سلامت شش ها با گیاهان خانگی

نگهداری از گیاهان خانگی علاوه بر این‌كه بر طراوت و زیبایی خانه ما می‌افزاید، برای سلامت شش‌ها نیز مفید است و فواید زیست‌شناختی و روانشناختی زیاد دیگری نیز برای سلامت ما به همراه دارد.

 نتایج سلامت نگهداری از گیاهان خانگی است:

 

افزایش شادی:

مطالعات نشان داده حضور گیاهان در خانه استرس و اضطراب افراد را كاهش داده و احساس آرامش را تقویت می‌كند. به این معنا كه باعث بهبود خلق و خو و عزت نفس شده و احساس خوشبینی و كنترل رفتار را در ما افزایش می‌دهد. وجود گیاهان خانگی همچنین افسردگی را كاهش داده و به طور كلی احساس بهتری در ما ایجاد می‌كند.

كاهش فشار خون:

طبق تحقیقات، بیمارانی كه در اتاقشان گل و گیاه وجود دارد، نسبت به بیماران اتاق‌های بدون هرگونه سرسبزی، فشار خون پایین‌تر و ضربان قلب كمتری دارند.

كاهش مدت زمان بهبود از بیماری:

بیمارانی كه در بیمارستان بستری هستند اگر در اتاقشان گل و گیاه وجود داشته باشد سریع‌تر بهبود می‌یابند و زودتر از بیمارستان مرخص می‌شوند.

مقابله با تاثیرات دود سیگار:

گیاهان علاوه براین‌كه هوا را تصفیه می‌كنند می‌توانند مواد آلوده‌كننده ناشی از دود سیگار را نیز از بین ببرند. «لیلی صلح»، گیاهی است که به‌طور ویژه، تاثیر بسیاری در كاهش دود سیگار از محیط خانه دارد.

مرطوب‌كردن هوا:

گیاهان رطوبت را به هوا تزریق می‌كنند؛ بنابراین مرطوب‌كننده‌های طبیعی هوا به شمار می‌آیند. این ویژگی گل‌ها و گیاهان، از خشكی پوست، بینی و لب‌ها جلوگیری كرده و درنتیجه به كاهش علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا كمك می‌كند.

بهبود خواب:

گیاهان با جذب دی‌اكسید كربن و پس دادن اكسیژن به ما كمك می‌كنند خواب عمیقی داشته باشیم. گیاه ژربرا دیزی یك تولید‌كننده عالی اكسیژن است و می‌تواند گزینه خوبی برای اتاق خواب شما باشد.

تقویت تمركز:

گیاهان به دلیل افزایش میزان اكسیژن در هوایی كه در آن تنفس می‌كنیم تمركز ما را افزایش داده و حافظه‌مان را تقویت می‌كنند. گیاهان همچنین باعث بالا رفتن سطح توجه و خلاقیت ما می‌شوند.

جلوگیری از ابتلا به آلرژی‌ها:

گل‌ها و گیاهان خانگی مانند یك واكسن طبیعی برای آلرژی‌ها عمل می‌كنند. قرار دادن كودكان در معرض آلرژن‌هایی مانند گیاهان در سال‌های اولیه زندگی‌شان باعث می‌شود بدن آنها نسبت به آلرژن‌ها تحمل بالاتر و ایمنی قوی‌تر پیدا كند.

منبع:سلامت نیوز

همچنین ببینید

diabetes

افراد دیابتی از این نوشیدنی های فوق العاده استفاده کنند

به گزارش صد آنلاین ، نتایج تحقیقات محققان نشان داد مصرف سایر نوشیدنی‌ها به ویژه قهوه، چای، شیر کم چرب و آب در کاهش احتمال مرگ زودرس مؤثر هستند. این یافته‌ها به نقش بالقوه نوشیدنی‌های سالم برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اشاره دارد. دکتر «چی سان»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه هاروارد، گفت: «نوشیدنی‌ها می‌توانند منبع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *