چگونه سوختگی پوست را در خانه درمان کنیم؟

متاسفانه سوختگی پوست یکی از شایع ترین اتفاقات ناخوشایندی است که می‌تواند هر فردی را در اثر آفتاب سوختگی، برخورد با فلزات داغ، ریختن مایعات داغ بر روی پوست و یا بخار آب جوش تحت تاثیر قرار دهد. اما راه حل چیست؟ چطور می‌توان سوختگی پوست را در خانه درمان کرد و مانع از ایجاد تاول پوستی شد؟

در ادامه این مقاله به چند تکنیک موثر برای درمان سوختگی و جلوگیری از ایجاد تاول پوستی اشاره می‌کنیم پس همراه ما باشید.

آب خنک

ساده ترین اقدامی که می‌توان برای درمان سوختگی های جزئی پوست انجام داد، قرار دادن ناحیه آسیب دیده در معرض آب خنک است (نه آب یخ)!
اجازه دهید ۲۰ دقیقه ناحیه مورد نظر در آب خنک قرار گیرد. چرا که این کار سبب می‌شود تا سوختگی پوست شدت پیدا نکند و از آسیب به لایه های زیرین پوست نیز، جلوگیری شود. علاوه بر آن آب ولرم نیز از سوزش ناشی از تاول پوستی جلوگیری می‌کند.

برای جلوگیری از گرمازدگی در تابستان چی کار کنیم؟

کمپرس سرد

با استفاده از یک کمپرس سرد یا استفاده از دستمال تمیزی که خیس کرده‌اید، می‌توانید به کاهش و تسکین تورم و درد ناشی از سوختگی پوست کمک کنید. برای این کار کافی است کمپرس را در فواصل ۵ تا ۱۵ دقیقه روی محل آسیب دیده قرار دهید تا از مزایای آن در درمان سوختگی های جزئی پوست و همینطور جلوگیری از ایجاد تاول بهره‌مند شوید.

عسل

عسل یکی از مواد گیاهی خوش عطر و طعم است که خواص درمانی متعددی را به همراه دارد. این ماده خوراکی به دلیل خاصیت ضد التهابی، ضد قارچ و ضد باکتریایی‌اش توانسته جایگاه ویژه ای را برای درمان زخم و سوختگی پوست به دست آورد. شما می‌توانید عسل را به صورت موضعی بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و شاهد تاثیرات مثبت آن را در روند درمانی سوختگی پوست خود باشید.

سیب زمینی

یکی از راه‌های ساده و کاربردی که می‌توانید برای درمان سوختگی پوست و جلوگیری از تاول انجام دهید، استفاده از سیب زمینی خام در محل آسیب دیده است.
برای این کار شما می‌توانید سیب زمینی خام را رنده کرده و سپس تفاله و آب آن را از یک دیگر جدا کنید و در محلی که دچار سوختگی شده است اعمال نمایید.

آلوئه ورا

یکی از بهترین روش هایی که می‌توان برای درمان سوختگی پوست و جلوگیری از ایجاد تاول در نظر گرفت، استفاده گیاه آلوئه ورا است. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد استفاده از آلوئه ورا، در درمان سوختگی های درجه ۱ و درجه ۲ کاربردی است و تاثیرات مثبتی را بر جای می‌گذارد.
این گیاه به دلیل خاصیت ضد التهابی، تقویت گردش خون و مهار باکتری ها می‌تواند نقش بسزایی را در روند درمانی پوست ایفا کند. کافی است برای درمان سوختگی پوست، مقداری از ژل آلوئه ورا را از برگ آن جدا کرده و در محل آسیب دیده قرار دهید.

بیشتر بخوانید: فواید آلوئه ورا برای زیبایی پوست

همچنین ببینید

Vitamin-deficiency-and-dry-lips

ارتباط کمبود ویتامین با خشکی لب ها

کمبود ویتامین B۶ نادر است؛ اما اگر دچار فقر این ویتامین شوید، شاهد آنمی یا کم خونی و در نتیجه کاهش تعداد گلبول‌های قرمز خون خواهید بود. شما در نتیجه آنمی دچار احساس خستگی و ضعف می‌شوید. کم خونی می‌تواند ناشی از فقر آهن باشد اما کمبود ویتامین‌هایی مانند ویتامین B۶، ویتامین B۱۲ و فولات نیز این عارضه را به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *