیماری‌شان به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند. اما جالب است بدانید وجود بیماران مختلف، به معنی افزایش باکتری‌ها بوده و همین موضوع خطر ابتلای اشخاص مختلف به بیماری‌های دیگر را افزایش می‌دهد.

دکتر آمش ادلجا (Amesh Adalja) عضو انجمن بیماری‌های عفونی آمریکا بیان می‌کند که به‌خاطر وجود میکرو ارگانیسم‌ها، حتی بازدید از بیماران غیر مُسری نیز خطرات جدی را همراه دارد. دکتر ادلجا بیان می‌کند که تعداد باکتری‌های موجود در دنیا بسیار زیاد بوده و هیچ روشی برای مقابله یا دوری از آن‌ها وجود ندارد. طبق آمار منتشر شده در سال 2011، حدود 722,000 نفر به دلیل رعایت نکردن مراقبت‌های بهداشتی در بیمارستان‌های ایالات متحده آمریکا بستری شده‌ بودند، که متاسفانه تقریبا 75,000 نفر آن‌ها در اثر این عفونت‌‌ها فوت کرده‌اند. به گفته پزشکان بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های عفونی، شستن دست‌ها با مواد ضدعفونی کننده و رعایت بهداشت فردی است.

4. استفاده از وسایل برقی با دستان خیس

به‌طور میانگین سالانه حدود 500 تا 1000 نفر به‌خاطر برق گرفتگی صدمه دیده یا از دنیا می‌روند. چرا که وجود رطوبت و کار کردن با دستان خیس باعث عبور جریان از پریز برق یا دوشاخه به بدن شما می‌شود که این عبور جریان، برق گرفتگی را به همراه دارد. در واقع آب به دلیل داشتن ناخالصی رسانای مناسبی برای انرژی الکتریکی بوده و به‌خاطر این‌که بدن شما مقاومت کمتری را از خود نشان می‌دهد، جریان برق تمایل دارد تا از مسیر دارای مقاومت الکتریکی کمتر یعنی بدن شما عبور کند.

همچنین این را هم اضافه کنیم که دستان خیس، نسبت به زمانی که خشک هستند، مقاومت کمتری دارند و این موضوع باعث عبور جریان بیشتری خواهد شد! برای جلوگیری از چنین اتفاقی حتما دست‌های خود را قبل کار با پریز (وسایل برقی) به طور کامل خشک کنید.

5. رعد و برق

یکی از عوامل طبیعی که جان انسان‌ها را تهدید می‌کند، رعد و برق است. بر اساس گزارش سازمان هواشناسی ملی آمریکا، از سال‌های 1986 تا 2015 فقط 10 درصد افرادی که در معرض صاعقه قرار گرفتند، جان خود را از دست داده‌‌اند.

به‌طور متوسط در طول یک سال 48 نفر به دلیل برخورد صاعقه دچار مرگ و میر می‌شوند. زمانی که هوا طوفانی شده یا امکان ایجاد صاعقه وجود دارد و شما در مکان‌های غیر سرپوشیده یا فضای باز قرار دارید، بهترین کار این است که سر خود را در میان زانوهای‌تان بگذارید تا از حفاظت بیشتری در برابر رعد و برق برخوردار شوید.

6. استفاده از قایق‌های برقی

قایق‌های برقی، لنگرگاه‌های برقی یا حتی دیگر وسایل تفریحی که در دریاچه‌ها برای مکان‌های تفریحی در نظر گرفته می‌شوند و از طریق الکتریسیته انرژی مورد نیازشان را تامین می‌کنند در برخی مواقع بسیار خطرناک هستند. دستگاه‌های قدیمی به دلیل وجود اتصالی، ممکن است جریان برق را به آب دریاچه متصل کنند.

کمی قبل‌تر در مورد رسانا بودن آب صحبت کردیم. به همین خاطر این اتصالی می‌تواند باعث برق‌ گرفتگی شناگران یا حتی افرادی که فقط یک لحظه دست خود را در آب کردند، شود. سالانه بین 5 تا 15 نفر به دلیل فرسودگی این وسایل تفریحی جان خود را از دست می‌دهند.

7. بسته‌های کوچک ژل سیلیکون

حتما شما هم بسته‌های کوچک ژل سیلیکون را دیده‌اید. این بسته‌ها در بسیاری از محصولات برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده می‌شوند. نوع دیگری از این محصولات هم وجود دارد، که نقش بوگیر دارند. روی پاکت این ژل‌ها به صورت خوانا نوشته شده که این ژل‌ها به هیچ‌وجه خوراکی نیستند و حتما باید آن‌ها را دور از دسترس کوکان نگه‌داشت.

اما متاسفانه 89 درصد از کودکان زیر 6 سال، این دانه‌های شیمیایی را می‌خورند و طبق آمار انجمن آمریکایی کنترل سموم، حدود 33,705 کودک در سال 2010 توسط این ژل‌های شیمیایی مسموم شده‌اند. احتمالا هیچ‌کدام از این کودکان بخاطر این دانه‌ها جان خود را از دست نداده‌اند ولی باید گفت که این موضوع خطرناک‌تر از چیزی هست که تصور می‌کنید و بهتر است همواره این بسته‌ها را دور از دسترس اطفال قرار دهید.

8. ظروف تفلون خراش‌دار

یکی از مواد شیمیایی که در ساخت ظروف تفلون استفاده می‌شود، پرفلوئوروک‌تانوئیک اسید است! خوردن این ماده سمی به دلیل استفاده از ظروف تفلون خش‌دار می‌تواند باعث ایجاد معضلات جدی و حتی سرطان در بدن انسان شود. البته لازم به ذکر است که این اسید در درجه حرارت بالا (دمای 680 درجه سانتی‌گراد) به طور کامل از ظرف شما از بین می‌رود. حتی مقدار بسیار کمی از این ماده شیمیایی خطر جدی و مهمی برای انسان محسوب می‌شود. به همین دلیل همیشه از ظروف تفلون سالم و بدون خراش برای آشپزی استفاده کنید.

9. غذایی که در ظروف پلاستیکی گرم می‌شود

استفاده از مایکروویو و ظروف پلاستیکی هم مشکلات خاص خودش را دارد. فرکانس بالای امواج این دستگاه مواد شیمیایی موجود در ظرف پلاستیکی را وارد غذای شما خواهد کرد. در حقیقت ماده بیسفِنول به‌کار گرفته شده در ظرف‌های پلاستیکی با ورود به مواد غذایی مشکلات جدی را برای سلامتی شما ایجاد می‌کنند.

این مواد حتی برای زنان باردار بسیار خطرناک بوده و علاوه بر تاثیر گذاری منفی روی جنین، حتی در رشد نوزاد هم اثرات مخربی دارند. زمانی که قصد دارید از مایکروویو برای گرم کردن وعده غذایی‌تان استفاده کنید، حتما ظروف فلزی را درون این دستگاه قرار دهید.

10. پرتوی ایکس مورد استفاده در دندان پزشکی

برخی از دندان پزشکان برای تصمیم‌گیری بهتر درباره وضعیت دندان‌های خراب، شما را وادار به گرفتن عکس‌هایی به وسیله اشعه ایکس می‌کنند. این پرتو به دلیل این‌که به صورت متمرکز به بدن‌تان وارد می‌شود، تاثیرات نامناسبی به همراه دارد.

همچنین بر اساس ادعای دکتر بوشبرگ (Bushberg) جلیقه سری که برای محافظت در برابر پرتو ایکس در اختیار شما قرار می‌گیرد، بیشتر جنبه روانشناسی داشته و برای جلوگیری از استرس بیمار به او داده خواهد شد. فوتون‌های این اشعه پس از تابش به دهان، باعث آسیب‌های جبران ناپذیر به بدن شخص بیمار می‌شود. دکتر بوشبرگ تاکید می‌کند که حساس‌ترین عضو در زمان تابش پرتو ایکس غده تیروئید بوده و لازم است قبل از انجام عکس‌برداری حتما با محافظ مناسب پوشانده شود.
منبع:برترین ها

همچنین ببینید

water-boiling

جوشاندن آب، راهی ساده برای کاهش میکروپلاستیک‌ها

تحقیقات جدید نشان می‌دهد جوشاندن ساده آب می‌تواند تا ۹۰ درصد میکروپلاستیک‌های موجود در آب شیر را از بین ببرد. میکروپلاستیک‌ها ذرات بسیار ریزی از پلاستیک هستند که خطرات سلامتی آن‌ها در حال بررسی است. جوشاندن آب به مدت ۵ دقیقه، به ویژه در آب‌های سخت با املاح معدنی بالا، می‌تواند میکروپلاستیک‌ها را به رسوب آهکی متصل کند. سپس می‌توان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *