1482

علایم و درمان تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک)

1482

نوروم آکوستیک چیست؟

نوروم آکوستیک یک تومور خوش خیم است که در عصب که گوش به مغز متصل است. تومور معمولا به آهستگی رشد می کند. در ابتدا، ممکن است علائم یا نشانه های خفیف داشته باشد. تومور نیز می تواند در نهایت باعث بی حسی و یا فلج صورت شود.

اگر رشد کند و به اندازه کافی بزرگ شود، می تواند به مغز فشار آورد و زندگی را تهدید کند. به اين تومور وستيبولار شوانوما هم گفته مي شود چون منشاء اوليه تومور از عصب وستبرلار است. اين تومور شايع ترين تومور ناحيه CPA (زاويه مخچه برين استم) است. این تومورها در دهه‌های 40 تا 60 زندگی در افراد شایعتر است.

اهميت اين تومور به خاطر موقعيت تومور است كه زيرا عصب شنوايي و عصب صورت (زوج 7 و 8) در اين تومور گرفتار است. منشاء تومور عصب ستيبولاردر از كانال گوش داخلي است و بتدريج رشد كرده و در ناحيه زاويه مخچه و ساقه مغز رشد مي كند و در مواردي كه بسيار بزرگ باشد با چسبندگي به ساقه مغزي مي تواند عوارض حركتي و حتي هيدروسفالي (افزايش مايع مغزي نخاعي) ايجاد كند.

علایم و نشانه های تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک)

◊ کاهش شنوایی شایع ترین نشانه است و بیشتر، نوع حسی عصبی آن دیده می شود.

◊ وزوز گوش بسیار شایع است و معمولاً به صورت یک طرفه ایجاد می شود.

◊ سرگیجه در بیماری تومور عصبی شنوایی شایع نیست ولی در بعضی از بیماران وجود دارد. در تومورهای کوچک تر، سرگیجه دیده می شود.

◊ اختلالات عصبی صورت فقط در تومورهای بزرگ دیده می شوند.

ο خطر مرگ ( 5/0 تا 2 درصد)

ο سکته مغزی ( نادر)

ο آسیب دیدگی مخچه، پل مغزی و بخش گیجگاهی مغز ( نادر)

ο نشت مایع مغزی نخاعی ( در 5 تا 15 درصد بیماران)

ο مننژیت ( 2 تا 10 درصد)

ο ضعف عضلات صورت

ο احتمال کاهش شنوایی ( بلافاصله بعد از عمل)

ο سردرد ( 10 تا 34 درصد)

ο عدم تعادل

تشخیص نوروم آکوستیک (تومور عصبی شنوایی)

اُدیومتری سنتی مفیدترین آزمایش تشخیص تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک) است.

♦ آزمایش ABR

♦ ام.آر.آی به تأئید تشخیص کمک می کند.

♦ الکترو نیستاگموگرافی اغلب غیر طبیعی است.

♦ حدوداً در 50 درصد بیماران، آزمایش NEG غیر طبیعی توام با کاهش (فقدان) یک طرفه در آزمایش کالریک وجود دارد.

♦ گاهی تومور عصبی شنوایی (نوروم آکوستیک) در جریان انجام اسکن یا MRI برای یافتن علت بیماری دیگر ( مثل سردرد میگرنی) به طور اتفاقی تشخیص داده می شود.

درمان نوروم آکوستیک

انتخاب روش درمانی مناسب بستگی به برخی عوامل، از جمله موارد زیر دارد:

¤ اندازه تومور

¤ آیا تومور در حال رشد است.

¤ سن شما

¤ سایر شرایط پزشکی ممکن است شما داشته باشید.

¤ شدت علایم شما و تاثیر آنها بر زندگی تان

سه دوره های اصلی درمان برای نوروم آکوستیک وجود دارد:
* نظارت
* جراحی
* پرتو درمانی

ملاحظات را نیز انتظار هوشیارانه می نامند. از آنجا که نوروم آکوستیک سرطانی نیستند و به آرامی رشد می کنند، به درمان فوری لازم نیست. اغلب پزشکان تومور را با اسکن MRI دوره ای ملاحظه می کنند و اگر تومور بسیار رشد کند و یا علائم آن جدی باشد ، درمانهای دیگر را پیشنهاد می دهند. عمل جراحی برای نوروم آکوستیک میتواند همه یا بخشی از تومور را از بین ببرد.

سه روش اصلی جراحی برای از بین بردن یک نوروم آکوستیک وجود دارد:

Translabyrinthine: که یک برش در پشت گوش ایجاد می شود و استخوان پشت گوش و برخی از قسمت های میانی گوش از بین برده می شود. این روش برای تومورهای بزرگتر از 3 سانتی متر استفاده می شود.

دست آورد این رویکرد این است که به جراح اجازه می دهد قبل از برداشتن تومور عصب جمجمه (عصب صورت) به وضوح ببیند. نقطه ضعف این روش از دست دادن شنوایی دائمی شود.

رتروسيگموئيد / زیر اکسیپیتال: که با باز کردن جمجمه در نزدیکی پشت سربه پشت تومور می رسند. این رویکرد برای از بین بردن تومورها با اندازه های مختلف استفاده می شود و شنوایی را حفظ می کند.

حفره میانه: که برای دسترسی و حذف تومورهای کوچک محدود به کانال گوش داخلی، گذرگاه های باریک مغز به گوش میانی و داخلی یک قطعه کوچک از استخوان بالا کانال گوش را از بین می برند. با استفاده از این روش احتمال دارد که جراح بتواند شنوایی بیمار را حفظ کند.

جدیدا روش های ناگستر تمامی جراحان را به برداشتن آندوسکوپی فراخوان می کنند تا نوروم آکوستیک را با استفاده از یک دوربین کوچک وارد شده از طریق یک سوراخ در جمجمه از بین ببرند. این روش تنها در مراکز پزشکی عظیم با جراحان خاص آموزش دیده ارائه شده است. مطالعات اولیه نشان می دهد میزان موفقیت این عمل مشابه با عمل جراحی معمولی است.

پرتو درمانی در برخی موارد برای نوروم آکوستیک توصیه می شود. مطابق پیشرفت های اخیر، تکنیک های حاصله، ارسال دوز بالایی از اشعه به تومور با کمترین آسیب به بافت اطراف آن را ممکن ساخته اند.

– جراحی تشعشعی استریوتاکتیک تک جلسه (SRS)، که در آن صدها پرتو کوچک در یک جلسه تومور را هدف می گیرند.

– پرتودرمانی استریوتاکتیک چند جلسه ای (FSR)، که دوزهای کمتری از اشعه روزانه را در طول چند هفته ارائه می دهند.

هر دو این روش ها سرپایی هستند، به این معنی که نیازی به بستری شدن ندارند. آنها سلول های تومور را از بین می برند. رشد تومور ممکن است کم و یا متوقف گردد و یا حتی ممکن است کوچک شود، اما تابش به طور کامل تومور را حذف نمی کند. انواع دیگر پرتو درمانی نیز استفاده می شود.

منبع:بیتوته

همچنین ببینید

ear-infection

نکات مهمی که باید درباره عفونت گوش بدانید

به گزارش مشرق، ابراهیم رزم‌پا درباره انواع عفونت گوش و راه‌های درمان این عارضه گفت: به طور کلی عفونت‌های گوش به ۲ دسته عفونت‌های حاد و عفونت‌های مزمن تقسیم می‌شود که از جمله عفونت‌های حاد می‌توان به عفونت‌های قارچی و باکتریایی اشاره کرد که درمان طبی دارد و اغلب با درمان‌های دارویی بهبود پیدا می‌کند؛ عفونت‌های قارچی با استفاده از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *