کلینیک مجازی من

می‌توانید از طریق شماره ۰۹۳۳۲۷۲۱۷۱۱ در تلگرام یا واتساپ با ما در ارتباط باشید.


3 مارس, 2019 بدون دیدگاه

علت بروز توده ها و کیست های دهان

اخبار دهان و دندان

چه عواملی باعث بروز توده یا تومور در دهان می شوند؟

میزان شیوع شکاف های لب و کام در ایران چقدر است؟

در مورد آمار این بیماری در ایران اطلاعات دقیقی ندارم ولی طبق کتاب های مرجع این آمار در آمریکای شمالی ۱ مورد در ۷۰۰ زایمان است. بر همین اساس یک نوزاد در ۷۰۰ نوزاد دارای شکاف لب یا کام یا هر دو است و این آمار به نسبت نژادهای مختلف یا عوامل زمینه ای دیگر دارای تغییر است. در ایران نیز شاهد این مشکل هستیم و متاسفانه خیلی موارد از این بیماران به علت فقر مالی و قرار داشتن در مناطق محروم از برخوردار بودن از درمان به موقع و مناسب محروم هستند. در ایران کل امکانات لازم برای جراحی این بیماران فراهم است و موفقیت‌های زیادی در این زمینه حاصل شده است.

میزان شیوع تومورها و کیست های حفره دهان در ایران چقدر است؟

این ضایعات شیوع بالایی دارند که خوشبختانه اکثریت آنها دارای ماهیتی خوش خیم هستند.

علت تومورها و کیست های حفره دهان چیست؟

شایع‌ترین دلایلی که در تشکیل کیست‌ها و تومورها دیده می‌شود علت عفونی داشته و به‌ دنبال آلوده شدن پالپ* Pulp دندان‌ها در انتهای ریشه دندان و در داخل استخوان به‌ وجود می‌آیند. تومورها و کیست ها با عللی دیگر مثل ازدیاد سلول‌های سازنده بافت‌های دندانی یا سلول های غدد بزاقی نیز می‌توانند تشکیل و اینگونه مشکل ها را ایجاد کنند، البته اکثر این ضایعات باید درمان شوند تا مشکلی برای بیمار در آینده ایجاد نکنند.

* پالپ دندان Pulp :مغز دندان یا پالپ به رگ‌ها و اعصاب دندان گفته می‌شود.

درمان تومورها و کیست های حفره دهان چگونه است؟

بسیار مهم است که روش درمانی صحیح در این زمینه نیز اعمال شود، در مورد ضایعات بدخیم ناحیه دهان با وجود شیوع کمتر نیز باید بسیار آگاه باشیم.

چه زمانی باید درباره تغییرات در ناحیه دهان به پزشک مراجعه کنید؟

به صورت یک قانون کلی هر گونه تغییر در رنگ یا حالت لایه های مخاطی دهان، ایجاد هرگونه زخم در محیط دهان و یا ایجاد هر گونه توده، اگر بدون علت واضح و بالای دو هفته باشد باید تحت معاینه و آزمایش جهت تشخیص قرار بگیرد.

متاسفانه درصد بالایی از مراجعان مبتلا به ضایعات بدخیم حفره دهان بسیار دیر اقدام به درمان می‌کنند که هرگونه تعلل در این امر باعث سخت‌تر شدن درمان و پایین‌تر آمدن شانس موفقیت درمان می‌شود.

منبع:سیمرغ

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *