Dandruff

علت اصلی شوره سر

به گزارش بهداشت نیوز شوره اغلب با خشکی پوست سر اشتباه گرفته می‌شود اما شوره و خشکی پوست سر دو عارضه متفاوت هستند. پوسته‌های ریز شوره نشانه‌ای از یک عارضه پوستی به نام «درماتیت سبوره‌ای» هستند.

شوره چیست؟

درماتیت سبوره‌ای یک عارضه پوستی رایج است که می‌تواند به شکل شوره در پوست سر و/یا به صورت پلاک‌های فلس‌مانند در پوست ظاهر شود. این پلاک‌ها بسته به رنگ پوست دارای رنگ‌های متفاوتی هستند و می‌توانند خشک، چرب یا خارش‌دار باشند.

درماتیت سبوره‌ای معمولاً در نواحی از پوست بدن که چربی زیادی تولید می‌کنند، مانند پوست سر، کناره‌های بینی، ابروها، گوش‌ها، قفسه سینه و حتی پلک‌ها بروز می‌کند.

علت شوره چیست؟

شوره – یا به طور کلی‌تر درماتیت سبوره‌ای- معمولاً به دلیل واکنش التهابی به «مالاسزیا فورفور»، یک نوع قارچ که روی پوست همه افراد زندگی و رشد می‌کند، ایجاد می‌شود. افرادی که دچار شوره می‌شوند یا مخمر بیشتری روی پوستشان رشد می‌کند یا پوستشان به این قارچ حساسیت بیشتری دارد یا ممکن است ترکیبی از هر دوی این عوامل وجود داشته باشد.

چرا به طور ناگهانی دچار شوره زیادی شده‌ام؟

عود کردن بیماری درماتیت سبوره‌ای ممکن است به دلیل محرک‌های گوناگونی باشد. یکی از عوامل برانگیزاننده این عارضه طولانی کردن فاصله میان شستن موها است. این تأخیر باعث افزایش رشد قارچ پوستی و رسیدن به نقطه‌ای می‌شود که پوست دیگر نمی‌تواند آن را تحمل کند و نسبت به آن واکنش التهابی نشان می‌دهد و همین و واکنش است که شوره را ایجاد می‌کنند.

چرا با وجودی اینکه هر روز موهایم را می‌شویم، شوره می‌زنم؟

فراوانی لازم برای شستشوی موها برای پیشگیری از شوره در افراد متفاوت است. در برخی افراد ممکن است فاصله میان شستشوی موها به دو هفته برسد بدون اینکه درماتیت سبوره‌ای یا شوره سر بروز کند، و در افراد دیگر ممکن است فقط اگر یک تا دو روز شستشوی موها به تأخیر بیفتید، شوره سر شدیدی بروز کند. بنابراین شما باید برنامه شستشوی سر مناسب خودتان را پیدا کنید.

اگر از افراد مستعد شوره سر هستید، از شامپوهای حاوی مواد ضد قارچی استفاده کنید. همچنین اگر شمار موارد شستن موهایتان را افزایش دهید، با کاهش انباشتگی قارچ روی پوست به پیشگیری از ایجاد شوره سر کمک می‌کنید.

منبع: همشهری

بیشتر بخوانید “ از بین بردن خارش و شوره سر با سرکه سیب

همچنین ببینید

bariatric-surgery

جراحی چاقی و متابولیک برای کاهش وزن بهتر از داروهای جدید است!

تحقیقات جدید نشان می‌دهد عمل جراحی چاقی و متابولیک در مقایسه با دو نوع داروی جدید برای چاقی و همچنین تغییر سبک زندگی، منجر به کاهش وزن بیشتر و ماندگارتر می‌شود. بر اساس این مطالعه، افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار می‌گیرند، کاهش وزن قابل توجهی را تجربه می‌کنند و این کاهش وزن در مقایسه با داروهای لاغری، در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *