عوامل محیطی شایع‌ترین عامل سرطان معده در ایران

عوامل محیطی شایع‌ترین عامل سرطان معده در ایران

عضو کمیته علمی و اجرایی اولین کنفرانس سرطان غرب آسیا با بیان اینکه شایع‌ترین نوع سرطان در ایران، سرطان معده است، نقش عوامل محیطی و آلودگی‌های محیطی را در بروز این بیماری بسیار موثر دانست.
دکتر ناصر پارسا گفت: این اولین بار است که کشورهای همجوار و ناحیه غرب آسیا با محوریت ایران کنفرانسی تحت عنوان اولین کنفرانس سرطان غرب آسیا برای برخورد هماهنگ و مناسب با سرطان برگزار می‌کنند و انتظار می‌رود این فعالیت منطقه‌ای با سخنرانان بین‌المللی در عرصه آنکولوژی نقطه عطفی برای هماهنگی اقدامات تحقیقاتی، آموزشی و درمانی مشترک در این منطقه باشد.
وی افزود: در محیط زیست حدود ۱۰۰ هزار نوع ماده شیمیایی شناسایی شده که هزار نوع آن سرطان‌زا است؛ مانند مشتقات نفتی، مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها و آفت‌کش‌ها و مشروبات الکلی که پرهیز از مصرف آنها در اختیار انسان‌ها است و می‌توانند با عدم مصرف این مواد عوامل سرطان‌زا را از خود دور کنند. طبق نتایج مطالعات، با کنترل عوامل خطر می‌توان تا ۴۰ درصد از بروز سرطان‌ها پیشگیری کرد.
پارسا در خصوص پیشگیری از سرطان‌ها، به سرطان معده اشاره کرد و گفت: هلیکوباکتری پیلوری که ۸۰ درصد افراد جهان به خصوص در خاورمیانه و ایران به دلیل مصرف زیاد سبزیجات در معده خود دارند، سبب زخم معده می‌شود اما به راحتی درمان می‌شود.
وی ادامه داد: در صورتی که این باکتری طی یک سال درمان نشود، سبب آسیب دیواره معده می‌شود و می‌تواند سرطان معده را به دنبال داشته باشد.
عضو کمیته علمی و اجرایی اولین کنفرانس سرطان غرب آسیا، شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان را به ترتیب سرطان پستان، روده بزرگ، معده، مری، ریه، تخمدان و خون و شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان را به ترتیب معده، مثانه، پروستات، روده بزرگ، ریه و مری عنوان کرد.
بنار اعلام روابط عمومی نخستین کنفرانس سرطان غرب آسیا، پارسا ضمن تاکید بر پیشگیری از بروز سرطان خاطرنشان کرد: ۵۰ درصد سرطان‌ها در صورت تشخیص به موقع درمان می‌شوند و فرد می‌تواند طول عمر طبیعی داشته باشد.
اولین کنفرانس سرطان غرب آسیا از ۲۷ تا ۲۹ آبان ماه با حضور متخصصان داخلی و متخصصانی از ۱۵ کشور در تهران برگزار می‌شود.
منبع:ایسنا

همچنین ببینید

Prostate-Cancer

آزمایش جدید و امیدوارکننده برای تشخیص سرطان پروستات

پژوهشگران موفق به توسعه‌ی آزمایشی با دقت بالا برای تشخیص سرطان پروستات شده‌اند. این آزمایش که از ۱۷ نشانگر ژنتیکی برای شناسایی سرطان استفاده می‌کند، قادر است سرطان‌های پروستات با درجه بالا را با دقت ۹۹% تشخیص دهد. این پیشرفت می‌تواند تحول بزرگی در زمینه‌ی تشخیص و درمان سرطان پروستات باشد. یکی از مزایای کلیدی این آزمایش، کاهش قابل توجه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *