سرطان پستان شايع ترين سرطان در زنان

سرطان پستان شايع ترين سرطان در زنان

دکتر راحله مهرآئين متخصص راديولوژي اين مرکز گفت : مهمترين راه كاهش مرگ و مير ناشي از سرطان پستان تشخيص زود هنگام آن مي باشد.
دکتر مهرآئين گفت: با توجه به شيوع بالاي سرطان پستان، اهميت روش هاي غربالگري در تشخيص مراحل اوليه و درمان سريع تر و در نتيجه بقا و کيفيت عمر بهتر قابل توجه است.
وي بيان کرد : در سراسر جهان، سرطان پستان شايعترين سرطان تشخيص داده شده در زنان و اولين علت مرگ ناشي از سرطان در ميان زنان مي باشد.
ايشان هدف اصلي غربالگري را يافتن يك توده سرطاني قبل از اينكه توان گسترش داشته باشد، عنوان کرد و گفت : در عمدة مبتلايان به سرطان پستان، با افزايش اندازه تومور خطر درگيري غدد لنفاوي و همچنين خطر دست اندازي دوردست افزايش مي يابد .
رئيس واحد راديولوژي بيمارستان آيت ا… روحاني(ره) بابل اظهار داشت: تومورهايي كه در بدو تشخيص كوچكترند، شانس بقاي بيشتري براي بيماران ايجاد مي كنند.
وي با ذکر اين نکته که بهترين سلاح عليه سرطان پستان تشخيص در مراحل اوليه است ، گفت: در خانم هاي بالاي 30 سال هر سال توسط پزشک معاينه پستان انجام شود.
وي بيان داشت : سونوگرافي و ماموگرافي تا حدود زيادي در غربالگري سرطان پستان و درجه بندي خوش خيم و بدخيم ضايعات کشف شده کمک کننده است.
اين متخصص ادامه داد: در حال حاضر ماموگرافي روش غربالگري ارجح در زنان بالاي چهل سال مي باشد که توصيه به انجام سالانه آن شده است.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي بابل شايعترين علامت سرطان پستان را وجود يک توده يا ضخيم شدگي پستان عنوان کرد و گفت : خانم ها در صورت مشاهده چين‌خودرگي،‌ تورم، تورفتگي، قرمزي يا دردناکي پوست پستان، تغيير شکل و يا پوسته شدن نوک پستان ، درد پستان ، خارج شدن هر نوع مايع از نوک پستان حتما به پزشک معالج مراجعه کنند.
اين متخصص اين نکته را يادآور شد : در صورت وجود توده قابل لمس و يا تودۀ غيرقابل لمس در ماموگرافي غربالگري ، چالش اصلي تعيين خوش خيم و يا بدخيم بودن آن است كه چندين روش به طور معمول مورد استفاده قرار مي گيرد و شامل ماموگرافي، سونوگرافي، نمونه برداري بافتي و MRI پستان مي باشد و خوشبختانه در حال حاضر تمامي اين روشهاي تشخيصي در بخش راديولوژي اين بيمارستان قابل انجام است.
وي ضمن تبريک هفدهم آبان ماه سالروز کشف اشعه ايکس و روز جهاني راديولوژي به پزشکان و همکاران ،بيان داشت : مراجعه به بخش راديولوژي اين مرکز را از زمان تاسيس تاکنون سيصد هزار مورد عنوان کرد که از اين تعداد 1700 مورد ماموگرافي بوده است.
دکتر مهرآئين گفت: به مناسبت روز جهاني راديولوژي و شعار امسال طرح غربالگري پستان در اين روز ماموگرافي غربالگري در بخش راديولوژي اين بيمارستان به صورت رايگان انجام گرديد.
رئيس واحد راديولوژي بيمارستان آيت ا… روحاني(ره) بابل گفت : اين بخش از دستگاه هاي پيشرفته و به روز بهره مي گيرد که شامل ام ار آي 1.5 تسلا ، 3 عدد دستگاه سونوگرافي داپلر ، مامو گرافي ديجيتال ، 2 دستگاه راديولوژي ديجيتال و سي تي 16 اسلايس مي باشد.
وي در پايان گفت: از نگاه ويژه دکتر صادقي رئيس بيمارستان و ديگر مسئولين به بخش پراهميت راديولوژي و همچنين از پزشکان و پرسنل و خانم مهدوي مسئول واحد راديولوژي اين مرکز قدرداني و تشکر کرد.
منبع:خبر گزاری اریا

همچنین ببینید

Avocado

مصرف آووکادو خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در زنان کاهش می‌دهد

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد مصرف آووکادو در خانم‌ها ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. این مطالعه ارتباط بین مصرف آووکادو و دیابت را در بزرگسالان بررسی کرده است. نتایج نشان می‌دهد زنانی که روزانه ۳۰ تا ۳۸ گرم آووکادو مصرف می‌کنند، در مقایسه با افراد که این کار را انجام نمی‌دهند، احتمال ابتلا به دیابت به طور …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *