عواقب نامطلوب بارداری قابل پیش‌بینی و پیشگیری است

عواقب نامطلوب بارداری قابل پیش‌بینی و پیشگیری است

یک فلوشیپ پریناتولوژی عنوان کرد: زنان در معرض خطر ابتلا به عواقب نامطلوب بارداری می‌توانند با سونوگرافی در هفته ۱۱ تا ۱۳ و سه ماهه دوم بارداری با تعیین سرعت جریان خون در شریان رحمی و مارکرهای سرمی شناسایی شوند.
به گزارش ایسنا، دکتر اشرف السادات جمال در آستانه پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران درباره روش پیش بینی عواقب نامطلوب بارداری، اظهار کرد: زنان بارداری که در معرض خطر ابتلا به عواقب نامطلوب بارداری مانند مسمومیت حاملگی، زایمان زودرس، محدودیت رشد داخل رحمی جنین و … هستند، می‌توانند با مشورت پزشک معالج خود برای پیش بینی عواقب‌ احتمالی و تعیین روش‌های درمانی آن اقدام کنند.
وی افزود: این دسته از زنان می‌توانند در هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری یا سه ماهه دوم برای پیش بینی این عواقب اقدام کنند. پیش بینی این مسائل به کمک داپلر (تعیین سرعت جریان خون) در شریان رحم انجام می‌شود که اگر فرد در این روش مقاومت نشان داد، عواقب احتمالی پیش بینی می‌شود و برای پیشگیری از بروز آن، اقدام و یا روش‌های مداخله‌ای طراحی می‌شود.
این استاد گروه زنان و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه افزود: در سه ماهه دوم بارداری علاوه بر داپلر می‌توان از مارکرهای سرمی نیز استفاده کرد.
جمال با بیان اینکه پیش بینی عواقب نامطلوب بارداری در حال حاضر برای تمام زنان باردار انجام نمی‌شود، گفت: اگر پزشک معالج بر اساس معاینات، سابقه بارداری‌های قبلی و خانوادگی و … احتمال بروز عواقب را در آنها پیش بینی کرده باشد، می‌تواند بررسی داپلر شریان رحمی را درخواست کند.
بنابر اعلام دبیرخانه این کنگره و به گفته وی، در مارکرهای سرمی سه ماهه اول مانند βhcG و PAPP-A و در سه ماهه دوم کوآد مارکرها هم به ما کمک می‌کنند که تا حدی عواقب نامطلوب را پیش بینی کنیم، ولی اینها حساسیت کافی را ندارند. سونوگرافی مایع آمنیوتیک در سه ماهه دوم هم می‌تواند عملکرد جفتی را نشان دهد و همراه بیومتری جنین، در رشد جنین به ما کمک کند.
منبع:Isna

همچنین ببینید

Detoxification-o-the-body

7 روش فوق العاده برای سم زدایی بدن

خیلی از افراد بعد از چند روز مسافرت، تعطیلی و یا مهمانی و پرخوری‌کردن به این فکر می‌کنند که حالا باید بدن خود را پاک‌سازی کنند و با این هدف سراغ رژیم‌های غذایی سخت و محدودکننده می‌روند یا محصولات دتاکس یا سم‌زدا خریداری می‌کنند، مثل چای دتاکس، مکمل و… اما واقعیت یک چیز ساده است: اینکه شما برای سم‌زدایی یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *