علل ، علائم و درمان سرطان بیضه

سرطان بیضه (Testicular cancer) یکی از سرطان های شایع در مردان است که معمولا در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی رخ می دهد. اگر این بیماری در مراحل ابتدایی کشف شود، به آسانی قابل درمان است.

سرطان بیضه درمان نشده به غدد لنفاوی و سرانجام سایر قسمت های بدن گسترش یافته و نهایتا منجر به مرگ خواهد شد. سرطان معمولا یک بیضه را درگیر می کند. بیشتر تومورهای بیضه از سلولهای تولید کننده اسپرم منشا می گیرند.

 

۴ نوع سرطان بیضه وجود دارد:

 

1. سمینوم (Seminoma)

2. آمبریونال کاسینوما ( Embryonal Cacinima)

3. تراتوما (Teratoma)

4. کوریوکارسینوما (Choriocarcinoma)

که از این بین نوع اول یا سرطان مجاری منوی شایعترین نوع است و در سنین ۳۵ تا ۴۵ سالگی بیشتر دیده می شود.

 

علل سرطان بیضه :

 

علت پيدايش تومور بيضه نامشخص است، اما عوامل مادرزادي و اکتسابي مي توانند در پيدايش سرطان نقش داشته باشند. بطور خلاصه عوامل مؤثر در پيدايش سرطان بيضه را مي توان بصورت زير بيان کرد.

 

¤ کريپتورکيديسم (نهان بيضگي)

 

قوي ترين ارتباط ميان سرطان و بيضه نزول نيافته وجود دارد و شايع ترين نوع سرطان نيز در اين افراد سمينوم است. بيشترين احتمال بروز سرطان، در بيضه نزول نيافته در نوع شکمي آن وجود دارد و کمترين احتمال مربوط به نوع مغبني (اينگوينال) است.

 

¤ تجويز استروژن به مادر در دوران حاملگي

 

¤ آسيب هاي بافتي بيضه ناشي از ضربه يا عفونت

عوامل خطرساز

 

از جمله عوامل خطرساز براي ابتلا به سرطان بيضه مي توان به موارد زير اشاره کرد:

• نژاد: احتمال بروز سرطان سينه در يک مرد سفيد پوست ۲٪ براي تمام طول عمر وي میباشد. ميزان بروز سرطان بيضه در سياه پوستان يک چهارم سفيدپوستان است.

• محل درگيري: سرطان بيضه در طرف راست از شيوع بيشتري برخوردار است. اين امر با شيوع بيشتر کريپتورکيديسم ( نهان بيضگي ) در طرف راست همراه است.

• وضعيت اقتصادي اجتماعي: احتمال بروز تومور بيضه در مرداني که در سطوح اقتصادي اجتماعي بالاتري به سر مي برند بيشتر است.

 

علائم سرطان بیضه

 

شما متوجه علائم نخواهید شد مگر این که به طور منظم بیضه های خود را معاینه کنید.

علائم عبارتند از:

◊ توده بدون درد و سفت در بیضه مبتلا

◊ تغییر اندازه و قوام بیضه

◊ درد مبهم در کیسه بیضه

◊ ندرتا، درد ناگهانی تیز در بیضه مبتلا

در برخی موارد، مایع در کیسه بیضه تجمع پیدا می کند ( هیدروسل ) و در صورت هر گونه تغییر در بیضه باید فورا با پزشک خود مشورت کنید.

شناسائی و تشخیص سرطان بیضه

 

– ارزيابي آزمايشگاهي

در بيماري پيشرفته، کم خوني ديده مي شود. در انتشار به کبد اختلال در آزمون هاي عملکرد کبدي و در نتيجه انسداد حالب، اختلال در آزمايش هاي عملکرد کليوي مشاهده مي شود. شاخص هايي در تشخيص و نيز پيگيري درمان سرطان بيضه وجود دارد که عناصر بيوشيميائي خاصي هستند.

– تصويربرداري

محصولات تخصصی درمانی و آرایشی ضدجوش

مراقبت و دیزاین ناخن ها

با کمک سونوگرافي بيضه مي توان سرطانهاي بيضه را به سرعت و بطور دقيق تشخيص داد. به منظور درجه بندي سرطان عکسبرداري از قفسه سينه و سي تي اسکن لگن و شکم لازم است.

تشخيص افتراقي

شايع ترين اشتباه تشخيصي در مورد سرطان بيضه، اپيديديميت (التهاب مجاري اسپرم بر) است. دومين اشتباه شايع تشخيصي هيدروسل (آب آوردن بيضه) است. اگر در حضور هيدروسل نتوان بيضه را بطور کامل معاينه کرد، بايد سونوگرافي انجام داد . نبايد مايع هيدروسل را با سوزن بيرون کشيد.

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

Prostate-Cancer

روش‌های ساده‌تر اما دقیق‌تر برای تشخیص سرطان پروستات در راه است

پژوهش‌های جدید در حال بررسی و ساده‌سازی روش‌های غربالگری سرطان پروستات هستند. آزمایش PSA که روشی رایج برای تشخیص سرطان پروستات است، با وجود مزایایی مانند کاهش مرگ ناشی از سرطان، معایبی مانند نتایج مثبت کاذب و درمان‌های غیرضروری نیز دارد. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد برای مردان کم‌خطر، آزمایش خون هر ۵ سال یک بار کافی است. همچنین طبق این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *