علل بروز چاقی در کودکان

علل بروز چاقی در کودکان

متخصص تغذیه گفت: در سالیان اخیر شاهد افزایش 30 تا 40 درصدی چاقی در کودکان بوده ایم. این طرز تفکر که هرچه کودک چاق تر باشد سالم تر است بسیار اشتباه است به گونه ای که این موضوع نیز خود زمینه ساز بیماری در سنین بالاتر است.
سید ضیاالدین مظهری، در خصوص علل بروز افزایش یا کاهش گفت: وزن همواره در طول زندگی انسان با دریافت انرژی روزانه مرتبط است، به گونه ای که بعد از مصرف قند، چربی‌ها و پروتئین ها بدن انرژی مازاد را به صورت چربی ذخیره می کند، به گونه ای که اگر تعادل در مصرف مواد غذایی بهم بخورد دچار افزایش یا کاهش وزن خواهیم شد.اگر بعد از ایام رشد و بلوغ بتوانیم بین انرژی دریافتی و فعالیت های جسمانی تعادل برقرار کنیم می توان تا ده سال وزن را ثابت نگه داشت.
وی ادامه داد: هر ده سال به ده سال به دلیل کاهش انرژِی مصرفی بدن( به میزان 5 تا 7 درصد )، اگر نسبت به میزان سابق غذا مصرف کنیم به مرور زمان دچار افزایش وزن خواهیم شد که در میان سالی یا سالمندی این اضافه وزن به صورت شکم تجلی می‌کند.
بنیانگذار و قائم مقام انستیتو ژنتیک گفت: مقایسه کردن کودکان خود با کودکان دیگران کاری اشتباه است به طوری که باید به مسایل ژنتیکی توجه داشت، برخی از مادران فکر می کنند کاهش رشد قد به دلیل کاهش خوراک کودک است که به دلیل کاهش نیاز به مواد غذایی نسبت به دو یا سه سال اول زندگی کودک امری عادی است.
وی تصریح کرد: اما متاسفانه عده ای از مادران اصرار دارند که با اجبار و زور و استفاده از هر روشی به کودک خود غذا بدهند که این امری بسیار اشتباه است به گونه ای که همین باور غلط باعث افزایش وزن و چاقی در کودکان شده است و در سالیان اخیر شاهد افزایش 30 تا 40 درصدی چاقی در کودکان بوده ایم. این طرز تفکر که هرچه کودک چاق تر باشد سالم تر است بسیار اشتباه است به گونه ای که این موضوع نیز خود زمینه ساز بیماری در سنین بالاتر است.
مظهری افزود: آموزش مادران در خصوص تغذیه صحیح کودک و زدودن باورهای غلط، از بین بردن وسواسی که در مادران کم سن و سال در زمینه تغذیه کودکشان به صورت سینه به سینه دریافت کرده اند، از اصول مهم برای کنترل وزن کودک است، همچنین تحلیل برنامه های غذایی روزانه کودک و بررسی تغذیه هفتگی کودکان و شناخت و تعیین اشتباهات به عمل آمده در تغذیه روزانه و ارائه توصیه های عملی و کاربردی به خانواده ها برای رفع تدریجی روشهای غلط به کار برده شده و تعدیل تدریجی و حذف کامل میان وعده های غذایی پرانرژی و فاقد مواد مغذی لازم (چیپس، پفک، شربتها و نوشابه ها) از روش های تعدیل وزن در کودکان است
منبع:فارس نیوز

همچنین ببینید

Beetroot-Juice

قلبی سالم با نوشیدن آب چغندر در دوران یائسگی

بعد از یائسگی، خطر بیماری قلبی در خانم ها افزایش پیدا می کنه چون بدنشون دیگه به طور طبیعی مواد لازم برای سلامت رگ های خونی رو تولید نمی کنه. حالا یه تحقیق جدید نشون داده که مصرف روزانه آب چغندر می تونه به سلامت رگ های قلبی خانم های بعد از یائسگی کمک کنه. آب چغندر باعث تولید اکسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *