Deadly-virus

شیوع ویروس جدید و کشنده در ایران حقیقت دارد؟

دکتر علیرضا ناجی با اشاره به اینکه طی روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر شیوع ویروس خطرناک با نام ایکس، مکرر شنیده می‌شود، اظهار کرد: واقعیت این است که نه بیماری ایکس جدیدی آمده و نه تا به امروز مورد تازه‌ای شناسایی شده است.

وی با بیان اینکه صرفا سازمان بهداشت جهانی نسبت به شیوع بیماریها و‌ ویروس‌های جدید هشدار داده افزود: کارشناسان بهداشت جهانی این زنگ خطر را در مورد نیاز به آمادگی برای ظهور فرضی یک پاتوژن به صدا درآورده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه در هفته‌های اخیر جمعی از متخصصان بهداشت عمومی در طول نشست سالانه 2024 گرد هم آمدند تا در مورد چشم‌انداز بیماری X بحث شود توضیح داد: این دانشمندان معتقدند در آینده ممکن است بیماری رخ دهد که چندین برابر از کووید 19 خطرناکتر باشد.

دکتر ناجی اضافه کرد: مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در پانل آمادگی برای بیماری X  گفت که سازمان بهداشت جهانی برای اولین بار در سال 2018 اصطلاح بیماری X را ابداع کرد، این اصطلاح نشانه‌ی آن است که یک اپیدمی جدی بین‌المللی می‌تواند توسط یک پاتوژن ایجاد شود، در حال حاضر این بیماری ناشناخته است ولی در عین حال می‌تواند باعث بیماری انسانی شود.

استاد گروه ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خاطرنشان کرد: بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی بیماری کرونا را می‌توان اولین نوع از بیماری  X  درنظرگرفت.

وی در پاسخ به این سوال که بیماری X چگونه می‌تواند ایجاد شود، گفت: با وجود اینکه در نهایت مشخص نیست که بیماری X  از کجا خواهد آمد و یه چه زمانی ظهور می‌کند، برخی کارشناسان نظریه‌های دارند، بیماری ایکس احتمالا می‌تواند یک ویروس تنفسی باشد، یا عامل آن ویروسی باشد که قبلا در بین حیوانات در گردش بوده، اما هنوز به انسان منتقل نشده است، به طور مثال ممکن است در خفاش‌ها باشد مانند کووید 19 و یا در پرندگان همانند آنفولانزای پرندگان و یا حتی در انواع دیگر گونه‌های جانوری مثل خوک یا سایر حیوانات باشد.

دکترناجی ادامه داد: تجاوز بیش از پیش انسان به حیاط وحش، تغییرات آب و هوایی در جهان، تحقیقات نابه جا توسط غیرمتخصصان می‌توانند بر روند پیدایش این بیماری‌ها در آینده اثر داشته باشد.

استاد تمام دانشگاه درباره آمادگی‌های مورد لزوم دربرابر جهش‌های ویروسی تاکید کرد: به استناد نظریات سازمان بهداشت جهانی؛ آمادگی برای بیماری X مستلزم تعهد مجدد برای تقویت مراقبت‌های بهداشتی و همچنین تحقیق و توسعه برای آزمایش دارها و سایر ابزارهاست، همه گیری کووید درس‌هایی برای آینده ارایه کرده بنابراین مشکلاتی که برخی کشورها در مدیریت بیماری با آن مواجه شدند و موجبات افزایش بیماران در بیمارستانها را ایجاد کرد برای کشورهامشخص است.

اجرای اصول بهداشتی، عقیم سازی انتشاربیماری، ایجاد بسترمناسب در تشخیص آزمایشگاهی بیماریهای عفونی، انجام ردیابی موارد در تماس با بیمار و  تقویت زنجیره‌های تامین لوازم و تجهیزات از جمله مواردی بود که دکتر ناجی با هدف کنترل بیماری‌های نوپدید به آن اشاره کرد.

همچنین ببینید

Bird-flu

مرگ یک مرد بر اثر آنفولانزای پرندگان در مکزیک

در ماه آوریل سال 2024، مردی 59 ساله در مکزیک بر اثر ابتلا به نوع A(H5N2) آنفولانزای پرندگان جان خود را از دست داد. این اولین مورد ابتلای انسان به این سویه از ویروس در جهان است که به صورت آزمایشگاهی تأیید شده است. هنوز مشخص نیست که این فرد چگونه به ویروس آلوده شده است، اما او سابقه بیماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *