عوارض ناشی از بیماری کرونا

عوارض کرونا بر بدن

 

برخی از افراد (حدود 1 در 6) عوارضی دارند از جمله بعضی از آنها که تهدید کننده زندگی است. بسیاری از این عوارض ممکن است به دلیل بیماری شناخته شده به عنوان سندرم آزادسازی سیتوکین یا طوفان سایتوکاین ایجاد شود. این در شرایطی است که یک عفونت باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما پروتئین های التهابی بنام سیتوکین را به جریان خون سرازیر کند. آنها می توانند بافت را بکشند و به اعضای بدن، از جمله ریه ها، قلب و کلیه ها آسیب وارد کنند.

عوارض COVID-19 ممکن است موارد زیر را شامل شود.

نارسایی حاد تنفسی

هنگامی که نارسایی حاد تنفسی دارید، ممکن است ریه های شما اکسیژن کافی را وارد خون شما نکند یا ممکن است دی اکسید کربن کافی را بیرون ندهد. هر دوی این مشکلات می توانند همزمان اتفاق بیفتند.

ذات الریه

سنبله در موارد ذات الریه اولین نشانه عروق کرونا ویروس جدید در چین بود. هنگامی که دچار ذات الریه هستید، کیسه های هوا در ریه های شما ملتهب می شوند و تنفس آن را سخت تر می کند.

دانشمندانی که تصاویر ریه های بیماران مبتلا به COVID-19 را بسیار مطالعه کرده اند، دریافتند آنها با مایعات، چرک و بقایای سلول پر شده اند. در این موارد، بدن بیماران قادر به انتقال اکسیژن به خون نبودند تا سیستمهای خود به درستی کار کنند.

سندرم پریشانی حاد تنفسی (ARDS)

در اوایل شیوع COVID-19 در چین ، سندرم پریشانی حاد تنفسی (ARDS) یکی از شایع ترین عوارض بود. با ARDS ، ریه ها به حدی آسیب دیده اند که مایعات شروع به نشت در آنها می کنند. در نتیجه بدن برای ورود اکسیژن به جریان خون مشکل دارد. ممکن است تا زمان بهبودی ریه های شما به نفس مکانیکی (مانند دستگاه تهویه هوا) نیاز داشته باشید.

صدمات حاد کبد

تحقیقات نشان می دهد که بیمارانی که بیشترین بیماری را دارند بیشترین خطر آسیب به کبد را دارند. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که آیا این ویروس به کبد صدمه می زند یا دلیل دیگری دارد. آسیب حاد کبدی و نارسایی کبدی عوارض خطرناک برای زندگی است. (“حاد” به معنای آن است که ناگهان اتفاق می افتد.)

آسیب حاد قلبی

مطالعات مربوط به افرادی در چین که با COVID-19 بستری شده اند ، نشان داد که برخی از مشکلات قلبی ، از جمله آریتمی ایجاد می کنند. محققانی که در واشنگتن افرادی را مطالعه می کنند که از بیماری COVID-19 بسیار بیمار بودند و در بیمارستان تحت معالجه قرار می گرفتند نیز دریافتند که دارای سطح بالایی از بیماری های قلبی هستند. اما هنوز مشخص نیست که آیا این ویروس، قلب بیماران را تحت تأثیر قرار داده است یا خسارت وارد شده است زیرا این بیماری به طور کلی باعث ایجاد استرس در بدن آنها شده است.

عفونت ثانویه

یک عفونت ثانویه به این معنی است که شما با اولین مشکلی که داشتید ، به یک عفونت مبتلا نمی شوید. در این حالت ، این بدان معناست که فرد مبتلا به COVID-19 به چیز دیگری آلوده می شود.

با بررسی چندین مطالعه انجام شده تاکنون بر روی بیماران مبتلا به COVID-19 بستری شده ، مشخص شد که عفونت ثانویه یک عارضه ممکن است ، اما شایع نیست. بعضی اوقات ، فردی که با آن مبارزه می کند (یا در حال بهبودی است) ویروسی به باکتری ها آلوده می شود. این می تواند به اندازه کافی جدی باشد تا خطر مرگ را افزایش دهد.

آسیب حاد کلیه

به نظر نمی رسد این یک عارضه شایع باشد ، اما اگر اتفاق بیفتد، جدی است. اگر کلیه های شما کار را متوقف کنند، پزشکان برای متوقف کردن آسیب ها، درمان را شروع می کنند. ممکن است دیالیز شود (که در آن دستگاه خون شما را فیلتر می کند) تا زمانی که کلیه های شما به حالت عادی بازگردند. اما گاهی اوقات ، این آسیب بهبود نمی یابد و افراد به بیماری مزمن کلیه مبتلا می شوند، که باید طولانی مدت مدیریت شود.

شوک سپتیک

سپسیس وقتی اتفاق می افتد که واکنش بدن شما به عفونت نادرست باشد. مواد شیمیایی موجود در جریان خون شما برای مقابله با بیماری، واکنش مناسبی را ایجاد نمی کند و در عوض اعضای بدن شما آسیب می بینند. اگر این روند متوقف نشده باشد ، می توانید به آن چیزی که تحت عنوان شوک سپتیک گفته می شود بروید. اگر فشار خون شما بیش از حد افت کند ، شوک سپتیک می تواند کشنده باشد.

انعقاد درون رگی منتشر

هنگامی که انعقاد درون رگی منتشر یا DIC را ایجاد می شود، پاسخ لخته شدن خون بدن درست کار نمی کند. لخته های غیر طبیعی تشکیل می شود، که می تواند منجر به خونریزی داخلی یا نارسایی اندام شود.

سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان

برخی از کودکان و نوجوانان با بیماری به نام سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان (MIS-C) یا سندرم التهابی مولتی سیستم در کودکان (PMIS) بستری شده اند. پزشکان هنوز در مورد آن می آموزند ، اما آنها فکر می کنند که این بیماری با تاج ویروس جدید مرتبط است. علائم آن شامل تب ، درد شکم ، استفراغ ، اسهال ، راش ، سردرد و سردرگمی است. آنها شبیه به سندرم شوک سمی یا بیماری کاوازاکی هستند که باعث ایجاد رگ های خونی در کودکان می شود.

رابدومیولیز

این یک وضعیت بسیار نادر است ، اما یکی از محققان COVID-19 در حال مشاهده است. در رابدومیولیز ، عضلات شما تجزیه می شود و بافت می میرد. با جدا شدن سلول ها ، پروتئینی به نام میوگلوبین جریان خون شما را آب می کند. اگر کلیه های شما نتوانند آنقدر سریع از خون شما بیرون بروند ، می تواند بر آنها غلبه کند و باعث مرگ شود.

 

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

cold-feet

6 عامل مهمی که منجر به سردی پا می‌شود

بسیاری از افراد اغلب پاها و دستان سردی دارند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که این سردی ممکن است یک ویژگی ارثی باشد. هنگامی که دمای مرکزی بدن کاهش می‌یابد، رگ‌های خونی کوچک در دست‌ها و پاها منقبض می‌شوند. این کار خون را از اندام‌های بیرونی ما دور می‌کند تا بخش‌های داخلی بدن را گرم نگه دارد. افراد لاغر و کسانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *